Joasia i wilk. Recenzja

Joasia-i-wilk
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
"JOASIA I WILK"
Ted Lobby
wyd.: GWP

wiek: 3-6 lat
przeznaczenie: kłopoty ze snem, koszmary nocne dziecka

Przeznaczeniem tej książeczki jest pomoc dziecku w sytuacji, gdy dręczą go senne koszmary, złe sny.

Książka podopowiada jak odgonić, zły sen, straszydło które nie daje dziecku spać. Takie senne bojaźnie mają różne podłoża, ale w ich zwalczaniu pierwszorzędną rolę odgrywa postawa najbliższych.

Nie znajdziemy tu konkretnego powodu dla których u Joasipojawiają się złe sny, ale myślę, że każdy znajdzie tu odpowiedź lub, chociaż pomysł jak postępować w podobnej sytuacji.

Najbardziej cenne według mnie jest to, że właśnie rodzice uświadamiają córeczce, iż to przede wszystkim od niej samej zależy czy niepokojący sen powróci czy nie. Dają jej wskazówkę, gdzie powinna szukać siły i odwagi do walki z koszmarem. Rozmowa, cierpliwość mamy i taty, a przede wszystkim spokój i opanowanie pomagają dziewczynce zmierzyć się z lękiem "własnoręcznie".

Mówię tu nie tylko o wykonaniu różdżki,, która została zrobiona dla obrony przed okropnym wilkiem, ale również dziecięcym przekonaniu o swojej osobistej sile, którą każdy przecież posiada bez względu na wiek.

Dziecko nie potrafi myśleć abstrakcyjnie, nie da się mu wytłumaczyć, że coś tak naprawdę nie istnieje. Jeśli dziewczynka ujrzała we śnie złego wilka, która ją bardzo przestraszył i goni ciągle, to takie zwierzę istnieje i koniec.

Dlatego do walki z nim dziecko musi posiadać istniejące przedmioty: przytulankę i magiczną różdżkę. To dodaje Joasi odwagi i pobudza wewnętrzną moc do rozprawienia się z lękiem. Ważne by dziecko uwierzyło w siebie oraz pokonywało wszelkie przeszkody nie tylko trzymając się za rękę rodziców, bo w przyszłości będzie musiało radzić sobie zupełnie samo.

Wsparcie, poczucie bezpieczeństwa i miłość rodzicielska otaczająca dziecko w dzieciństwie zaowocuje dojrzałością emocjonalną i odwagą w życiu dorosłym.

Iwona Piątek Rzeszów 

REDAKCJA MIASTADZIECI.PL

Pani Iwona otrzymuje od nas ksiazkę dla dzieci "Montedidio" Erri De Luca, Wydawnictwa W.A.B.

 

Autor tekstu : Iwona Piątek

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent