Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Czekałeś na to cały rok, a przygotowania do wyjazdu trwały kilka tygodni. W końcu się udało – całą rodziną wyjechaliście na wymarzony urlop. Spędziliście razem piękne chwile, które bardzo was do siebie zbliżyły. Co zrobić, by tymi wspomnieniami ogrzewać się jeszcze przez kolejne miesiące? Utrwal je! O najciekawszych sposobach ich archiwizowania dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak zachować wspomnienia z wakacji?

film

Dlaczego warto zachowywać wspomnienia?

Kim byś był, gdyby wymazać wszystkie Twoje wspomnienia? Przecież pamięć o tym, co już się zdarzyło (także o tym, co złe) pozwala nie tylko zachować tożsamość. To, co przeżyłeś pozwala też rozwijać się pod względem emocjonalnym i psychicznym oraz podejmować lepsze decyzje na przyszłość.

Niestety, szybkie tempo życia nie zachęca do częstego spoglądania wstecz i refleksji. Jednocześnie pozbawia nas innych zalet zachowywania wspomnień. A przecież właśnie wtedy pozwalasz sobie na:

  • możliwość powrotu do dawniej odczuwanych emocji,
  • przeciwdziałanie zapominania rzeczy i osób, które w danym momencie były dla Ciebie ważne,
  • utrwalanie przyjacielskich relacji z przeszłości.

Powrót do wspomnień może być też świetną inspiracją do podejmowania nowych wyzwań. Wystarczy, że przypomnisz sobie to, co sprawiało Ci radość kiedyś. Następnie zadaj sobie pytanie: co mogę zrobić dzisiaj, żeby poczuć się równie dobrze, jak wtedy?

Zanim jednak do tego przejdziesz, poznaj najpopularniejsze metody zachowywania wspomnień.

Sposoby na zachowanie wspomnień

Tradycyjny pamiętnik, nowoczesny blog, czy może coś pomiędzy? Jak najlepiej utrwalać wspomnienia?

Księga Wakacyjnych Podróży

Jednymi z najprzyjemniejszych wspomnień są te z wakacji. To właśnie wtedy robisz najwięcej zdjęć i kupujesz liczne pamiątki. Ale jeśli masz zamiłowanie do rękodzieła, możesz pokusić się o stworzenie bardziej złożonego projektu. Takiego jak Księga Wakacyjnych Podróży.

Jak zachować wspomnienia z wakacji?

Od czego zacząć?

Przygotuj zeszyt, może być w twardej oprawie i większym formacie, ale wszystko zależy od Twoich preferencji. Zbierz pamiątki z wakacji, takie jak pocztówki, bilety wstępów do muzeów, parków, czy kina. Przyda się też kilka wywołanych zdjęć, stare gazety, kredki, mazaki, klej i nożyczki.

Na początek zaprojektuj tytuł. Wpisz tu wspomnianą „Księgę Wakacyjnych Przygód” lub jakąkolwiek inną nazwę, która Ci pasuje.

Następnie wybierz miejsca, o których chcesz napisać. Zaangażuj w to zajęcie całą rodzinę. Wspólnie umieszczajcie na kolejnych stronach punkty Waszej wspólnej podróży. Niech najmłodsi narysują to, co kojarzy im się z danym miejscem. Starsze dzieci mogą krótko opisać pobyt. Uzupełnijcie to wszystkim, co znajdziecie w walizkach lub plecakach. Może być to nawet piasek, muszle czy menu restauracji.

Jakie są korzyści z tworzenia takiego tradycyjnego wspólnego pamiętnika? Przede wszystkim te niematerialne: spędzicie czas w rodzinnym gronie i zyskacie okazję do wspólnych rozmów i śmiechu. Tego, podobnie jak wspomnień, nikt Wam już nie odbierze.

Blog

Kolejną dobrą metodą na utrwalenie wspomnień z wakacji jest tworzenie bloga. Nawet jeśli nie podróżujesz zbyt często, Twoje wspomnienia mogą mieć wielką wartość dla innych użytkowników. Pomyśl: być może część z nich również wybiera się w miejsce, które odwiedziłeś i szuka wskazówek na temat atrakcji, noclegów czy nietypowych wyzwań. Dlatego Im więcej konkretów zamieścisz, tym lepiej. Postaraj się opowiedzieć:

  • Gdzie zatrzymałeś się z rodziną?
  • Czym przemieszczaliście się na miejscu?
  • Ile kosztują najlepsze obiady i które restauracje warto odwiedzić?
  • Jak oceniasz pobyt w danym ośrodku?
  • Co Twoja rodzina robiła podczas niepogody?
  • Co polecasz zabrać ze sobą, a co zupełnie się nie przydało?

Tematów jest mnóstwo i wszystko zależy od Ciebie, w jakim kierunku poprowadzisz swojego bloga. Może być to wyłącznie opis wspomnień do użytku własnego, a może stać się bardziej przydatną witryną, która zacznie przyciągać realnych czytelników.

Tak czy inaczej, przyda Ci się jakieś narzędzie do tworzenia własnej internetowej przestrzeni. Chcesz wykorzystać któryś z kreatorów stron? Najpierw sprawdź, który z nich cieszy się najlepszymi opiniami. W tym celu możesz wejść na ranking kreatorów stron. A jeśli nie czujesz się dobrze w tworzeniu wszystkiego od zera, wypróbuj gotowe szablony stron. Wystarczy, że wstawisz swój tekst i fotografie, opublikujesz i voila! Twój blog o podróżach właśnie stał się dostępny dla innych.

Jak zachować wspomnienia z wakacji?

Fotoalbum

Niezależnie od tego, jak postanowiłeś spędzić urlop, z pewnością minął on zbyt szybko. Jeśli nie chcesz, by wspomnienia zatarły się równie błyskawicznie, utrwal je w fotoksiążce. To być może mniej kreatywne rozwiązanie, ale wciąż dużo lepsze niż trzymanie setek zdjęć w pamięci telefonu.

Fotoksiążka pozwala na umieszczenie wielu fotografii na kilkudziesięciu kartkach. Taki album możesz też dowolnie spersonalizować, np. poprzez własne komentarze, ramki czy inne ozdoby dostępne w popularnych edytorach.

Taki album jest też dosyć niedrogim sposobem na zachowanie wspomnień (ceny zaczynają się nawet od 30 złotych). W większości wypadków masz gwarancję wysokiej jakości zdjęć. Do ciebie należy jedynie:

  • selekcja zdjęć i usunięcie tych nieudanych;
  • poprawa niedociągnięć w programie do obróbki zdjęć (np. przycięcie kadru lub rozjaśnienie);
  • wybór najlepszych ujęć, które chcesz zapamiętać.

Zachowaj wspomnienia z wakacji. Podsumowanie

Wakacyjny urlop to coś, na co większość z nas czeka przez cały rok. Czy chcesz go zapamiętać na dłużej? Jeśli tak, wykorzystaj popularne metody zachowywania wspomnień. Masz do wyboru co najmniej trzy opcje:

  • tradycyjny wakacyjny dziennik,
  • nowoczesny blog,
  • fotoksiążkę.

Przemyśl, co najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i zacznij utrwalać swoje najlepsze chwile już dziś!

Artykuł sponsorowany

377 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent