Kozia Rada uradziła!

Kozia-Rada-uradziła
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Podczas minionego weekendu Pacanów był najweselszym, najbardziej roześmianym miastem w Europie. To za sprawą Festiwalu Kultury Dziecięcej, zorganizowanego już po raz piąty w bajkowej stolicy. Nie zabrakło także akcentu katowickiego, a to za sprawą grupy młodych czytelników i bibliotekarek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, którzy odebrali na dużej scenie wydrukowaną książeczkę, efekt ubiegłorocznej pracy, za która zostali uhonorowani I nagrodą.

– Dzieci miały niesamowitą frajdę odwiedzając Koziołka i Pacanów – Europejską Stolicę Bajki. Dzięki dyrektor Biblioteki Jagodzie Kryniewicz i Pracowników Europejskiego Centrum Bajki, a w szczególności pana Stanisława Stańczyka zostały zaproszone do udziału w tak niesamowitej imprezie oraz odebrały wydrukowany przewodnik. Takie działania pokazują, że nasze bibliotekarskie, codzienne starania, promocja czytania i literatury przynoszą niesamowite efekty i możemy się nimi pochwalić nie tylko w Katowicach. Europejskie Centrum Bajki znalazło środki, aby wydrukować Przewodniki i podarować je katowickiej Bibliotece przy brawach publiczności z całej Polski – relacjonuje Ewa Waszut, pracownik Działu Metodyki, Analiz i Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.

Konkurs Kozie Rady
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie w 2006 roku zorganizowało Konkurs Kozie Rady – Reaktywacja przez co pragnęło zachęcić dzieci do odkrywania swoich małych ojczyzn i dzielenia się tymi odkryciami z całą Polską. Ponieważ mała ojczyzna to zawsze dobro wspólne, do konkursu Kozie Rady Reaktywacja zaproszono grupy młodych pasjonatów z całego kraju. Zadaniem grupy było stworzenie ciekawego przewodnika po swoim „miejscu na Ziemi”.

Wesoła Rodzinka
Każda grupa dzieciaków czyli Kozia Rada zgłoszona do konkursu przyjmowała własną nazwę, Rada Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach to Wesoła Rodzinka.

Literatura to źródło wielu ciekawych pomysłów
Literatura to źródło wielu ciekawych pomysłów nic więc dziwnego że oczytane dzieciaki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach wykonały najładniejszy i najbardziej pomysłowy komiks, w uzasadnieniu jury znalazł się m.in. tekst:„ Przewodnik, który najlepiej spełnił założenia konkursu "Kozie Rady Reaktywacja", to "Katowice" nadesłane przez Radę powołaną w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. Przewodnik jest zróżnicowany i w pełni autorski. Każdy z opisów dzielnic jest inny, widać w nim pracę rożnych grup dzieci i młodzieży. Obraz Katowic, który wyłania się z przewodnika jest światem widzianym przez najmłodszych mieszkańców Katowic. Światem, w którym żyją, a nie obrazem spreparowanym na użytek turystów. Ponadto autorzy nie tylko potrafili wkomponować postać Koziołka Matołka w tekst swojego przewodnika, ale odważyli się również – jak pokazują zdjęcia – wprowadzić Koziołka w przestrzeń swojego miasta(…)”

WESOŁA RODZINKA to grupa pokaźnych rozmiarów, bo w tworzeniu przewodnika wzięli udział: DANIEL WINKLER, MICHAŁ PIELA, PATRYCJA ABRAM, MAREK WRÓBLEWSKI, PAULINA KOŚCIELNIAK, KAROLINA KOŚCIELNIAK, ANNA KOŚCIELNIAK,

DAWID CIEŚLIK, MARTYNA CIEŚLIK, KSENIA HARTEL, WOJCIECH SIELANKO, DOMINIKA BZURA, KAROLINA OSUCH, KRZYSZTOF KASPEREK, DOROTA ŚWIĄTEK, PIOTR GACEK, BARTŁOMIEJ WLAŹ, JUSTYNA KRASOŃ, MARTA SIEWIOR, KLAUDIA JANICKA, AGNIESZKA WLOKA, KLAUDIA BISKUP, DOMINIKA NIEWIADOMSKA, KLAUDIA NIEWIADOMSKA, ANDŻELIKA ORENCZAK, PAULINA ORENCZAK, ANDŻELIKA RYBCZYŃSKA, DARIA KASZNIA, SONIA KOSMALA, SARA KOSMALA, MATEUSZ GAJDZIK, SYLWESTER GAJDZIK, ALICJA RĄPLEWICZ, MAGDA GÓRA, ANNA BIAŁA, DARIA KORZONEK, MONIKA KUDLIŃSKA

I BIBLIOTEKARKI: EWA WASZUT, JOLANTA SACIUK, KATARZYNA ORLIK, MAŁGORZATA BĄK, KATARZYNA KOSTRZEWSKA, IWONA KISZEL, DARIA JANIK, ANITA KRYSIAK, NATALIA GNIELKA, ELŻBIETA SZUBERT, KATARZYNA BEDNARZ, BERNADETA WOLNY

Spacer Koziołka po Katowicach
W najbliższych dniach Przewodnik znajdzie się w każdej z 36 Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, więc wszystkie zainteresowane osoby będą mogły podziwiać spacer Koziołka po Katowicach.

Warto wspomnieć, że przez cały rok, a szczególnie latem Biblioteka organizuje szereg imprez, warsztatów i wycieczek dla dzieci (wstęp i udział bezpłatny!), więc okazji do niesamowitych spotkań z literaturą będzie dużo więcej.

 

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent