Weleda
Weleda Baby

15 cytatów o zawodzie nauczyciela

15 cytatów o zawodzie nauczyciela
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Dzień to miły i potrzebny.

Uczący szacunku do człowieka, jakim jest nauczyciel, jego pracy i zaangażowania, szacunku do wychowawcy, przewodnika przez wiedzę, jakim jest, bądź powinien być nauczyciel.

Odświętnie ubrane dzieciaki, eleganccy nauczyciele, kwiaty, czasami uroczyste akademie… czasami tylko życzenia. I jak co roku pytanie: jakie życzenia, jakie kwiaty, wierszyk? Czy piosenka…?

Jak świętować ten dzień, by różnił się od zeszłorocznego, jak być oryginalnym?

To pytanie zadają sobie najczęściej … oczywiście rodzice, bo to od nich w dużej mierze zależy jak ten dzień będzie wyglądał. W szkole podstawowej to rodzice decydują o tym, czy kwiaty czy symboliczny prezent… Czy życzenia standardowe, czy może wierszyk wypisany na laurce… I oczywiście nauczyciele, bo to oni przygotowują dzieci do występów.

W Mieście Dzieci znajdziecie wiersze i piosenki dla nauczycieli, a poniżej kilkanaście cytatów, które mogą stanowić pomysł na dedykację czy życzenia dla wychowawców.


1.
Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych. (Konfuncjusz)

2. Nauczyciel, który potrafi wzbudzić wyższe uczucia dla jednego choćby dobrego czynu, jednego dobrego wiersza – osiąga więcej aniżeli ten, który zapełnia naszą pamięć nieskończonymi rzędami przedmiotów naturalnych, sklasyfikowanych pod względem nazwy i kształtu.
(Goethe)

 

conclin

 

3. Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!
(B. Conklin)

 

4. Zawód pedagoga jest jednym z najbardziej niewdzięcznych zawodów na świecie. Uczysz wbrew temu, którego uczysz. (…) I jeśli w tym zawodzie jest coś z powołania, to to, że uczysz pomimo wszystko wytrwale, wiedząc, że zostaniesz doceniona przez ucznia dopiero w przyszłości.
(Z. Kucówna)

5. Nauczyciel ma wpływ na wieczność. Nie jest bowiem w stanie określić, gdzie kończy się jego oddziaływanie.
(H. B. Adams)

6. Nauczyciel… to przewodnik i lider, sternik łodzi. Jednakże energia, która tę łódź napędza, musi pochodzić od uczących się.

(T. Mackenzie)

 

cage

 

7. Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze.
(B. Cage)

8. Nauczyciel … to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego, cudzym dzieciom?
(D. Beisser)

9. Gdy uczeń osiąga coś dzięki nauczycielowi, nauczyciel również czegoś się uczy.
(P. Coelho)

10. Nauczyciel postrzega ucznia jako całość, pomagając mu budować pewność siebie i podnosząc jego samoocenę.
(B. Cage)

11. Jest jedna forma wyrażenia sympatii nauczycielowi: uczenie się.
(J. Kurczab)

13. Prawdziwy nauczyciel broni uczniów przed swoim wpływem. Zachęca raczej do wiary w siebie. Kieruje ich wzrok nie na swoją osobę, ale na tego ducha, który jemu samemu daje siłę.
(A. B. Alcott)

 

cytat na dzień nauczyciela

14. Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości.
(A. Einstein)

15. Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać.
(M. Twain)

16. Oczekujemy od nauczycieli osiągania nieosiągalnych celów przy daleko niewystarczających zasobach. Cud polega na tym, że często im się udaje. (Haim Ginnot)

A może kolorowanka z dedykacją jako upominek?:)
 

815 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent