Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Pielęgnacja skóry noworodka nie jest zajęciem specjalnie skomplikowanym – polega głównie na zachowaniu higieny. Wymaga jednak systematyczności i ścisłego stosowania się do określonych zasad. Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i wrażliwa, a jego organizm pozostaje podatny na różne infekcje.

Skóra noworodka

Zadaniem skóry jest wykonywanie czynności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu noworodka – ochrania ona narządy wewnętrzne przed zakażeniem (czynność tlenowa) i urazami mechanicznymi oraz chemicznymi, a ponadto reguluje ciepłotę ciała i gospodarkę wodną oraz wydzielniczą. Dzięki bogatej sieci nerwowej spełnia także istotną funkcję jako aparat czucia.

film

Skóra zdrowego niemowlęcia jest różowa i gładka. Cechuje ją duża delikatność i wrażliwość na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zakażenia. Zaraz po urodzeniu pokryta jest tzw. mazidłem, które ma istotne znaczenie ochronne dla całego organizmu. W okolicy grzbietowej często występuje meszek, czasem nawet dość długie włoski, które z wiekiem same zanikają. Skóra główki jest owłosiona, a na nosku mogą nieraz występować różowe plamki, a nawet małe krosteczki (prosaki), które są zjawiskiem normalnym, a nie objawem chorobowym.

skora noworodka

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Znajomość zasad pielęgnacji noworodka znacznie ułatwia jego przystosowanie się do nowych warunków życia i przyspiesza okres adaptacji. Wszelkie czynności opierają się na podstawowych zabiegach higienicznych, takich jak kąpiele całego ciała i częsta zmiana odzieży. Oprócz tego należy przy każdej zmianie pieluszki dokładnie przemyć pupę dziecka i posmarować ją oliwką lub przypudrować.

Kąpiel noworodka

Niemowlę powinno być kąpane codziennie. Kąpiel całego ciała odgrywa bardzo ważną rolę – jest nie tylko zabiegiem higienicznym, ale stanowi doskonały masaż całego ciała, pobudza krążenie krwi i apetyt oraz ułatwia zasypianie. Temperatura wody nie powinna przekraczać 37 stopni. Kąpiel noworodka składa się z trzech etapów. Pierwszy odbywa się „na sucho” na stoliku do przewijania pokrytym czystą pieluszką z tetry. Najpierw przemywa się oczy za pomocą wacików zwilżonych w herbacie lub rumianku, a następnie nos i uszy. Po umyciu twarzy namydla się całe ciało specjalnym mydłem dla niemowląt. Etap drugi, czyli kąpiel właściwa, polega na zanurzeniu noworodka w wanience, podtrzymując jego głowę nad wodą. Etap trzeci to ponowne ułożenie niemowlęcia na stole i dokładne osuszenie go. Włoski czeszemy specjalną miękką szczoteczką z włosia. Przed ubraniem należy wszystkie fałdki skórne dokładnie przetrzeć oliwką dla niemowląt, kremem przeciwko odparzeniom lub przypudrować specjalną zasypką.

kapiel noworodka

Kosmetyki do pielęgnacji noworodka

Do pielęgnacji skóry niemowląt stosuje się przede wszystkim antyalergiczne mydełka i emulsje do kąpieli, oliwkę, kremy ochronne i łagodzące podrażnienia, zasypki itp. Wszystkie niezbędne kosmetyki do pielęgnacji wrażliwej i delikatnej skóry niemowlęcia można zakupić w aptece bez recepty. Obecnie nie trzeba w tym celu nawet wychodzić z domu – młode mamy bardzo często korzystają z zakupów przez Internet, na przykład na stronie Wapteka.pl.

Najczęstsze problemy skórne

Prawidłowo pielęgnowany noworodek nie powinien mieć żadnych problemów skórnych. Może się jednak zdarzyć, że pojawią się potówki (drobne krosteczki wielkości łebka od szpilki). Nie są one objawem choroby, tylko przegrzania i łatwo znikają. Na skutek niedostatecznej higieny może dojść także do odparzenia skóry niemowlęcia w pachwinach i na pośladkach. Należy utrzymywać je w czystości i smarować specjalnym kremem regenerującym, np. Sudocremem. Właściwie pielęgnowana skóra noworodka, dzięki zachowaniu higieny i stosowaniu odpowiednich kosmetyków, powinna być gładka i miękka, jak aksamit.

Zobacz też inną publikację: „Sprawdź, czego potrzebuje skóra dziecka”.

 

 

 

Artykuł sponsorowany

621 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent