Pewnej wrześniowej niedzieli. Recenzja

Książka porusza niezwykle ważne problemy. Dzięki temu, że głównym bohaterem jest 10 letni Thomas, może być czytana przez dzieci w zbliżonym wieku, ale także odpowiednia jest dla młodszych, które wkrótce mają stać się bratem czy siostrą. Dla nich można wykorzystać omawianą pozycję we fragmentach; tzn. przytoczyć rozmowę mamy z bohaterem. Można też, jak ona, rysować dziecko w łonie matki, bądź skorzystać z fotografii czy filmu na ten temat.

Thomas uczy się empatii, umiejętnie ukierunkowany przez dorosłych członków całej rodziny, którzy pozwalają mu wzrastać w człowieczeństwie także dzięki wierze. Rodzice i dziadek są delikatni i wyrozumiali. Wiedzą o trudnościach Thomasa i rozmawiają z nim na ten temat, a trudności w akceptacji rzeczywistości czynią tę postać autentyczną i bliską czytelnikowi.

Śmierć małej siostrzyczki dotyka całą rodzinę boleśnie. Chłopiec czuje się jej winny i obawia się, że mama przestała go kochać. Dzięki dziadkowi i tacie przekonuje  się, że tak nie jest. Ta mądra książka utwierdza dorosłych w tym, żeby towarzyszyć bliskim na co dzień w rozmowie i okazywaniu przywiązania. Dzieciom pozwala odpowiedzieć na pytania: Co to znaczy być dobrą siostrą? Bratem?

Heidi Hassenmuller Pewnej wrześniowej niedzieli, Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wydawnictwo, Wrocław Warszawa Kraków 2008

Recenzja książki dla dzieci zgłoszona na konkurs Książkowe Pogotowie Ratunkowe.
 

Polecamy również  Biblioteczka Książkowego Pogotowia Ratunkowego oraz Mamo, Tato, porozmawiaj ze mną o … śmierci

Autor tekstu : Danuta J. Bula

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie