Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Jaki fotel do biurka dla dziecka?

Jaki fotel do biurka dla dziecka?
📖 Czyta się średnio w 7 min. 🕑
Biurko to tak naprawdę jedno z najważniejszych miejsc w pokoju dziecięcym, nie służy ono tylko do odrabiania lekcji. To część pokoju dziecięcego, gdzie malec rozwija swoją kreatywność, pogłębia wiedzę i uczy się nowych umiejętności. To właśnie przy biurku dziecko spędza najwięcej godzin. Dlatego tak ważne jest, aby to miejsce było nie tylko funkcjonalne, ale także dostosowane do jego indywidualnych potrzeb.

Sam wybór biurka dla dziecka nie stanowi większego problemu dla rodzica, natomiast dobór odpowiedniego krzesła już tak. Niektórzy kupują pierwsze lepsze krzesła obrotowe, nie zwracając uwagi na jego wymiary czy funkcje. Natomiast odpowiednio dobrane krzesło do biurka nie tylko wspiera zdrowy rozwój kręgosłupa, ale również pomaga kształtować dobre nawyki siedzenia, co jest istotne dla prawidłowego rozwoju postawy. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób dobrać krzesło do dziecięcego biurka? Jakie krzesło dla dziecka do biurka wybrać i na co warto zwrócić uwagę? Przeczytaj poniższy artykuł!

Wybierz zdrowe krzesło do biurka dla dziecka

Wybierając krzesło, zwróć szczególną uwagę na wysokość siedziska. Ani maluch, ani nastolatek nie powinni korzystać z za dużych krzeseł. „Teraz kupimy większe, jak podrośnie, nie trzeba będzie kupować nowego” – niestety takie myślenie jest błędne i może jedynie wyrządzić krzywdę dziecku. Stopy dziecka nie mogą zwisać z krzesłaZdrowe krzesło do biurka dla dziecka, czyli jakie?

Dziecko powinno mieć ergonomiczne krzesło, z którego bez problemu stopami będzie sięgać ziemi, taka pozycja znacznie odciąża kręgosłup dziecka. Następnie należy zwracać uwagę na oparcie. Krzesło do biurka dla dziecka powinno mieć odpowiednio wyprofilowane oparcie, a jego wysokość musi być dostosowana do wzrostu dziecka. Jeżeli chcemy, aby krzesło posłużyło nam na dłużej, należy wybrać takie, które ma regulowaną wysokość siedziska – taki fotel będzie rósł razem z dzieckiem.

Krzesło obrotowe, krzesło biurowe – czym się kierować przy wyborze?

Pamiętaj – nie kupuj pierwszego lepszego krzesła dla swojego dziecka. Zwykłe krzesło drewniane czy zbyt duże krzesło biurowe mogą okazać się nieodpowiednie dla Twojego malucha.

Jakie krzesło do biurka dla dziecka? Odpowiednie krzesło, aby zapewnić optymalny komfort i wspierać prawidłową postawę, powinno być dobrane zgodnie z zasadą trzech punktów podparcia.

  1. Po pierwsze, pośladki dziecka powinny być umieszczone na krześle w taki sposób, by kość ogonowa i guzy kulszowe były odpowiednio podparte, a oparcie krzesła sięgało od łopatek do odcinka lędźwiowego.
  2. Po drugie, jego stopy powinny opierać się w całości na podłodze.
  3. Po trzecie, łokcie najlepiej, aby były oparte na blacie biurka na całej jego długości, zapewniając stabilne podparcie dla ramion.

Ważne jest, aby krzesło było odpowiednio dostosowane do biurka dziecka, z uwzględnieniem różnych parametrów, takich jak regulowana wysokość siedziska, głębokość siedziskaruchome podłokietniki czy odpowiednio wyprofilowanie oparcie. Tak dobrane krzesło stanie się idealnym towarzyszem dla dziecka, podczas zajęć przy biurku, ale również pomoże kształtować zdrowe nawyki, zachęcając je do utrzymania prawidłowej postawy kręgosłupa.

Dobrze dobrane krzesło to inwestycja w zdrowy rozwój twojego dziecka.

Odpowiednio dostosowane oparcie krzesła – jakie krzesło do biurka dla 5 latka?

5 lat to tak naprawdę ważny wiek w życiu dziecka. To właśnie wtedy maluch wykonuje pierwsze szlaczki, wyjątkowe rysunki, zaczyna kreatywne prace – do tego wszystkiego potrzebuje specjalnego miejsca, jakim jest biurko. To najwyższa pora, aby wymienić zwykłe małe drewniane krzesełko na dobre krzesło obrotowe. Zatem jakie pierwsze krzesło do biurka dla dziecka wybrać?

