Kiedy wybrać się z dzieckiem do ortodonty? Odpowiadamy

Kiedy wybrać się z dzieckiem do ortodonty? Odpowiadamy
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Proste zęby mają kluczowy wpływ na nasze życie. Wada zgryzu potrafi zniekształcić nie tylko układ zębów, ale także wpływa na asymetrię kształtu twarzy. Należy wobec tego mieć bacznie pod obserwacją, to, co dzieje się w ustach małego dziecka. W dalszej części tekstu przeczytasz o czynnikach wpływających na wady zgryzu oraz o symptomach, na które należy reagować.

Jakie czynniki powinny wpłynąć na decyzję o wizycie u ortodonty?

Jeśli chodzi o małego pacjenta, przede wszystkim należy zacząć od wizyt adaptacyjnych u stomatologa, podczas których dziecko po raz pierwszy spotyka się z lekarzem dentystą i zapoznaje się z zasadami panującymi w gabinecie. Podczas takiego spotkania nie ma żadnego leczenia – jedynie jest przyjemne i ciekawe doświadczenie. Lekarz wówczas próbuje zaskarbić sobie zaufanie małego pacjenta, by ten nie miał w sobie oporów do kolejnego spotkania. Regularność takich wizyt pozwala mieć pod kontrolą stan uzębienia dziecka i w porę zareagować na pojawiający się problem ortodontyczny.

Dodatkowo gwarantuje zdrowe zęby, zmniejszając do minimum rozwój próchnicy.

Czy jesteśmy w stanie sami zauważyć niepokojące symptomy?

Zdecydowanie tak. I nie jest to w żaden sposób skomplikowane.

Co zatem powinno nas skłonić, by wybrać się z dzieckiem do ortodonty?

  1. Oddychanie przez usta.
  2. Szkodliwe nawyki, np ssanie kciuka do 4 lub 5 roku życia.
  3. Obgryzanie paznokci lub przedmiotów twardych, np. ołówka.
  4. Nieprawidłowe połykanie. Zauważyć to można, wtedy kiedy podczas połykania dochodzi do napinania mięśni twarzy, a nie jak powinno być prawidłowo – mięśni szyi. W takiej sytuacji język nie przylega do podniebienia, tylko spoczywa na dnie jamy ustnej. Dodatkowo może to świadczyć o skróconym wędzidełku podjęzykowym.
  5. Seplenienie międzyzębowe.
  6. Wystające do przodu górne przednie zęby.
  7. Niewielka asymetria w wyglądzie twarzy. Jeżeli bródka dziecka wychyla się delikatnie w lewą lub prawą stronę, jest bardzo prawdopodobne, że jego górna szczęka jest zwężona i żuchwa zaczyna ustawiać się asymetrycznie.
  8. Przedwczesna utrata zęba mlecznego z powodu urazu lub powikłań próchnicy powoduje przesunięcie się wyrżniętego zęba stałego.
  9. Kiedy dziecko niechętnie spożywa twarde jedzenie. Spożywanie miękkich, papkowatych pokarmów sprzyja rozwojowi wady zgryzu.

Mleczaki kiedyś wypadną – byle tylko nie stało się to za wcześnie!

Dzieci w wieku około 3 lat mają już wszystkie zęby mleczne i wydawać by się mogło, że na ortodontę jest zdecydowanie za wcześnie. Nic bardziej mylnego: już w najmłodszym wieku może dojść do zaburzenia zgryzu. W okolicach siódmego roku życia zaczynają wyrzynać się zęby stałe, ale to, co dzieje się do tego czasu, jest podłożem dla prawidłowego rozwoju aparatu żucia. Jeśli mieszkasz w województwie mazowieckim, udaj się na wizytę np. do ortodonty w Dental Fraternity w Warszawie, by specjalista zdiagnozował problem i przedstawił jego jego rozwiązania. Zbyt wczesna utrata mleczaków zaburza prawidłowy układ zębów stałych.

Ortodoncja to nie tylko prostowanie zębów. To odpowiedzialność i kompetencja

Leczenie wad zgryzu polega na przesuwaniu pozycji zębów za pomocą aparatu ortodontycznego. Jeśli siła nacisku będzie zbyt duża, może dojść resorpcji korzeni zębów. Oznacza to skrócenie długości korzeni zębowych. Wówczas jest to droga do utraty zębów, ponieważ nie będą one prawidłowo zakorzenione w kości. Warto więc oddać się w dobre ręce.

Aparaty ortodontyczne są dobierane pod kątem konkretnych wad zgryzu, sposobó leczenia oraz wieku pacjenta. Dobry ortodonta dla dorosłych to specjalista przygotowany nie tylko do leczenia nawet najbardziej skomplikowanych wad zgryzu, ale przede wszystkim człowiek, który rozumie, jaki wpływ na życie jego pacjenta ma wada ortodontyczna. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie, co dla niego jest ważne, na czym zależy mu najbardziej i czego szczególnie się obawia. Wzajemna relacja lekarza z pacjentem wpływa na zaufanie do specjalisty, oraz na wzajemną współpracę.

Podsumowując, niezwykle ważne jest, aby pacjent zrozumiał, na czym polega leczenie ortodontyczne, jakie są jego zalecenia i by proces ten przebiegał pod czujnym okiem lekarza prowadzącego. Krzywe zęby? Pozbądź się wady zgryzu aparatem ortodontycznym. To może być prostsze niż myślisz!

Materiał promocyjny

798 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent