Mały króliczek i jego magiczna marchewka. Recenzja

Według zaleceń pediatrów małe dziecko powinno zjadać dziennie 400-450 gram warzyw i owoców. Jako rodzice wiemy, że warzywa są naturalnym bogactwem składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale ten argument zwykle do dzieci nie przemawia i dla wielu warzywa, pomimo swych dobrodziejstw, nie są naturalnym i samodzielnym wyborem. Nakładem Wydawnictwa Jedność ukazała się książka opowiadająca warzywną historię, która zaciekawi nawet największych przeciwników surówki.

Opowieść jest prosta: króliczki urządziły zawody na wyhodowanie największego warzywa. Wszyscy starali się jak mogli, by na ich poletkach wyrosły najpiękniejsze okazy porów, rzodkiewek, dyń, cukinii, czy w przypadku głównych bohaterów – marchewek. Razem z Małym Króliczkiem i jego przyjacielem Uchatkiem, licząc na zwycięstwo w konkursie, dzieci pokonują poszczególne etapy ogrodowych prac: przygotowanie gleby, siew, nawadnianie i niecierpliwe oczekiwanie. Kibicują też magicznym sztuczkom, do których uciekają się przyjaciele, by pomóc naturze. Podpędzana siłą woli królików i czytelników marchewka rzeczywiście urasta do rozmiarów XXL. Podobnie dzieje się na innych warzywnych uprawach, w efekcie czego gigantyczne okazy trudno jest porównać, by sprawiedliwie rozstrzygnąć konkurs. Salomonowe rozwiązanie znajduje Uchatek: "schrupmy po kawałku każdego warzywa i oceńmy, które z nich jest najsmaczniejsze!".

Rozpoczyna się warzywna uczta. Króliczki zajadają się ziemniakami, papryką, sałatą, aż trzęsą się ich długaśne uszy. Pochłonięte kosztowaniem i zachwytami zapominają o konkursie, od którego wszystko się zaczęło. W pogoni za wybornym smakiem warzywnego miksu postanawiają wykorzystać wszystkie okazy do przygotowania ogromnej tarty. Przepis na królicze danie znajduje się na końcu książki i choć nie jest to kulinarne dzieło sztuki, dzieciom z pewnością sprawi frajdę gotowanie z książkowymi bohaterami, a rodzinne popołudnie w kuchni to zawsze trafiony pomysł na wspólnie spędzony czas.

Mały króliczek i jego magiczna marchewka to radosna i ciepła opowieść o przyjaźni, współpracy i zdrowej rywalizacji. To hymn pochwalny na cześć warzyw. Książka, stworzona przez belgijski duet Heidi D’Hamers i Guntera Segersa opatrzona jest ujmującymi, pełnymi soczystych barw ilustracjami oraz nieprzegadaną i nieprzesłodzoną narracją (w lekturze dla najmłodszego czytelnika należy ten fakt docenić). Być może, za sprawą sympatycznych króliczych bohaterów, nasze dzieci zamienią się w koneserów warzywnych smaków lub odnajdą w sobie ogrodnicze pasje.

Ania Maschke

Mały króliczek i jego magiczna marchewka
Autorzy: Heidi D′Hamers, Gunter Segers
Stron: 32
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2011
Wiek czytelnika: 3-6 lat
Wydawnictwo Jedność

Autor tekstu : Ania Maschke

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:warzywa
Mały króliczek i jego magiczna marchewka. Recenzja