Nowatorski projekt żeglarski Zobaczyć Morze

Nowatorski-projekt-żeglarski-Zobaczyć-Morze

Rusza kolejna edycja projektu „Zobaczyć Morze” – rejsu żeglarskiego po Bałtyku, w którym udział biorą niewidomi żeglarze. 7 miesięcy przygotowań, w planach kilkaset mil morskich, 5 odwiedzonych portów, kilka nocy na morzu i poszukiwanie Bursztynowej Komnaty.

„Zobaczyć Morze” to nowatorski projekt żeglarski, w którym załogę żaglowca stanowią w połowie osoby niewidome, a w połowie widzące. Dzięki wspólnej pracy, dzieleniu trudów życia na jachcie, oraz przeżywaniu przygody realizowane są podstawowe cele projektu, czyli rehabilitacja osób niewidomych, integracja widzących z niewidomymi oraz promocja społecznej aktywności osób niepełnosprawnych.

Podobnie jak trzy poprzednie edycje, również tegoroczna odbędzie się na harcerskim szkunerze szkoleniowym s/y Zawisza Czarny. Dzięki dostosowaniu urządzeń pokładowych do potrzeb osób niewidomych, będą one mogły czynnie uczestniczyć także w prowadzeniu nawigacji. Wykwalifikowana załoga zawodowa oraz doświadczeni wachtowi – odpowiedzialni za małe grupy robocze podczas zajęć na pokładzie, a przede wszystkim kapitan – Janusz Zbierajewski, gwarantują, że oprócz wspaniałej przygody i stawienia czoła wyzwaniu, rejs będzie także dobrze przygotowanym i bezpiecznym przedsięwzięciem.

W tym roku dwuetapowy rejs odbędzie się we wrześniu, a celem wyprawy są między innymi Petersburg, Helsinki, Tallin i Sztokholm. Przygotowywany jest także drugi wariant rejsu, w którym portem wymiany załóg będzie Gdynia. Chcemy jednak zmierzyć się z trudami żeglugi na wschodnim Bałtyku i odwiedzić chłodne, choć gościnne porty Północy. Mamy nadzieję, że ten wysiłek wynagrodzą zaplanowane spotkania z miejscową Polonią, zwiedzanie mniej znanych zakątków Europy i satysfakcja ze sprostania kolejnemu żeglarskiemu wyzwaniu.

Organizatorem projektu, podobnie jak w latach ubiegłych, jest Fundacja „Gniazdo Piratów”. W każdym z rejsów planujemy udział 32-osobowych załóg, z których połowę stanowić będą niewidomi. Rejsy odbędą się w terminach 10-20 września oraz 20-30 września 2009 r. Rejestracja uczestników oraz aktualnej informacje dostępne są na stronie internetowej projektu www.zobaczycmorze.pl 

Zdjęcie – Bosman Robert Krzemiński 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Nowatorski projekt żeglarski Zobaczyć Morze