Orkiestra zagra już w niedzielę!

Orkiestra-zagra-już-w-niedzielę
📖 Czyta się średnio w 7 min. 🕑

W najbliższą niedzielę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz siedemnasty. Środki zebrane podczas tego Finału WOŚP zostaną przeznaczone na wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. 

"Wielki Finał WOŚP to bardzo ważny dzień dla Polaków – jednoczymy się i razem robimy coś dobrego" – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak. Dodał, że podczas XVII Finału WOŚP będzie mówić, jak ważna jest profilaktyka we wczesnym wykrywaniu nowotworów, a także zachęcać do ruchu i dbania o zdrowie na co dzień. 

"Dlatego będziemy się ruszać, będzie bieg +Policz się z cukrzycą+, w TVP będzie specjalne sportowe studio, w którym będziemy zachęcać do aktywności fizycznej. Hasło +w zdrowym ciele zdrowy duch+ to bardzo ważny element tegorocznego Finału" – mówił Owsiak. 

Finał rozpocznie się w Szczecinie, o godz. 9. Od 13.30 do 22 na warszawskim Placu Defilad będzie odbywał się koncert. O godz. 20 – Światełko do nieba nad Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, w wielu miastach w tym czasie będą miały miejsce pokazy sztucznych ogni. 

W całej Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,5 tys. sztabów oraz 27 w innych częściach świata, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Grecji, Holandii, USA, Arabii Saudyjskiej. W XVII Finale weźmie udział 120 tys. wolontariuszy. Od kilku tygodni trwają internetowe aukcje na rzecz WOŚP, na których sprzedawane są m.in. przedmioty podarowane przez znane osoby. W poniedziałek zwyciężczyni ostatniego programu "Taniec z gwiazdami" Agata Kulesza przekazała fundacji swoją nagrodę – samochód porche. 

"WOŚP nie odczuwa kryzysu. Na pewno nie ma kryzysu wolontariatu ani dobrego samopoczucia. Jest nas co roku coraz więcej, artyści grają za darmo, ZAIKS zwalnia nas z opłat, mnóstwo firm robi dla nas różne rzeczy za darmo. Nie mamy też kryzysu sponsorów, nasz główny sponsor podwoił wsparcie" – mówił Owsiak. 

Transmisje z przebiegu XVII Finału będą na antenach TVP oraz TVN. Owsiak wyraził żal, że telewizyjna "Dwójka" w ostatnich dniach skróciła czas antenowy dla WOŚP o 42 minuty. "Rok temu czas zmniejszono nam o połowę, z ok. ośmiu godzin do czterech. Przyjęliśmy to. Ale teraz obcięto nam kolejne minuty w najlepszym czasie antenowym, gdy mieliśmy już gotowy scenariusz i zaproszonych gości" – mówił Owsiak. 

Jego zarzuty odpierał szef TVP2 Wojciech Pawlak. "Niczego nie zabieramy, my dajemy. Inwestujemy w tę imprezę 1,6 mln zł, angażujemy ponad tysiąc ludzi. Jesteśmy otwarci na rozmowy z fundacją, ale nie w tej formie" – mówił Pawlak, podkreślając, że o skróceniu czasu dowiedział się z gazety i nikt się z nim wcześniej w tej sprawie nie kontaktował. Przypomniał, że zeszłoroczne skrócenie czasu antenowego dla WOŚP związane z decyzją Owsiaka, że transmisje z Finału pojawią się także w TVN. 

W czasie konferencji doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy Owsiakiem a Pawlakiem. Później Owsiak powiedział dziennikarzom, że obcięcie czasu jest "odzwierciedleniem tego, co dzieje się w TVP: ciągłych zmian i braku ciągłości". "To nie zła wola, tylko bałagan. Pewnie ktoś zapomniał, że jest Finał" – uznał. Zapewnił, że WOŚP będzie grać niezależnie od transmisji telewizyjnych. "Gramy dla ludzi, media nam tylko pomagają" – podkreślił Owsiak. 

Głównym celem zbiórki prowadzonej podczas XVII Finału będzie diagnostyka nowotworowa u dzieci. Fundacja WOŚP chce, aby w całym kraju powstały ośrodki wyposażone w nowoczesny sprzęt do diagnostyki, do których dostęp powinien być dla każdego dziecka bezproblemowy. "Chcemy, żeby dzieci trafiały do specjalistów bez zbędnej papierologii" – tłumaczył Owsiak. Dodał, że Finał ma być zarazem kampanią społeczną, która ma uświadomić rodzicom znaczenie wczesnej diagnostyki. 

Fundacja zamierza udzielić wsparcia ośrodkom podstawowej opieki zdrowotnej przez zakup ultrasonografów w celu wykonywania regularnych, okresowych badań przesiewowych u dzieci do 10. roku życia (ok. 3 aparatów na województwo) oraz wesprzeć 18 ośrodków onkologii i hematologii dziecięcej, kupując im najbardziej potrzebny sprzęt. 

WOŚP chciałaby także, jeśli pozwolą na to zebrane środki, wspomóc wszystkie hospicja dziecięce w Polsce. 

Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ok. 1200-1300 nowotworów u osób poniżej 18. roku życia. Mimo stosunkowo rzadkiego występowania i systematycznej poprawy wyników terapii (obecnie 70- 80 proc. wyleczeń) nowotwory powodują śmierć większej liczby dzieci niż jakakolwiek inna choroba. Wśród przyczyn zgonów u dzieci powyżej pierwszego roku życia, nowotwory zajmują drugie miejsce.

źródło – www.gazeta.pl  

Dlaczego wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci?

Na temat onkologii dziecięcej mówi się bardzo dużo. Dzieci ze schorzeniami onkologicznymi w Polsce mają bardzo dobrą i fachową opiekę medyczną. Największą bolączką jest finansowanie leczenia, czyli zaopatrywanie chorych dzieci w bardzo drogie lekarstwa, jednak na co dzień tak rodzice, jak i chore dzieci, radzą z tym sobie otrzymując wsparcie bardzo oddanego ich sprawom personelu medycznego.

Jest jednak pewien problem, który przewijał się we wszystkich rozmowach, a który dotyczy bardzo późnego zdiagnozowania dzieci z problemami onkologicznymi, co w sposób zdecydowany zmniejsza ich szanse na wyzdrowienie…

 Co na to Jurek Owsiak?

Tradycyjnie 11-go stycznia, w drugą niedzielę Nowego Roku, prosić będziemy darczyńców, aby wspomogli naszą akcję, aby bawili się na wszystkich orkiestrowych imprezach, aby obserwowali dzięki przekazowi Telewizji Publicznej oraz Telewizji TVN, wszystkie finałowe wydarzenia. XVII Finał będzie także okazją do rozliczenia poprzedniej zbiórki, oraz dotychczasowych osiągnięć Orkiestry. A jest się czym pochwalić! Cały czas wspaniale funkcjonują nasze cztery programy medyczne i jeden edukacyjny. Realizacja poprzednich celów finałowego grania znalazła ogromne uznanie w środowisku lekarskim, czego dowodem są bardzo prestiżowe nagrody, jakie otrzymaliśmy do tej pory. O naszych dokonaniach często mówi się podczas specjalistycznych, światowych kongresów i zjazdów medycznych. My tymczasem możemy śmiało powiedzieć, że zbiórka w stylu Finału WOŚP jest organizowana tylko i wyłącznie w Polsce, a jej efekty budzą podziw ludzi zajmujących się w różnych krajach organizowaniem działań charytatywnych.

Tradycyjnie rokrocznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom poprzez organizację festiwalu Przystanek Woodstock. W tym roku, dzięki obecności kilku światowych stacji telewizyjnych, a także reporterów Agencji Reutera, było o nas słychać na całym świecie. W mediach na wszystkich kontynentach podano informację o działaniach Fundacji i o wspaniałej zabawie, jaka miała miejsce na „byłej” granicy polsko-niemieckiej. Nasz Przystanek Woodstock stał się festiwalem międzynarodowym, a my, po raz pierwszy w jego historii, przedstawiliśmy wraz z rządem Indii projekt promujący kulturę indyjską.

Te dwa wydarzenia – Finał Orkiestry i Przystanek Woodstock – w naszych zamierzeniach, a także marzeniach, zmierzają do budowania społeczeństwa tolerancyjnego, przyjacielskiego, czującego wzajemne więzi społeczne. Jesteśmy przekonani, że tym samym wszyscy razem wpisujemy się we współczesny charakter wspólnej, zjednoczonej Europy.

Nadal apolityczni, nadal niezależni, nadal całą mocą wspierający polską medycynę dziecięcą najnowocześniejszymi systemami, mówimy, że gramy do końca świata i jeden dzień dłużej! Zapraszamy Was więc do kolejnego, XVII Finału – od tej chwili możecie powoływać sztaby, organizować wolontariuszy, realizować nawet najbardziej szalone pomysły kolejnego finałowego grania.

Sie ma!!!

Jurek Owsiak
http://wosp.org.pl/ 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent