Niezapominajek. Recenzja

Niezapominajek
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Mały słonik Monty szedł razem ze swym stadem przez równinę. W drodze prowadził z mamą ciepłą, ujmującą i pouczającą rozmowę. Dowiedział się, że gdy nadejdzie pora deszczowa na sawannie zakwitną przepiękne niezapominajki, które pomagają słoniom, takim jak on, pamiętać co w życiu najważniejsze i o czym niezależnie od sytuacji zapomnieć nie można, a mianowicie, że: nigdy nie należy odłączać się od stada i że mama zawsze będzie bardzo go kochać.  

Maluch nigdy wcześniej nie widział opisywanych przez słonicę niebieskich kwiatków, więc gdy dostrzegł w oddali błękitne wiaderko, ciekawość wzięła górę nad matczynymi przestrogami i nie myśląc wiele pobiegł w jego stronę. W konsekwencji zgubił się na bezkresnej afrykańskiej sawannie… Po słoniowym stadzie ślad zaginął, w powietrzu czuć było nadciągającą wielką ulewę i jakby jeszcze nieszczęść było mało, znalazłszy się w ekstremalnej sytuacji słonik zapomniał o czym to ważnym miał pamiętać!

Zachodząc w głowę cóż to takiego miało gwarantować poczucie bezpieczeństwa, szukał pomocy u napotykanych po drodze zwierząt. Wszystkie już w pierwszych słowach podsuwały mu właściwą niezależnie od gatunku odpowiedź, mówiły, że najważniejsze, by nie odłączać się od klucza, klanu, kolonii, czyli po prostu od bliskich, lecz nieznający jeszcze świata i używanych określeń słoń nie był w stanie należycie zrozumieć ich słów; uznał, że zasłyszane rady go nie dotyczą. Siedząc samotnie w strugach deszczu, zrezygnowany, zapłakany Monty poczuł całym sobą coś, czego mimo strachu, targających duszą nieznanych emocji i bezradności zapomnieć się nie da, przywołał w sercu wspomnienie kochającej mamy i tego, że pod je czułą opieką zawsze czuł się bezpieczny i na swoim miejscu. Pełen nowych sił i nadziei wyruszył dalej…

Niezapominajek to pierwsza wydana w Polsce książka angielskiego ilustratora i pisarza Michaela Broad’a (dziś tym, których oczaruje jej niezwykły klimat polecić już można serię o Jacku i Placku wydaną nakładem Wydawnictwa BIS). Znajdziemy w niej urzekający kolaż charakterystycznej dla rysownika pastelowej kreski oraz fotografii. Dzięki zdjęciom czytelnicy zobaczą ze szczegółami fakturę skóry słonia, czy spieczonej słońcem ziemi sawanny, dzięki pastelom będą delektować się pięknem przenikających się kolorów afrykańskiego nieba o różnych porach dnia i przy zmiennej pogodzie. Jak na Czarny Ląd przystało ilustracje są nasycone bardzo żywymi barwami, a ponadto całostronicowe (stanowią tło dla naniesionego punktowo tekstu) więc książka z pewnością przyciągnie uwagę dzieci i pobudzi ich wyobraźnię.

Być może uda się także jeszcze jedna ukryta między wierszami misja. Może wspólna lektura pomoże zbudować w dzieciach świadomość i pewność, że w nas, rodzicach zawsze znajdą wsparcie, zrozumienie i bezwarunkową miłość. I w konsekwencji, gdy przyjdzie już czas na samodzielnie życiowe wybory, w trudnych chwilach, kiedy zapomina się o wszelkich zakazach, nakazach i radach przypomną sobie to, co NAJWAŻNIEJSZE, znajdą w sercu mądrość, siłę i mimo, że nie będzie nas obok, podejmą właściwą decyzję.

Serdecznie życzę tego wszystkim, którzy sięgną po tę pełną dobrej energii, wartości i uczuć książkę!
Ania Maschke

Niezapominajek
Autor: Michael Broad
Ilustracje: Michael Broad
Ilość stron: 32
Wydawnictwo BIS

Autor tekstu : Ania Maschke

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent