Co to jest katar alergiczny?
Katar alergiczny bywa określany jako alergiczny nieżyt nosa. Inne często spotykane nazwy to katar sienny lub pyłkowica. Szacuje się, że dotyczy 10–25% populacji. Charakterystyczny dla tej dolegliwości jest rozwój stanu zapalnego błony śluzowej w obrębie jamy nosa i zatok na skutek reakcji alergicznej organizmu na alergeny. Do powstania stanu zapalnego dochodzi w wyniku wytwarzania przez komórki zapalne specyficznych przeciwciał w klasie IgE.
W zależności od czasu występowania objawów alergiczny nieżyt nosa może mieć charakter:
- okresowy – objawy występują przez mniej niż 4 dni w tygodniu, krócej niż 4 tygodnie;
- przewlekły – objawy występują przez więcej niż 4 dni w tygodniu, przez ponad 4 tygodnie.
W jaki sposób objawia się katar alergiczny?
Katar alergiczny wiąże się z występowaniem szeregu uciążliwych objawów. Prowadzi do niedrożności przewodów nosowych, przez co utrudnia oddychanie przez nos. W jego przebiegu charakterystyczne jest występowanie wodnistej wydzieliny, kichania, uczucia świądu, zaczerwienienia w okolicach nosa. Razem z katarem często pojawiają się dolegliwości w okolicy oczu, takie jak świąd, łzawienie, zaczerwienienie spojówek oraz obrzęk powiek. U części chorych może pojawiać się również m.in. suchość w ustach, chrapanie, podwyższona temperatura ciała, zaburzenia koncentracji.
W zależności od intensywności objawów chorobowych alergiczny nieżyt nosa może mieć charakter:
- łagodny – nie jest spełnione żadne z następujących kryteriów: zaburzenia snu, utrudnienia w wykonywaniu czynności codziennych, rekreacyjnych lub uprawianiu sportu, trudności w szkole lub w pracy, uciążliwe objawy;
- umiarkowany lub ciężki – spełnione przynajmniej jedno z powyższych kryteriów.
Jakie alergeny powodują katar alergiczny?
Za powstanie kataru alergicznego odpowiadać mogą rozmaite alergeny, w tym:
- pyłków roślin – traw (np. wiechliny łąkowej, kostrzewy łąkowej, kupkówki pospolitej, tymotki łąkowej), chwastów (np. babki lancetowatej, bylicy pospolitej), drzew (np. dębu, jesionu, wierzby, brzozy, leszczyny);
- roztoczy (np. kurzu domowego);
- zwierząt (np. ślina i mocz kotów, psów, królików, chomików);
- grzybów (pleśniowych i drożdżopodobnych);
- i inne (np. formaldehyd, detergenty).
Jak radzić sobie z katarem alergicznym?
Leczenie alergicznego nieżytu nosa polega przede wszystkim na unikaniu czynnika wyzwalającego niepożądaną reakcję organizmu. Lekarz zalecić może leki przeciwhistaminowe i glikokortykosteroidy. Środki mogą mieć postać kropli, aerozoli donosowych lub preparatów doustnych. Ich działanie polega na łagodzeniu stanu zapalnego i hamowaniu reakcji alergicznej. Pomocne okazać się może płukanie jam nosa z użyciem roztworów soli izo- i hipertonicznej. Innym sposobem walki z alergią jest odczulanie, które polega na wyciszaniu reakcji alergicznej poprzez stopniowe przyzwyczajanie organizmu do czynnika wywołującego tę dolegliwość.
Artykuł zewnętrzny