Rola zdrowego żywienia w rozwoju dziecka
Dieta i rodzaj spożywanych pokarmów wpływa nie tylko na rozwój fizyczny i wzrost pociechy. Za sprawą zdrowego jedzenia może poprawić się samopoczucie dziecka oraz jego odporność.
- Rozwój fizyczny – zbilansowana dieta zapewnia niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, białka, węglowodany i tłuszcze, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu pociechy, budowy silnych kości i rozwoju organizmu.
- Rozwój poznawczy – należy dostarczać maluchowi odpowiednie składniki odżywcze, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie mózgu. Dieta bogata w kwasy Omega-3, żelazo i witaminy z grupy B wspomaga koncentrację, pamięć oraz zdolność uczenia się.
- Rozwój emocjonalny i społeczny – zdrowa dieta wpływa na poprawę samopoczucia i równowagi emocjonalnej dziecka. Wspólne spożywanie posiłków z rówieśnikami czy rodziną może dodatkowo wzmacniać relacje międzyludzkie.
Jak zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania?
Pełnoziarniste produkty, ryby oraz świeże owoce i warzywa to obowiązkowy element zdrowej diety. Jednak zachęcenie pociech do zjedzenia pomidora, marchewki lub tuńczyka może być dla rodziców nie lada wyzwaniem. Oto wskazówki, które warto wykorzystać w codziennym życiu, by z talerza dziecka znikały wszystkie pokarmy:
- bądź przykładem dla dziecka – pociechy lubią naśladować zachowania rodziców. Gdy rodzice regularnie jedzą posiłki zawierające ryby, owoce i warzywa, to maluchy same będą chciały spróbować takich dań;
- kreatywne i estetyczne posiłki – serwowanie warzyw i owoców w atrakcyjny sposób, np. w formie kolorowych sałatek, smoothies lub wycinanie zabawnych kształtów, skłoni dzieci do spróbowania nowych dań i zjedzenia nielubianego dotąd selera czy jabłka;
- zachęcanie dzieci do przygotowania posiłków – warto pozwolić maluchom na wspólne przygotowywanie posiłków. Dzieci mogą samodzielnie wybierać warzywa i owoce do koktajli czy sałatek, układać składniki na talerzu itp. W ten sposób zwiększy się ich zainteresowanie jedzeniem;
- edukacja poprzez zabawę – można zaciekawić pociechy jedzeniem warzyw i owoców np. przez opowiadanie ciekawostek o pochodzeniu, smaku czy witaminach zawartych w pożywieniu. Warto uczyć maluchy również o tym, jakie korzyści zdrowotne wynikają ze spożywania danego produktu, np. ryb lub nabiału;
- wprowadzanie nowych smaków do jadłospisu – stopniowe wprowadzanie nowych składników do diety pomoże dzieciom przyzwyczaić się do różnorodnych smaków.
Jak unikać niezdrowego jedzenia w dziecięcej diecie?
Odpowiedzialni rodzice powinni ograniczyć ilość słodyczy i fast-foodów w codziennym jadłospisie dziecka. Zamiast tego warto podać pociesze zdrowsze przekąski, jak np. orzechy, owoce, jogurty.
Można pokazać dziecku, w jaki sposób odczytywać i analizować informacje znajdujące się na etykietach produktowych. W ten sposób dzieci nauczą się świadomego wybierania produktów i wykorzystają tę wiedzę podczas samodzielnych zakupów.
Więcej przydatnych wskazówek o sposobach żywienia dziecka znajdziesz na portalu Rodzic Pyta. Na stronie znajdują się informacje dla rodziców m.in. o tym, jak skomponować dietę dla swojego dziecka, jakie pokarmy warto włączyć do jadłospisu, a czego lepiej unikać.
Podsumowanie
Nauka zdrowych nawyków żywieniowych przyda się dziecku nie tylko w obecnej chwili, ale i w dorosłym życiu. Zbilansowana dieta dostarcza maluchowi niezbędnych składników odżywczych, które są podstawą prawidłowego rozwoju organizmu. Należy zadbać o zróżnicowane i ładnie podane posiłki, by zachęcić pociechy do jedzenia warzyw, owoców czy nabiału. Rodzice mogą skorzystać z porad publikowanych na portalu Rodzic Pyta, by zapewnić dziecku zbilansowaną i zdrową dietę.
Artykuł sponsorowany