Opowiastki praskie. Recenzja

Opowiastki-praskie
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Mała dziewczynka rozmawia z łabędziem i od tego cała historia się zaczyna. Zygmunt, bo tak ma na imię piękny ptak, zachęca Anię, aby ta podczas wakacji zebrała zasłyszane opowieści o Pradze i je spisała. I tak dziewczynka spotyka różnych ludzi, którzy, jak się okazuje podczas rozmowy, nierzadko znają Zygmunta. Napotkane osoby opowiadają historyjki lub odsyłają dziewczynkę do innych dorosłych, którzy znają ich jeszcze więcej.

W Opowiastkach praskich przeczytamy o wąskotorówce, marzącej o skrzydłach, o kamieniu, który spadł olbrzymowi z serca, a tym samym o chłopcu, niezwykle odważnym, lecz mającym kłopoty z wymową. Ania spotyka także kobietę, której synek zaczął chodził, gdy wszyscy myśleli, że już nie wstanie z wózka inwalidzkiego. Dziewczynka spisuje również opowieść o kłótniach chłopaków z dwóch stron Pragi. I gdy wydaje się, że misja Ani dobiega końca, do pisania tym razem o Pradze Północ zachęca ją pies. Ani więc nie pozostaje nic innego, jak wysłuchać kolejnych historii. Niebanalna wydaje się opowiastka o rozmowie prawego i lewego brzegu Wisły, którą snuje Walerek. Przeczytamy również o ukrywanej żydowskiej dziewczynce, która innemu dziecku jawi się jako elf.

Jeśli chcecie poznać siedem historyjek o Pradze Południe i siedem opowieści o Pradze Północ, zajrzyjcie do książki Joanny Baran. W każdym z rozdziałów doszukamy się prawdziwych miejsc, ulic, postaci. Jest mowa o ulicach Grochowskiej, Brzeskiej, Targowej, o szpitalu na Pradze, pojawiają się praskie misie, czy chociażby postać Felka Zdankiewicza. Fikcja miesza się z rzeczywistością, ale zawsze miło jest zapoznać się z odmiennym ujęciem miejsca, które znamy.

Warto dodać, że wśród ilustracji znajdują się słupy ogłoszeniowe, na których widnieją wykazy poszczególnych wydarzeń, uzupełnione o konkretne daty.

Magdalena Kowalczuk
czytamyzdzieciaczkami.blog.pl

Opowiastki praskie
Joanna Baran
OPOWIADANIA DLA DZIECI
• Liczba stron: 86, kolorowe ilustracje
• Ilustracje: Joanna Baran
• Projekt okładki: Małgorzata Dąbrowa, z wykorzystaniem ilustracji Joanny Baran
• Premiera: 15 kwietnia 2014
Warszawska Firma Wydawnicza

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

 

Zapraszamy do działu recenzji książkowych Miasta Dzieci!

 

188 ocen
5.00
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Magdalena Kowalczuk

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent