Kotek, który merdał ogonem. Recenzja

Kotek-który-merdał-ogonem
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
„Kotek, który merdał ogonem", Gerhard Moncomble, Paweł Pawlak
Wydawnictwo Muchomor

Data wydania: 2008

Książka dla dzieci w wieku ok. 5-7 lat.

Wspaniale zilustrowana przez Pawła Pawlaka bajka przygotowuje dzieci do uporania się z problemami jakie niesie ze sobą przebywanie w grupie, zwłaszcza szkolnej. Chodzi o tak trudną sprawę jaką jest tolerancja. Bajka opowiada o kotku Psotku, który bardzo chciałby iść do szkoły, a do niej mogą uczęszczać jedynie psy. A psy i koty wiadomo – nie lubią się.

Dzięki dzielności kotka sytuacja jednak się zmienia. Zmienia się również podejście nauczycielki, która na początku twierdzi:" Kot w tej zacnej szkole?! Na to nie pozwolę!" By potem zmienić zdanie na: „Co za różnica, czy kot, czy pies? Każdy z nas przecież wspaniały jest". Oczywiście, zanim do tego dochodzi bohaterzy przechodzą różne perypetie, których nie będę zdradzać. Sama szkoła i nauka w niej przedstawiona jest w uroczy sposób, który powinien zachęcić każdego przedszkolaka.

Kiedy pierwszy raz wzięłam książkę do ręki, odniosłam nieodparte wrażenie, że jest ona odpowiedzią na ówczesną (polityczną) sytuację szkoły i nagonkę na różnego rodzaju mniejszości. W konsekwencji z tego typu zachowaniami dziecko może spotkać się w szkole czy innej grupie rówieśniczej. Polecam ja rodzicom, którzy chcą wychować swoje dzieci w duchu tolerancji i szacunku dla drugiego, czasami bardzo odmiennego. Do takiej postawy można zachęcać już od najmłodszych lat, czego najlepszym przykładem jest książeczka o kotku, który aby pójść do szkoły musiał nauczyć się merdać ogonem.

Barbara Firla
Recenzja książki dla dzieci zgłoszona na konkurs Książkowe Pogotowie Ratunkowe.

Pani Barbara otrzymuje od Redakcji MiastaDzieci.pl książkę "Czy tata płacze" Wydaną przez FISO. 

Polecamy również  Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami. oraz Czytanie od narodzin

Autor tekstu : Barbara Firla

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent