Lena i Tonio, czyli świat, gdy ma się kilka lat. Recenzja

Dużo radości, niekończące się zdziwienie i zachwyt, mnóstwo przygód, niespodzianek, tajemnic do odkrycia, miejsc do poznania i spraw do zgłębienia. Gdy ma się kilka lat świat jest niezwykle barwny. Wiedzą o tym nasze dziecko, dlatego tak szybko przygody Leny i Tonia zyskują ich sympatię.

Lena ma 4 lata, a jej brat Tonio – 6 lat. Mieszkają z rodzicami w małym domku z ogródkiem. Mają pieska Tymianka, którego dostali z okazji Dnia Dziecka i osiołka o imieniu Oset. Wspólnie z głównymi bohaterami mali czytelnicy odkrywają świat. W codziennej rzeczywistości zawsze kryje się coś, co budzi zainteresowanie, pozwala dowiedzieć się więcej o ludziach i świecie, ale też dać upust wyobraźni. W kilkunastu krótkich rozdziałach towarzyszymy więc Lenie i Tonio w ich przygodach. Idziemy z nimi do biblioteki, a tam czeka nas spotkanie z książkami i z …wróżką. Sprawdzamy też, co się dzieje, gdy rodzice włączają komputer i kto w nim mieszka. Z rodzeństwem Leną i Tonio oraz z ich tatą jedziemy tramwajem, towarzyszymy im także podczas wycieczki zorganizowanej przez przedszkole. W książce pojawia się także temat bliski wielu przedszkolakom – ospa, która pewnego dnia dopadła również tytułowych bohaterów. A gdy już choroba mija, idziemy wspólnie z Leną i Tonią do cyrku, do zoo, jedziemy na dożynki, szukamy grzybów w lesie, zwiedzamy Kraków, idziemy do teatru oraz jesteśmy świadkami odwiedzin ich ukochanej babci. W książce jest też miejsce na codzienne obowiązki typu sprzątanie pokoju oraz na przyjemności typu wspólne pieczenie ciasteczek albo zaproszenia na przyjęcie urodzinowe do kolegi.

Ciekawa, zgrabnie podana treść w ładnej oprawie, z kolorowymi ilustracjami i w wygodnym formacie sprawiają, że książka przyciąga uwagę nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Ci drudzy mogą spojrzeć na znany im od dawna świat z perspektywy kilkulatków – w kolorowych, dziecięcych okularach, w których to, co zwykłe nagle wydaje się niezwykłe i interesujące. Małym czytelnikom lektura ta pozwala identyfikować się z bohaterami, odnajdywać wspólne elementy między swoimi a książkowymi przygodami, a także dowiadywać się czegoś nowego i rozwijać wyobraźnię.

Moja trzyletnia córka z zainteresowaniem słucha opowieści o nieco starszej dwójce dzieci. Czasem prosi mnie, żebyśmy się pobawiły w odtwarzanie ról – ona ma być Leną, a ja Tonio :)
To chyba najlepszy dowód, że książka ta odpowiada na potrzeby czytelnicze najmłodszych i wpływa na ich wyobraźnię :) Polecam!

Katarzyna Klimek-Michno

Lena i Tonio, czyli świat, gdy ma się kilka lat
Barbara Wicher
Ilustrator: Katarzyna Nowowiejska
Format: 138×195 mm
Objętość: 120 str.
Oprawa: twarda
Kategoria wiekowa: 3 – 5 lat
Wydawnictwo Skrzat

Autor tekstu : Katarzyna Klimek-Michno

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Zobacz także