Mądra głowa zna przysłowia. Recenzja

Mądra-głowa-zna-przysłowia

Kolejna już, znakomita książka w dorobku Renaty Piątkowskiej. Autorka ma niezwykłą lekkość przenikania w świat dziecka, w którym znajduje miejsce dla siebie, starając się dokładnie i zrozumiale wyjaśniać sprawy nie zawsze oczywiste i jednoznaczne dla najmłodszych. Zbiór krótkich opowiadań „Mądra głowa zna przysłowia” jest doskonałym przykładem tego, jak w prosty i jasny sposób wytłumaczyć najmłodszym znaczenie przysłów.

Wydaje mi się, że czasem dorośli nie znają dokładnych ich znaczeń o pochodzeniu nawet nie wspominam. No właśnie – skąd te przysłowia i po co ich używać? Na te pytania na pewno znajdziecie odpowiedzi w publikacji Wydawnictwa BIS. Mogę to zagwarantować.

Renata Piątkowska jest niezwykle wrażliwą autorką obdarzoną bogatą wyobraźnią. Cieszy się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych czytelników. Trudno się dziwić, skoro wciąż ma głowę pełną pomysłów. Nie jest to pierwsza książka, w której porusza temat przysłów i ich znaczenia. Na spotkaniach autorskich obserwowała sytuacje, że dzieci nie rozumiały przysłów lub myliły je z przesądami i zwyczajami. Wychodząc naprzeciw zapoznawania najmłodszych z kulturą kultury słowa, napisała książkę Z przysłowiami za pan brat, a w 2012 roku kolejną publikację o podobnej tematyce. W środku wydawnictwa "Mądra głowa zna przysłowia" znajdziemy krótkie opowiadania opisujące codzienne zdarzenia. Świat literacki jest bliski młodemu czytelnikowi, dzięki czemu przekaz jest pełniejszy i bardziej zrozumiały. Trzeba przyznać, że wszystkie historie są dobrze przemyślane, nie ma uczucia sztuczności. Przysłowia są zgrabnie wplecione w tekst, dzięki czemu dziecko bardzo łatwo przyswaja sobie ich znaczenie. Robi to w sposób niewymoszny, ale automatycznnie w trakcie zabawy w czytanie. W książce nie zabraknie wesołych historyjek, które są momentami przeplatane tymi trochę smutnymi. Po tak dobrej lekturze nasze dzieci nie będą miały trudności z używaniem przysłów typu: z braku laku dobry kit czy przebierać jak w ulęgałkach. Na pewno będą wiedziały, dlaczego strach ma wielkie oczy a wyświadczenie komuś niedźwiedziej przysługi może źle się skończyć.

Kolejna rewelacyjna książka na rynku wydawniczym, która uczy, tłumaczy i wyjaśnia. Dodatkowym uzupełnieniem całości są znakomite ilustracje Artura Nowickiego. Lekturę polecam zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Aurelia Wojtkowiak

Renata Piątkowska
Mądra głowa zna przysłowia
Wydawnictwo: BIS
Liczba stron: 86

 

Autor tekstu : Aurelia Wojtkowiak

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Mądra głowa zna przysłowia. Recenzja