Wyliczamy przykładowe atuty i zalety miejsc, które zrobiły na nich dobre wrażenie i okazały się przyjazne rodzinom.
Nasz ranking jest tematem otwartym.
Zachęcamy do włączenia się w tworzenie rankingu, zgłaszanie kolejnych typów i komentowania pod artykułem tych, które zamieszczamy poniżej.
ROPKI (BESKID NISKI)
Ropki to niezwykła wieś w Beskidzie Niskim. Otoczona ze wszystkich stron górami tętni swoim spokojnym życiem. W Ropkach jest zaledwie kilkanaście domów, a przez dolinę płynie potok wzdłuż którego wije się szutrowa droga prowadząca do uzdrowiska Wysowa-Zdrój. Cudowne bukowo-świerkowe lasy, niezwykłe, kwitnące łąki i przyroda potrafiąca tak zachwycić, że człowiek chce tu zostać na zawsze. Ropki, z uwagi na swoje położenie, są jednym z najbardziej słonecznych miejsc w górach.
Z Ropek we wszystkich kierunkach wytyczone są trasy piesze i rowerowe co sprawia, że to miejsce jest rajem dla ludzi aktywnych. W odległości zaledwie 6 km położone jest Jezioro Klimkówka z kąpieliskami i możliwością wypożyczenia rowerków wodnych i kajaków. Nieopodal znajduje się także Lackowa – najwyższy szczyt Beskidu Niskiego. Tutaj z dala od miejskiego zgiełku można z dzieckiem fajnie spędzić czas w lesie, czy nad rzeką.
Jeżeli chcesz znaleźć nocleg w Beskidzie Niskim to proponujemy agroturystykę Siwejka, która głosami Gości zdobyła w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski 3 miejsce. Przeglądając księgę Gości Siwejki znajdujemy wiele wpisów, ale jeden jest wyjątkowy – dla jednych koniec świata, dla innych początek nieba. Agata określa Siwejkę w ten sposób – bardzo serdeczni i pomocni właściciele, obiekt czysty i dobrze wyposażony. Czuć niesamowity klimat tego miejsca. Polecam z całego serca! 🙂 Gospodarze to ludzie aktywni, którzy stworzyli Odznaki w Kręgu Lackowej. Odznaki te, to idealna propozycja dla rodzin i sposób, aby zachęcić dzieci do wędrówek pieszych po górach.
AGROTURYSTYKA SIWEJKA (Ropki 20, tel. 690 55 18 30; e-mail: siwejka@gmail.com)
+ wspaniała okolica, 3 ha własnego ogrodzonego terenu;
+ plac zabaw dla dzieci z tyrolką dla starszaków;
+ czyste, przytulne, praktycznie urządzone pokoje (także z aneksami);
+ odznaki W Kręgu Lackowej jako motywacja dla aktywnego spędzania czasu. Szczególnie polecane dla dzieci;
+ blisko nad jezioro Klimkówka, na miejscu rzeka;
+ wypożyczalnia rowerów i nart biegowych;
+ liczne trasy rowerowe;
+ własna mapa w aplikacji Traseo, by wędrowanie było bezpieczne;
MAŁE CICHE (TATRY)
Małe Ciche to – jak sama nazwa wskazuje – mała, spokojna miejscowość. To propozycja dla tych, którzy chcą uciec od tłumów, gwaru, fali turystów w miastach typu Zakopane i szukają bardziej kameralnej alternatywy. Jednocześnie, Małe Ciche może być świetną bazą „wypadową” do m.in. Zakopanego czy Bukowiny Tatrzańskiej. Stąd też można wyruszać na piesze wędrówki po górach. – Byliśmy tam już kilka razy jako małżeństwo, a później z córeczką – opowiada Marcin, tata z Małopolski. – Małe Ciche ma wielki urok. Piękne widoki, spokojna okolica, dużo zieleni, lasów. To dobry wybór, szczególnie jeśli mamy małe dzieci i nie planujemy codziennie intensywnego chodzenia po szlakach i wspinania się na szczyty – zachwala Marcin i poleca nocleg w pokojach gościnnych „U ZOSI I JAŚKA”. – Sympatyczni, życzliwi, pogodni gospodarze, którzy służą radą i pomocą. Pyszne, domowe jedzenie. Blisko domu jest sporo miejsca, ogród, plac zabaw, więc dzieci mogą się wyszaleć – wylicza zalety tego miejsca Marcin.