Krzesło do biurka dla 5 latka powinno być:

  • Bezpieczne – najlepsze krzesło dla maluszka (zwłaszcza bardzo ruchliwego) powinno mieć blokadę kółek, które uniemożliwiają przemieszczanie się krzesła.
  • Wytrzymałe – krzesło do biurka powinno być wytrzymałe i trwałe, ponieważ ze względu na szereg regulacji będzie mogło służyć maluchowi przez kilka lat.
  • Wygodne – krzesło powinno być ergonomiczne i miękkie. Warto już od najmłodszych lat wypracować z dzieckiem prawidłową postawę przy biurku a komfortowe krzesło jest kluczowym elementem tego procesu.
  • Ponadczasowe – ważną kwestią jest siedzisko. Jeżeli chcemy, aby krzesło dziecięce posłużyło długo lepiej wybrać to z materiałem plamoodpornym, z którego łatwo będzie usunąć wszelkie zabrudzenia. W takim przypadku dobrze sprawdza się krzesło do biurka z tapicerowanym siedziskiem.
  • Funkcjonalne – krzesło ergonomiczne dla dziecka powinno mieć szereg regulacji: regulacja wysokości siedziska, regulowane oparcie i podłokietniki.

Jeżeli jesteś dopiero na etapie doboru mebli do pokoju dziecka, najlepszą opcją będzie zakup krzesła i biurka regulowanego. Dzięki temu z łatwością dopasujesz obydwa meble ze sobą.

Ergonomiczne krzesło do biurka dla 7 latka

Siedmiolatek stawia już swoje pierwsze poważne kroki w szkole, to od tego momentu zaczynają się zadania domowe, gry przy komputerze z kolegami itp. Tak naprawdę dla siedmiolatka biurko to jego centrum dowodzenia, dziecko korzysta z niego praktycznie w każdej wolnej chwili i spędza swój czas w pozycji siedzącej. Rolą rodziców jest zapewnić mu odpowiednie krzesło. A więc jakie krzesło do biurka dla 7-latka wybrać?

Wybór fotela z pewnością nie będzie prosty ze względu na duży wybór wzorów i kolorów na rynku – jednak pamiętaj, aby nie kolor był najważniejszy podczas wyboru fotela. Wybierz model wyposażony w regulację wysokości siedziska, oparcia i zagłówka – siedmiolatek bardzo szybko rośnie. Na rynku dostępne są fotele z podłokietnikami, lub bez. Jeżeli zdecydujesz się na model z podłokietnikami, wybierz ten, który ma ruchome podłokietniki. Dzięki temu dziecko osiągnie odpowiedni komfort podczas odrabiania lekcji i zabawy, a prawidłowe ułożenie rąk ogranicza ich drętwienie i dyskomfort.

Równie ważne jest to, aby krzesło do biurka dla 7-latka było lekkie – dziecko musi mieć możliwość łatwego przemieszania się po pokoju, przysuwania i odsuwania od biurka. Dla starszego dziecka kółka przy krześle nie służą już do zabawy, tylko są praktycznie wykorzystywane.

Miękkość siedziska a wpływ na pracę dziecka

Po wielu godzinach spędzonych w szkole, wygodne siedzisko to nie zwykle ważna kwestia. Jakie siedzisko wybrać miękkie czy twarde? Siedzisko nie może być twarde, ponieważ sprawi, że dziecko będzie się na nim kręcić. To sprawi, że siedzenie na krześle będzie męczące i prawidłowa postawa nie będzie zachowana przez dziecko. Z drugiej strony jeżeli fotel dziecka będzie zbyt miękki, będzie powodował u dziecka senność i problem z koncentracją. W wyborze krzesła chodzi o odciążenie kręgosłupa, a nie jego nadwyrężanie. Warto mieć na uwadze fakt, że wszelki dyskomfort dziecka przełoży się na jego skupienie i niechęci do pracy przy biurku.

 

złe nawyki siedzenia pozostaną z dzieckiem na długo

Zdrowe krzesło do biurka dla dziecka – wybór należy do Ciebie

Wybór odpowiedniego fotela do biurka dla dziecka powinien uwzględniać nie tylko funkcjonalność, ale także indywidualne potrzeby malucha. Błędnym myśleniem jest, że zakup większego krzesła będzie inwestycją na lata. To właśnie wybór dopasowanego krzesła dla dziecka będzie tą odpowiednią inwestycją. Dzięki dobremu doborowi krzesła zadbamy o zdrowy kręgosłup dziecka. Podczas wyboru krzesła do biurka należy zwrócić uwagę na ergonomiczność, regulację wysokości siedziska, możliwość regulacji oparcia i zasadę trzech punktów podparcia, obejmującą pośladki, stopy, i łokcie. Odpowiednio dopasowane krzesło nie tylko wspiera zdrowy rozwój kręgosłupa, ale także kształtuje dobre nawyki siedzenia, co ma istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju postawy dziecka. Wielogodzinne odrabianie lekcji, czy gra na komputerze powinny odbywać się w jak najlepszych warunkach, dlatego dokładnie przemyśl swój wybór fotela!

Artykuł sponsorowany

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
ZOBACZ TAKŻE:meble