Kupujemy rower dziecięcy — jak dobrać rower dla dziecka?

Kupujemy rower dziecięcy — jak dobrać rower dla dziecka?
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Rower dziecięcy należy dobierać przede wszystkim do wzrostu i wieku dziecka. Istnieje jednak szereg innych parametrów, które mogą okazać się pomocne przy dopasowaniu odpowiedniego akcesorium. Sprawdź, jak dobrać rower dla dziecka w taki sposób, by chętnie wybierało ono tę formę aktywności. Zapewnij mu najwyższy poziom komfortu!
Zazwyczaj dzieci oswajane są z rowerkami stopniowo. Z początku jeżdżą na rowerku biegowym, następnie — trzykołowym, a dopiero na końcu na dwukołowym modelu. Po przejściu na dwukołowy rower, z początku można zamontować doczepiane kółka bądź kij, aby dziecko zaczęło oswajać się z perspektywą całkowicie samodzielnej jazdy bez niepotrzebnego stresu. Tempo nauki zależy od dziecka — nie warto na siłę odzwyczajać go od wspierających kółek, jeśli wciąż czuje się niepewnie. Z czasem samo zacznie nalegać, by jeździć samodzielnie.

Dla dzieci w wieku od roku do 2 lat — rower dziecięcy biegowy

Najmłodsze maluchy mogą zacząć próbować swoich sił na rowerze, gdy tylko zaczną chodzić samodzielnie i utrzymywać prostą postawę. Zazwyczaj następuje to około pierwszego roku życia. Rowerek biegowy to bezpieczne rozwiązanie dla malucha dzięki brakowi pedałów, łańcucha i innych elementów konstrukcyjnych typowych dla roweru. W jego przypadku maluch porusza się, odpychając stopami od podłoża. W ten sposób przyzwyczaja się do utrzymywania właściwej postawy i kształtuje równowagę, która będzie potrzebna po przesiadce na inny rodzaj roweru. W takich wariantach rozmiar koła to zazwyczaj standardowe 12 cali.

Jak dobrać rozmiar koła roweru do wzrostu dziecka?

Gdy maluch przesiądzie się na rower z pedałami, co zazwyczaj następuje około czwartego lub piątego roku życia, czas na dokładny dobór sprzętu. Choć istnieją wyznaczane przez producentów ramy wiekowe, które ułatwiają dopasowanie rozmiaru kół i ramy, najlepiej dokładnie zmierzyć wzrost dziecka. Maluchy mogą różnić się przecież od siebie wzrostem, będąc w tym samym wieku, dlatego takie kategorie są niezbyt miarodajne. Jak dobrać rower dla dziecka, biorąc pod uwagę jego wzrost?

  • 95-120 cm wzrostu — koło o średnicy 16 cali;
  • 120 – 145 cm wzrostu — koło o średnicy 24 cali, rama w rozmiarze 20 cali;
  • powyżej 145 cm wzrostu — koło o średnicy 26 cali, rama w rozmiarze 11-15 cali.

Jaki rower dla dziecka? Inne parametry

Oprócz samego dopasowania do wzrostu i wieku warto zwrócić uwagę również na inne atrybuty. Wspomnieliśmy już, że przed drugim rokiem życia maluch w zasadzie nie potrzebuje pedałów — wystarczy mu rower dziecięcy biegowy. A co z przerzutkami? Warto, aby dziecko zaczęło się z nimi oswajać jak najwcześniej. Rower dziecięcy z przerzutkami możesz kupić nawet w wariancie rozmiarowym odpowiednim dla pięciolatków czy sześciolatków.

Dobierając parametry do wzrostu, miej na uwadze, że stopa dziecka powinna mieć kontakt z podłożem, aby mogło ono poczuć się maksymalnie bezpiecznie. Rower można zawsze dopasować poprzez podwyższenie siodełka. Warto więc być ostrożnym w kwestii gabarytów — zbyt duży egzemplarz nie przysłuży się maluchowi, a nieco za mały można zawsze odrobinę dopasować.

 

Materiał promocyjny

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent