UD

Niezwykłe wakacje Klary. Recenzja książki dla dzieci

Niezwykłe wakacje Klary - premiera książki
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Niezwykłe wakacje Klary to książka, która zabierze czytelnika w świat sprzed ponad stu lat. Dowiecie się z niej, jak wyglądały wakacje panienek i paniczów w dawnych wiekach, a przede wszystkim będziecie świetnie się bawić.

Bardzo podoba mi się, że wśród literatury dla dzieci istnieje tyle gatunków i rodzajów książek. Tak, jak dorośli mają swoje ulubione typy, tak teraz dzieci mogą bez trudu znaleźć książkę o odpowiedniej narracji, z konkretnym typem bohaterów i przeżywanych przez nich przygód. Wśród dorosłych czytelniczek jest wiele wielbicielek powieści obyczajowych osadzonych w dawnych czasach. A co z młodszymi fankami?

Damy i hrabiowie, bale i dawne tradycje to coś, co znajdą młode czytelniczki w książce Niezwykłe wakacje Klary. To świetny pomysł na wspólną lekturę mamy i córki, a także na samodzielną lekturę dla dzieci, które już dobrze czytają.

Główną bohaterką książki jest dziewięcioletnia Klara, która wybiera się na wakacje. Zasypia w drodze, a gdy się budzi okazuje się, że samochód zastąpił powóz, a wygodne buty i szorty – pantofelki i sukienka. Dziewczynka w niezwykły sposób przenosi się w czasie, co sprawia jej wiele radości. Jednak nim zorientuje się, co dokładnie się stało, przysporzy czytelnikowi wielu okazji do śmiechu, gdy będzie szukać włącznika światła i toalety, a przy stole opowie wszystkim o samolotach…

Książka napisana jest ładnym, literackim językiem. Anna Potyra pisze w sposób zrozumiały dla młodego czytelnika, a jednocześnie stylizuje wypowiedzi bohaterów tak, by brzmieli jak nasi przodkowie.

Przygody Klary są proste i utrzymane w wakacyjnej atmosferze. Wraz z innymi dziećmi bawi się w rozbitków na wyspie, buszuje po strychu i próbuje dostać się na bal, który był przyjemnością zarezerwowaną tylko dla dorosłych. Czytelnik nie raz zaśmieje się w głos!

Świetnie, że dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat życia w dawnych czasach dzięki narratorce tłumaczącej pewne zagadnienia. Weselne tradycje, radzenie sobie z chorobami, zwyczaje przy stole czy hierarchia panująca w rodzinie to tylko kilka z tematów, które pojawiają się w książce.

Niezwykłe wakacje Klary Anny Potyry to bardzo dobrze napisana powieść, którą wzbogacają przyjemne ilustracje i drobne dekoracje przypominające floratury z dawnych książek. Dzięki temu całość wygląda bardzo dziewczęco i spodoba się niejednej współczesnej panience.

Ewelina Zielińska

Niezwykłe wakacje Klary
Anna Potyra
Format: 138×195 mm
Objętość: 152 str.
Oprawa: miękka klejona
Wydawnictwo Skrzat 2018

 

686 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent