Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Jedynacy i rodzeństwa w Mieście Dzieci

Jedynacy-i-rodzeństwa-w-Mieście-Dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Ile dzieci jest w Mieście Dzieci? Okazuje się, że całkiem sporo. Zdeklarowanych rodziców jedynaków, którzy nie chcą bardziej powiększać rodziny zgłosiło się tylko 18%. To znaczy, że cała reszta – 82%  – ma lub będzie mieć co najmniej dwójkę! Rodziców, którzy doczekali się już trójki, jest w tej grupie aż 14%, z czego prawie 10% wcale nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Kochani! Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy! Nie straszne nam prognozy demografów. 

A prognozy demografów nie są zbyt optymistyczne, wiec dla równowagi wypada je przytoczyć. Wyniki najnowszej długookresowej prognozy ludności Polski na lata 2008-2035 Głównego Urzędy Statystycznego wskazują, że w perspektywie najbliższych 26 lat liczba ludności Polski będzie systematycznie zmniejszać się, przy czym tempo tego spadku będzie coraz wyższe wraz z upływem czasu.
Przewiduje się, że w 2010 roku ludność Polski osiągnie prawie 38092 tys. osób, w 2020 – ok. 37830 tys., zaś w 2035 roku – ok. 35993 tys. To dane z GUSu i Wikipedii.

Zdecydowanie najwięcej rodziców optuje za modelem 2+2 – aż 32% wychowuje dwójkę dzieci i nie planuje większej gromadki. Jedno to za mało także dla 26% rodzin, które cieszą się na razie jednym potomkiem.

W tej chwili w Polsce daleko nam do tzw. prostej zastępowalności pokoleń. Z naszej małej ankiety wynika, że w Mieście Dzieci przetrwamy demograficzne burze. Jednak czytelnicy naszego portalu to głównie rodzice, dlatego zawyżamy średnią. A co z tymi, którzy nigdy nie założą rodzin i nie będą wychowywać dzieci?

Wszystkim rodzicom, którzy podjęli trud wychowania nowego pokolenia, Miasto Dzieci składa wielkie wyrazy uznania. Niezależnie, ile macie dzieci i ile jeszcze przyjmiecie do swoich rodzin – wszystkim bijemy brawo, bo to naprawdę wielki trud i odpowiedzialność. To nasz, rodziców, prywatny wkład w losy świata – tego najbardziej lokalnego, najbliższego i tego wielkiego, którego nie ogarniamy.

A oto zestawienie Waszych odpowiedzi:

1     Mam jedno dziecko i nie planuję więcej: 18,42% głosów

1+   Mam jedno dziecko, ale planuję więcej: 26,27% głosów

2     Mam dwójkę dzieci i nie planuję więcej: 32,46% głosów

2+   Mam dwójkę dzieci, ale planuję więcej: 8,77% głosów

3     Mam troje lub więcej dzieci i nie planuję więcej: 4,39% głosów

3+   Mam troje lub więcej dzieci, ale planuję więcej: 96,51% głosów

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie. A dla tych, którzy zawyżają średnią – chapeu bas :-)

 

 

Autor tekstu : Joanna Engel

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent