Leki na wymioty, czyli jak radzić sobie z zatruciem pokarmowym i chorobą lokomocyjną?

Leki na wymioty, czyli jak radzić sobie z zatruciem pokarmowym i chorobą lokomocyjną?
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Nudności wymioty najczęściej pojawiają się w przebiegu zatrucia pokarmowego lub infekcji oraz podczas podróży w przypadku osób cierpiących na chorobę lokomocyjną. Objaw ten dotyczy również kobiet na początku ciąży. Jak skutecznie radzić sobie z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami i czy dostępne są leki przeciwwymiotne bez recepty?

Wymioty czyli oczyszczanie organizmu z toksyn

Wymioty to gwałtowne wyrzucenie treści żołądka przez usta, które następuje na skutek skurczów mięśni brzucha i klatki piersiowej. Zwykle wymioty poprzedzone są nudnościami, czyli subiektywnym odczuciem związanym z potrzebą zwymiotowania.

Wymioty trwające do 2-óch dni najczęściej wywołane są przez patogeny, leki bądź alkohol. Niekiedy przyczyną krótkotrwałych wymiotów są toksyny gromadzące się w organizmie w przebiegu mocznicy lub cukrzycowej kwasicy ketonowej. Bywa jednak tak, że wymioty utrzymują się dłużej. Wtedy mogą mieć one związek z chorobą przewlekłą, m.in. schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego (guzy mózgu, migrena, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych), chorobami psychicznymi (bulimia, depresja, nerwica), chorobami przewodu pokarmowego, chorobami wątroby, woreczka żółciowego, trzustki. Również stosowanie niektórych leków (cytostatyki wykorzystywane w leczeniu nowotworów) czy sięganie po używki (nadużywanie alkoholu i narkotyków) może generować przedłużające się wymioty.

Leki na wymioty, czyli jak radzić sobie z zatruciem pokarmowym i chorobą lokomocyjną?

Podczas wymiotów pacjent traci bardzo dużo wody oraz elektrolitów. Dlatego też kiedy wymioty stanowią krótkotrwały epizod ich leczenie sprowadza się do nawodnienia pacjenta. W przypadku gdy zdarzają się one częściej zaleca się blokowanie odruchu wymiotnego. Odbywa się to jedynie na wyraźne zlecenie lekarza.

Leki na wymiotowanie – elektrolity

Pacjent podczas wymiotów trwających w danym przedziale czasowym traci więcej wody niż jest w stanie uzupełnić. Oprócz wody z organizmu uciekają również cenne sole, których jony potocznie nazywane są elektrolitami. Ich niedobór poważnie zaburza pracę całego organizmu, w tym nerek. Na odwodnienie szczególnie narażone są dzieci oraz osoby starsze. Aby zapobiec tym poważnym w skutkach zaburzeniom pacjent podczas wymiotów powinien przyjmować elektrolity. Preparaty tego typu dostępne są w aptece w formie saszetek do rozpuszczania w wodzie, tabletek musujących oraz gotowych roztworów.

Dobór preparatu powinien być odpowiedni do wieku pacjenta i ewentualnych preferencji smakowych. Ze względu na zawartość w składzie chlorku sodu są one dość słony. Aby zamaskować ten smak, który szczególnie przeszkadza dzieciom, elektrolity można rozpuścić w soku jabłkowym.

Elektrolity na wymioty najlepiej pić schłodzone i co ważne bardzo powoli małymi łyczkami. Można je nawet podawać łyżeczką lub strzykawką. Zbyt szybkie picie zwykle generuje u chorego odruch wymiotny.

Leki na nudności i wymioty znajdziesz tutaj >> https://www.aptekagalen.pl/wymioty-i-nudnosci.html

Tabletki przeciwwymiotne

Leki przeciwwymiotne są dostępne głównie na receptę i podaje się je pacjentom w szczególnych przypadkach. Kiedy wymioty trwają 2 dni i mają związek z infekcją lub zatruciem pokarmowym pacjentowi podawane są elektrolity i ewentualnie probiotyki. Hamowanie odruchu wymiotnego w takim wypadku mogłoby ograniczyć oczyszczanie się organizmu z toksyn i prowadzić do powikłań.

Lekiem o właściwościach przeciwwymiotnych, ale także uspokajających, który stosowany jest w chorobie lokomocyjnej u dorosłych i dzieci od 6. roku życia jest dimenhydrynat. Stosując go pół godziny przed podróżą można skutecznie zahamować nudności i wymioty z nią związane. Nie mniej jednak skutkiem ubocznym po zastosowaniu leku będzie uczucie senności.

Naturalnym lekiem na nudności i wymioty jest imbir. Stanowi dodatek do preparatów aptecznych obok innych ziół na trawienie, np. rumianku i mięty. Można go spotkać również jako pojedynczy składnik preparatu.

Imbir to również bezpieczny preparat na mdłości w ciąży, które są wynikiem zmian zachodzących w gospodarce hormonalnej. Jeśli nudnościom w ciąży towarzyszą wymioty przyszła mama nie może zapominać o nawadnianiu i elektrolitach.

Leki na nudności bez recepty występują w dość ograniczonej ilości. Oprócz elektrolitów warto pamiętać o stosowaniu probiotyków podczas problemów żołądkowo-jelitowych. Pozwolą one na zrównoważenie mikroflory przewodu pokarmowego i szybsze pozbycie się kłopotów żołądkowych.

Artykuł sponsorowany

385 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent