Leon i jego nie-zwykłe spotkania. Wycieczka do jaskini. Recenzja

Leon-i-jego-nie-zwykłe-spotkania

Po przeczytaniu pierwszej części przygód Leona – „Wyprawa na zamek”, z przyjemnością sięgnęłam po kolejną część tej serii. Tym razem Leon wraz z przyjaciółmi wyrusza na wyprawę do jaskini. Gdy dzieci docierają na miejsce, spotykają tam dwie dziewczynki porozumiewające się ze sobą za pomocą dziwnych znaków. Jak się później okazuje, jest to język migowy, bo jedna z dziewczynek, Zosia, nie mówi i nie słyszy.

Leon, Maks i Lena bardzo zainteresowali się tym językiem i zapragnęli nauczyć się go, żeby móc porozumieć się z Zosią. Wydało im się to niezwykle ciekawe i tajemnicze.

Temat niepełnosprawności dziewczynki został tu wprowadzony bardzo naturalnie. Zosia niczym nie różni się od swoich rówieśników, tak samo jak oni jest ciekawa świata i bardzo pogodna. Wszyscy świetnie się ze sobą bawią i nie mogą doczekać się kolejnych wspólnych przygód. W książce nie znajdziemy moralizatorskiego tonu, ale pozytywne postawy społeczne. Dzieci zauważają, że bez względu na wygląd zewnętrzny czy stan zdrowia wszyscy mogą dobrze się bawić i realizować wspólne cele.

Bardzo ważne jest przełamanie stereotypu osób niepełnosprawnych i przekazanie dzieciom odpowiednich wzorców zachowań. To przecież my, dorośli odpowiadamy za to, jakimi ludźmi będą, gdy dorosną. Takie książeczki mogą okazać się w tym bardzo pomocne.

Zapoznawanie dzieci z tematyką niepełnosprawności, różnic społecznych i kulturowych oraz problemów mniejszości od samego początku uczy je tolerancji oraz kształtuje ich wrażliwość. To ogromny wkład w ich rozwój. Nasze dziecko stanie się otwarte dla różnic, jakie istnieją między ludźmi, będzie potrafiło szanować ich odmienność i ich doceniać.

Jak dobrze, że są takie książki!
Ania
http://www.maluszkoweinspiracje.pl

Leon i jego nie-zwykłe spotkania. Wycieczka do jaskini.
Fundacja Verba

Autor tekstu : Anna Marcula

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Leon i jego nie-zwykłe spotkania. Wycieczka do jaskini. Recenzja