U ZOSI I JAŚKA (Małe Ciche 39A, tel. 18 208 41 58)
+ domowa atmosfera
+ czyste, schludne pokoje
+ blisko wyciągi narciarskie
+ niedaleko wyciągi
+ gościnni, serdeczni gospodarze
+ widok z okna na Tatry
+ w spokojnej okolicy, nie przy ruchliwej drodze
www.facebook.com/PensjonatUZosi
MURZASICHLE (TATRY)
To miejscowość w sąsiedztwie Małego Cichego. Idealna na spokojny odpoczynek, bez pośpiechu, w otoczeniu przyrody. Z Murzasichle łatwo i szybko dostaniemy się też do innych górskich wsi i miast, więc na monotonię na pewno nie będziemy mogli narzekać.
Anna poleca wynajęcia Bajecznego Domku Giewont. W tym drewnianym domku u stóp Tatr z pewnością poczujemy magię gór i oderwiemy się myślami od szarej codzienności. – Domek jest bardzo zadbany i spokojnie pomieści sześcioosobową rodzinę. Pachnie drewnem i jest ogrzewany kominkiem. Zdjęcia na stronie nie przekłamują. Z tarasu i werandy rzeczywiście widać Giewont, a oddalenie o kilka kilometrów od zatłoczonego Zakopanego jest – według mnie – dużym atutem – argumentuje Anna.
BAJECZNY DOMEK GIEWONT (Murzasichle, ul. Budzowa 2, tel. 0605 122 900, 182019756, murzasichle@poczta.onet.pl)
+ czysty, zadbany, ogrzewany kominkiem
+ blisko do centrum Zakopanego (samochodem ok. 10 minut)
+ ogrodzony teren z boiskami do gry w siatkówkę i piłkę nożną
+ mini placyk zabaw
– brak kuchni w domku (jest mikrofala i czajnkik, a na miejscu można wykupić posiłki)
http://murzasichle.w.interia.pl/domek/
SMEREK (BIESZCZADY)
To propozycja dla miłośników bieszczadzkich klimatów. Miejscowość Smerek położona jest u stóp góry Smerek. – Piękna okolica, mniej zatłoczona i mniej komercyjna niż większe, znane miejscowości. Cisza i spokój – wspomina swój dwukrotny pobyt Elżbieta z Krakowa.
Jako bazę noclegową krakowska mama rekomenduje ZAJAZD NIEDŹWIADEK. – Z okna mieliśmy widok na Smerka i okoliczne góry. W zajeździe jest bardzo czysto – co też jest ważne przy dzieciach. Na dole jest restauracja, gdzie karmią dobrze i tanio, raczej obiady domowe. Podają pyszne placki po bieszczadzku, szarlotkę i rybę. Obok zajazdu jest sklepik, gdzie można się zaopatrzyć w produkty pierwszej potrzeby, od masła, poprzez alkohole po proszek do prania i mydło. Będąc tam jednak warto mieć samochód, bo do głównych szlaków trzeba kawałek podjechać. Ewentualnie można korzystać ze stopa – wylicza Elżbieta.
ZAJAZD NIEDŹWIADEK (Smerek 14, tel. 513 952 166, 517 933 872, biuro@zajazd-niedzwiadek.pl)
+ malowniczy widok na góry
+ czyste pokoje, wyposażone w podstawowy sprzęt kuchenny i łazienkę
+ smaczne jedzenie
– położenie przy drodze-przejeżdżające auta
– odległość od głównych szlaków
www.zajazd-niedzwiadek.pl
SZCZAWNICA (BESKID SĄDECKI, PIENINY)
– Polecam zarówno dla małych, jak i starszych dzieci. Szczawnica jest bardzo zadbana, przygotowana na turystów – opowiada Katarzyna, mama dwulatki. – Bardzo dużo spacerowaliśmy po samej Szczawnicy, wzdłuż rzeki Grajcarek albo Dunajca. Warto wybrać się też do parku i do uzdrowiskowej pijalni wód mineralnych. Dla kilkulatków atrakcją może być też spływ Dunajcem. My bardzo lubimy chodzić po górach. Z dwulatką co prawda nie wybraliśmy się na Trzy Korony, ale przeszliśmy wspólnie przez Wąwóz Homole i miejscowość Jaworki. Bardzo podobało nam się też Krościenko. Duże wrażenie na naszej córeczce zrobił natomiast wyjazd kolejką linową na Palenicę. Ciekawym sposobem na spędzanie czasu mogą być też wycieczki na Słowację.
Katarzyna poleca pokoje gościnne „NAD BRZÓZKAMI”, tłumacząc, że znajdują się one w centrum miasta , a jednocześnie w cichej, spokojnej okolicy. Przed budynkiem znajdują się huśtawki dla dzieci, zjeżdżalnia i zabawki.
NAD BRZÓZKAMI (Szczawnica, ul. Skotnicka 6, tel. 18 5424184, 604210047, pokoje@szczawnica.info.pl)
+ uprzejmi gospodarze
+ dobra lokalizacja
+ blisko nad Grajcarek, otoczenie zieleni, a jednocześnie blisko do ścisłego centrum Szczawnicy
+ schludne pokoje z łazienkami, w których są m.in. lodówka, czajnik, naczynia i sztućce
+ huśtawki przed domem
+ spokojna okolica, nie przy ruchliwej ulicy
www.szczawnica.info.pl
BIAŁKA TATRZAŃSKA
W tej górskiej miejscowości każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno amatorzy pieszych wędrówek i zdobywania szczytów Tatr, jak i turyści nastawieni na rekreację sportową i atrakcje w sąsiadujących ośrodkach miejskich. – Przyjeżdżamy tutaj z dziećmi już od kilku lat – opowiada Maria. – Raczej wolimy spacery niż wielogodzinne chodzenie po górach, dlatego z Białki jeździmy do Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej, Szaflar, Niedzicy, Czorsztyna. Szczególnie lubimy spędzać czas na basenach termalnych, dzieci to uwielbiają. Są one nie tylko w Białce, ale też np. w Bukowinie czy Szaflarach.
Maria poleca Dom Wypoczynkowy „Maryna”. Wśród wielu zalet wylicza zdrową, domową kuchnię.
– Wyżywienie to dla mnie ważna sprawa, kiedy jadę na wakacje z dziećmi. Tutaj oferowane są śniadania i obiadokolacje w ruchomych godzinach – jest wyznaczony przedział czasowy, nie trzeba być punktualnie o jednej godzinie. Jedzenie jest bardzo smaczne, gotowane na miejscu. Mleko i sery pochodzą od miejscowych krów. Świeże powietrze i zdrowe jedzenie to dla mnie idealne połączenie, jeśli chcemy oderwać się od zanieczyszczonych miast – tłumaczy Maria.
DOM WYPOCZYNKOWY MARYNA (Białka Tatrzańska, ul. Środkowa 166a, tel. 608605414, remiasz166@poczta.onet.pl)
+ czyste, schludne pokoje z łazienkami, dobrze wyposażone
+ zadbany, ładnie zagospodarowany ogród
+ dużo zieleni
+ blisko wyciągi narciarskie
+ atrakcje dla dzieci, m.in. trampoliny, plac zabaw
+ smaczne i domowe wyżywienie
+ dobra lokalizacja – ok. 300 m od basenów Termy Białka
+ blisko natury – rzeka Białka kilkadziesiąt metrów od domu
http://noclegimaryna.pl
USTROŃ (BESKID ŚLĄSKI)
To miasto co roku przyciąga wielu wczasowiczów. Nic dziwnego. Można tutaj odpoczywać, podziwiać piękne krajobrazy i aktywnie spędzać czas. – Wyjeżdżając na wakacje, chętnie wybieram miejscowości uzdrowiskowe. Są one dobrze dostosowane do turystów, mają wiele atrakcji dla dzieci, a jednocześnie można być bliżej przyrody, zaczerpnąć tutaj lepszego, świeższego powietrza niż w Krakowie – tłumaczy Aneta, mama dwóch dziewczynek. – Dla rodziców, których dzieci lubią sportową aktywność polecam w Ustroniu szczególnie Park Linowy. Atrakcją z pewnością będzie też Park Dinozaurów i Leśny Park Niespodzianek.
To tylko przykłady. Możliwości jest znacznie więcej. Dostęp do szlaków turystycznych i spacerowych oraz tras rowerowych sprawia, że wczasowicze nie nudzą się w Ustroniu.
Aneta radzi, aby skorzystać z oferty ośrodka „Wiola”.
POKOJE WIOLA (Ustroń, ul. Myśliwska 42, tel. 604 611 576, 33 474 01 74, rezerwacje@pokojewiola.pl)
– górskie widoki z okna
– zadbane wnętrze obiektu, dobrze wyposażona kuchnia i pokoje
– komfortowy nocleg
– spokojna okolica
– dobra lokalizacja – blisko do centrum Ustronia
– duży plac zabaw dla dzieci, basen
– mili, pomocni gospodarze
www.pokojewiola.pl
WISŁA (BESKID ŚLĄSKI)
Wisła to kurort chętnie odwiedzany przez rodziców z dziećmi. Jeśli ktoś lubi wakacje z górskim krajobrazem, to na swojej mapie podróży powinien zaznaczyć również to miejsce. Mnóstwo pieszych szlaków turystycznych z pewnością spełni oczekiwania zagorzałych wędrowców. Baseny, parki linowe, tory gokartowe, trasy rowerowe – tego również nie brakuje tutaj turystom, lubiącym aktywność fizyczną. A dla najmłodszych – place zabaw, wesołe miasteczko i park.
