Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Książki dla dzieci nagrodzone w konkursie im. Astrid Lindgren

Książki-dla-dzieci-nagrodzone-w-konkursie-im
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Konkurs, któremu patronował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, został zorganizowany we współpracy z Ambasadą Szwecji oraz wydawnictwami: Publicat, Stentor i Świat Książki, przy wsparciu finansowym Fundacji PZU oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość prowadził Maciej Orłoś, wykład na temat literatury dziecięcej wygłosiła prof. Joanna Papuzińska, a imprezę uświetnił recital jednej z laureatek konkursu – Basi Stępniak – Wilk.

Wartości książek dla dzieci
Konkurs został ogłoszony przez Fundację 22 marca 2006 roku. Napłynęło aż 978 prac. Według regulaminu miały to być utwory ciekawe dla dziecka, niosące ważne treści, uczące racjonalnego myślenia, zasad prawidłowej komunikacji między ludźmi, a także zawierające przesłanie szacunku wobec dziecka, innych istot, przyrody, kraju, prawa, tradycji oraz najważniejszych wartości ludzkich. Utwory te powinny były rozwijać umiejętność odróżniania dobra od zła, uczyć rozwiązywania problemów i konfliktów, chronić wrażliwość dziecka oraz budować pozytywny stosunek do świata i ludzi, optymizm i wiarę w siebie. Takie kryteria spełniają książki patronki konkursu, najbardziej znanej na świecie pisarki książek dla dzieci, Astrid Lindgren.

Pracom jury konkursu przewodniczyła prof. Joanna Papuzińska, literaturoznawca i pisarka. W skład jury weszli także: dr Grzegorz Leszczyński, krytyk literatury dziecięcej, Monika Mielke z Wydawnictwa Świat Książki, Teresa Marciszuk z Wydawnictwa Stentor, Anna Sójka – Leszczyńska z Wydawnictwa Publicat oraz przedstawiciele Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom – Irena Koźmińska, prezes Fundacji i Elżbieta Olszewska, dyrektor programowy.

Konkurs dotyczył utworów w trzech kategoriach wiekowych.
W kategorii do lat 6 dwie drugie nagrody ex equo otrzymały: Renata Piątkowska z Bielska-Białej za zbiór opowiadań pt. Na wszystko jest sposób oraz Basia Stępniak – Wilk z Krakowa za utwór pt. Tulisia. III nagroda trafiła w ręce Agaty Widzowskiej Pasiak ze Swarzędza za pracę pt. Dreptak i pępek świata. Książki ukazały się nakładem wydawnictwa Publicat.

W kategorii 6 – 10 lat I nagrodą została uhonorowana Ida Pierelotkin z Warszawy za pracę pt. Ala Betka, II nagrodę jury przyznało Annie Onichimowskiej z Warszawy za Dzień czekolady, a III zdobyła Wanda Witter z Warszawy za utwór pt. Fotografia nieba. Utwory w tej kategorii wiekowej wydał Świat Książki.

W kategorii 10 – 14 lat I nagrodę przyznano Barbarze Kosmowskiej z Bytowa za utwór pt. Pozłacana rybka, II nagrodą jury uhonorowało Ewę Grętkiewicz z Konina za pracę pt. Dostaliśmy po dziecku, a III nagrodę otrzymała Beata Wróblewska z Podkowy Leśnej za Jabłko Apolejki. Książki ukazały się nakładem wydawnictwa Stentor.

Przewodnicząca Jury prof. Joanna Papuzińska podsumowując konkurs powiedziała: Odnoszę wrażenie, że w Polsce stopniowo zmienia się stosunek do dzieci i ich pozycja w społeczeństwie. /Przynajmniej w tej piszącej jego części/. Dzieci są darzone szacunkiem, nie spotkałam się z topornym autorytaryzmem, ani dydaktyzmem spod znaku króla Ćwieczka. Dość silnym akcentem w tym konkursie było to, co nazwałabym pedagogiką cierpienia. Pisano o chorobach i śmierci, o samotności dziecka, a także o jego dzielności w mierzeniu się z trudnymi sprawami.(…) Ponieważ punktem odniesienia dla naszego konkursu jest twórczość jego patronki, Astrid Lindgren, odważę się jeszcze powiedzieć nieśmiało czego mi trochę zabrakło w lekturach, w czym może nasza polska twórczość dla dzieci trochę szwankuje. Otóż trochę mi brakowało żywiołowego humoru i spontanicznej radości życia, tego huraganowego śmiechu, który Astrid Lindgren umiała łączyć z najpoważniejszymi sprawami. Dlatego mam nadzieję, że Fundacja nie zatrzyma się w poszukiwaniu arcydzieł i że będzie jeszcze następny konkurs.

Fundacja zamierza ogłosić następną edycję konkursu.

 

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent