Kotka Wiktoria i magia uważności. Recenzja

Kotka-Wiktoria-i-magia-uważności

„Kotka Wiktoria i magia uważności” to jeszcze jedna książka, należąca do serii o uważności autorstwa Agnieszki Pawłowskiej. Kolorowe, duże rysunki i tym razem pozwala nam podziwiać Kinga Kałużna, ich autorka. Nasycone barwy, wyraźne sylwetki obrazowanych zwierząt, kontrastowe tła. To wszystko stwarza czasami wrażenie, jakby ilustracje były wykonane techniką kolażu. Bardzo czytelne graficznie obrazy z pewnością zaciekawiają dziecięcego odbiorcę.

Nie wystarczy patrzeć, żeby widzieć.
Co należy zrobić, aby dostrzec to, co daje szczęście? Czy marzenia muszą dotyczyć tego, co nierealne i oddalone? Wiele podobnych pytań pojawia się w trakcie lektury książki o kotce Wiktorii.

Wiktoria jest wrażliwą, artystyczną duszą. Ma zacięcie plastyczne, a jej niezwykła wyobraźnia pozwala umilić wiele chwil także tym, którzy pozostają w jej otoczeniu. Głowa pełna pomysłów i ogromna kreatywność to coś, co wyróżnia kotkę. Wiedzą o tym jej rodzice i przyjaciele. Pewnego dnia jednak Wiktoria traci radość życia. Nie uśmiecha się tak często, nie rozbawia kolegów, zmienia się nie do poznania. Do jej uszu dociera w końcu słowo "uważność" i coś się w niej otwiera, budzi się zapomniana na chwilę ciekawość świata. Okazuje się, że niemożność spełnienia największych marzeń nie musi ograniczać i podcinać skrzydeł, bo tu i teraz można je rozwinąć jeszcze bardziej. Wazon z kwiatami przestaje być zwykłym wazonem, a kwiaty po prostu kwiatami. Przedmioty te stają się znakomitym obiektem dla odkrywcy, dostrzec w nich można tak wiele ukrytych cech, których bez uważnego patrzenia nie można zobaczyć.

"Patrz na to, co cię otacza, jakbyś widziała to raz pierwszy w życiu" – takie słowa wypowiada mama Wiktorii.
I na tym polega właśnie uważność, na dostrzeganiu tego, co ukryte, na traktowaniu tego, co nas otacza, z niezwykłą wrażliwością i zainteresowaniem. Wspaniale jest mieć olbrzymią wyobraźnię, ale jeszcze wspanialej jest móc czerpać z niej podczas zdobywania i odkrywania świata.

"Kotka wiktoria i magia uważności" porusza kolejny temat dotyczący młodych czytelników. A w zasadzie dlaczego tylko ich? Czy dorośli nie powinni poszukać w sobie ukrytych podkładów uważności?

Magdalena Kowalczuk
czytamyzdzieciaczkami.blog.pl
 

Kotka Wiktoria i magia uważności
Autor: Agnieszka Pawłowska
Ilość stron: 48
Oprawa: twarda
Data premiery: 2015-03-04
Format: 210×210 mm
Wydawnictwo Poznańskie
 

Zapraszamy do działu recenzji książkowych Miasta Dzieci!

 

Autor tekstu : Magdalena Kowalczuk

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Zobacz także