Natalia, mama pięciolatki, rekomenduje nocleg w ośrodku:
PENSJONAT WISŁA „NAD RZEKĄ” (Wisła, ul. Konopnickiej 12, tel. 33 855 53 16
601 555 400, biuro@pensjonatnadrzeka.com.pl)
+ duży ogród, plac zabaw dla dzieci, basen
+ cicha, malownicza okolica
+ około kiloemtr do stoku narciarskiego
+ blisko centrum Wisły, przy samej rzece
+ dostęp do restauracji
www.pensjonatnadrzeka.com.pl
KRYNICA ZDRÓJ (BESKID SĄDECKI)
Park Linowy, szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, przejażdżki kolejkami, spływ Dunajcem, baseny – to wszystko i nie tylko znajdziemy właśnie w Krynicy. Mogą się do niej wybrać zarówno rodziny planujące chodzenie po górach w dosłownym tego słowa znaczeniu, jak i takie, które chcą miło spędzić czas, ale niekoniecznie na górskich szczytach. Znajdziemy tutaj bowiem różnorodne możliwości aktywności i rekreacji. – Najpierw byliśmy w Szczawnicy, która nas bardzo mocno zauroczyła. Później postanowiliśmy zobaczyć Krynicę. Wrażenia okazały się tak samo pozytywne. Bardzo dużo spacerowaliśmy deptakiem, odpoczywaliśmy na ławeczkach, wdychaliśmy świeże powietrze, delektowaliśmy się jedzeniem w lokalnych restauracjach – wspomina Katarzyna, mama dwulatki i sześciolatka. Dla dzieci niewątpliwie atrakcją może być Góra Parkowa ze ślizgawkami i zjeżdżalnią pontonową oraz Sankostrada. W deszczowe dni alternatywą dla aktywności sportowej może być np. zwiedzanie Muzeum Zabawek „Bajka”. Katarzyna poleca pensjonat „LIRA” jako dobre miejsce noclegowe dla rodzin z dziećmi.
Pensjonat LIRA (Krynica Zdrój, ul. Piękna 8, tel. 18 540 91 31, 607 182 707, recepcja@PensjonatLIRA.eu)
+ dobra lokalizacja – w centrum Krynicy, blisko do Deptaku
+ dobrze wyposażone pokoje
+ komfortowy nocleg
+ obok wyciąg krzesełkowy
+ spokojna okolica, otoczenie zieleni
+ duży plac zabaw w ogrodzie z huśtawkami, piaskownicą i zjeżdżalnią
www.pensjonatlira.eu
PRZECZNICA i DOBKÓW (SUDETY)
Ci, którzy chcieliby zobaczyć Sudety, mogą zatrzymać się w Jeleniej Górze lub okolicznych miejscowościach. Przy okazji będą mogli zwiedzić miasto, zobaczyć jego główne zabytki. Nasza czytelniczka Olga poleca Przecznicę koło Jeleniej Góry – małą miejscowość w Górach Izerskich oraz Dobków – wieś na pograniczu Pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich. Gdzie dokładnie się zatrzymać? Olga rekomenduje:
PENSJONAT WILLA GRETA w DOBKOWIE (Dobków 59, tel. 506 112 985, 509 745 591, ewelina@villagreta.pl)
+ świetny dla rodzin z dziećmi
+ na miejscu klimatyczna sala kominkowa/restauracja, serwująca przepyszne jedzenie
+ przytulne pokoje z łazienkami
+ czysto i „przyjemnie dla oka”
+ w ogrodzie plac zabaw oraz górka do zjeżdżania na sankach
www.villagreta.pl
AGROTURYSTYKA IZERSKI POTOK w PRZECZNICY (Przecznica 51, tel. 605371734, agroturystyka@izerskipotok.pl)
+ kameralny pensjonat (tylko 3 pokoje do wynajęcia) urządzony w przedwojennym domu
+ sympatyczni gospodarze
+ pokoje czyste i przytulne
+ do dyspozycji gości kuchnia i jadalnia
+ udogodnienia dla rodzin z dziećmi (łóżeczka, wanienki, krzesło do karmienia, pokój zabaw z mnóstwem zabawek, a w pokojach odtwarzacz cd z dziecięcymi „usypiaczami”),
+ na zewnątrz dużo miejsca do biegania i zabawy, altana z grillem, warsztaty decoupage
+ po sąsiedzku hodowla Konika Polskiego
www.izerskipotok.pl
Zobaczcie również najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi nad morzem!