Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Mecz o wszystko. Recenzja

mecz o wszystko Egmont
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Książka opowiada o dniu z życia zawodowego sportowca. Konkretnie piłkarza. Już widzę kolejkę chłopaków rwących się do przeczytania jej.

Ale, ale, wcale nie jest to powieść w stylu hollywoodzkich filmów, gdzie piłkarze na boisku dostają skrzydeł i zawsze wszystko kończy się dobrze. Na okładce mam informację, że jest to seria opowieści opartych na faktach. Rzeczywiście tak jest. Znalazłam tu niemal same suche fakty dotyczące codzienności sportowca.

Bohaterem jest Artur, którego poznaję jako chłopca trenującego piłkę nożną. I nie ma tu żadnej porywającej fabuły, tylko informacje o tym, co każdego dnia musi robić zawodowy piłkarz, żeby dotrzeć na szczyt i być w dobrej kondycji.

Podoba mi się, że nikt tu nie owija w bawełnę. Nie jest powiedziane: „Postaraj się, a zdobędziesz gola”. Wręcz przeciwnie – po raz pierwszy mam przed sobą tak dokładnie opisaną trudną do przebycia drogę, która wcale nie gwarantuje sukcesu. Po prostu fakty z życia.

Powiem szczerze, że nie znam się na piłce nożnej. Nie miałam też do czynienia z zawodowym sportem, ale dzięki tej lekturze dowiedziałam się o jednym i drugim bardzo wiele.

To zdecydowanie książka dla dzieci, które kochają piłkę nożną i myślą poważnie o karierze sportowej.

Dowiedziałam się na przykład, jak wygląda trening każdego dnia. Nie jest tak, że chłopaki wbiegają na murawę i pykają w nogę, jest meczyk a oni podczas zabawy zdobywają bramki i formę przy okazji.

Zawodowi piłkarze dochodzą do formy i perfekcji latami. Już sam słowniczek na końcu książki pokazuje, z jaką powagą temat został potraktowany. Kilkadziesiąt wyrazów typu: trening interwałowy, regeneracja, faul taktyczny uświadamiają małemu czytelnikowi, że ta książka to nie „bułka z masłem” dla początkujących.

Nigdy nie spotkałam się z tak napisaną lekturą dla młodszych dzieci. Bardziej przypomina jakiś felieton w gazecie. Artur bardzo często bywa zniechęcony, walczy ze swoimi słabościami, odnosi porażki, po których musi umieć się podnieść. Nie dość, że pracuje z trenerem, to jeszcze z psychologiem sportowym oraz drużyną. Pracuje też nad sobą, nad ogólnym porządkiem w domu, życiu i na boisku. Walczy z fizycznymi kontuzjami, psychicznymi bolączkami, których przecież podczas gry raczej nie da się uniknąć.

Zatem w książce są moc i prawda. Jeśli więc masz dziecko, które uwielbia piłkę nożną i fascynuje się bohaterami z boiska, pokaż mu, że oprócz sławy i chwały przy wygranych meczach, stoi za tym coś więcej. Dużo więcej. A blask fleszy to jakiś milionowy ułamek tego, co trzeba przeżyć, żeby stać się prawdziwym sportowcem.

Anna Jankowska
www.tylkodlamam.pl

Mecz o wszystko
Ewa Nowak
Seria wydawnicza Czytam sobie
Ilustrator Joanna Rusinek
Oprawa miękka
Liczba stron 80
Wiek 3-7-lat
Wydawnictwo EGMONT

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent