Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 7 min. 🕑

Pomieszczenia, w których przebywamy, zazwyczaj mają swoje indywidualne zapachy. Pokoje dzieci pachną różnie. Najczęściej w zależności od tego, co jest w nich trzymane. A przechowywane są rozmaite rzeczy – od brudnych skarpetek, po zapomniane kanapki ze szkoły. Istnieją jednak pewne rozwiązania, które pozwalają rodzicom na zachowanie świeżego zapachu w pokojach ich pociech. Dowiedz się, jak w prosty sposób można poradzić sobie z niechcianymi zapachami w dziecięcych sypialniach.

10 sposobów na usunięcie niechcianych zapachów z pokoju dziecka

Świeży, przyjemny zapach w pokoju sprawia, że z chęcią w nim przebywamy, wypoczywając, czy oddając się swoim obowiązkom. Obecność nieprzyjemnych woni, jak wiadomo, ma zupełnie odwrotny skutek. Szukasz skutecznego sposobu na wyeliminowanie dokuczliwych zapachów z pokoju twojego dziecka? Poniżej przedstawiamy 10 sprawdzonych metod.

film

1. Zrezygnuj z dywanów

Dywany to nie tylko doskonałe siedlisko bakterii i drobnoustrojów, ale także znakomite miejsce do osadzania się zapachów. Regularne odkurzanie usuwa wprawdzie z wykładzin brud i sierść, jednak zapach pozostaje na dłużej. Dlatego polecamy zrezygnować z dywanów w dziecięcych przestrzeniach. W zamian za to lepiej zastosować panele lub inne powierzchnie twarde. Są one łatwe w utrzymaniu i nie magazynują zapachów ani innych, chorobotwórczych czynników.

Kiedy twoje dziecko lubi zatopić nagie stopy w miękkim podłożu tuż po przebudzeniu, zafunduj mu niewielki dywanik, który można położyć przy łóżku. Będzie na pewno wygodniejszy w czyszczeniu niż wykładzina dywanowa. Małe dywaniki można z łatwością wyprać w pralce lub ręcznie, pozbywając się nieprzyjemnych woni.

2. Często otwieraj okna

Regularne wietrzenie pozwoli pozbyć się z pomieszczenia najbardziej uciążliwych zapachów. Na przykład tych przedostających się z kuchni, czy toalety. Wentylacja przez okno jest bardziej efektywna niż ta stosowana wyłącznie przez drzwi pokojowe. Oczywiście wietrzenie pokoju uzależnione jest od warunków pogodowych. Czasem również od działania klimatyzacji lub ogrzewania.

Częste wietrzenie zalecane jest przez cały rok – również zimą i podczas deszczu. Pozwala przywrócić w pomieszczeniu najlepsze dla małego człowieka warunki do rozwoju. Dodatkowo ogranicza możliwość pojawienia się pleśni, grzybów, bakterii i wirusów.

3. Nie pozwalaj dziecku jeść ani pić w pokoju

Konsekwentne spożywanie jedzenia w kuchni może zapobiec przypadkowemu pozostawieniu przez dziecko żywności w niewidocznym miejscu swojego pokoju. W przeciwnym razie może to doprowadzić do przyciągania owadów i rozwoju pleśni. A w rezultacie do powstania nieprzyjemnego zapachu.

Wprowadzenie zasad dotyczących miejsca spożywania dań ograniczy ilość okruchów na podłodze i w dziecięcym łóżku. Zmniejsza też ryzyko rozlania się napojów i ewentualnego zniszczenia podłogi lub materaca łóżka.

4. Pierz pościel regularnie

Wbrew pozorom w pościeli spędzamy bardzo dużo czasu. Szczególnie dzieci, które śpią zdecydowanie dłużej. Dlatego należy ich pościel zmieniać co najmniej raz w tygodniu. Tak by zachowywała czystość i nie stała się siedliskiem bakterii i brudu. Bo jak wiadomo, dzieci do łóżka chętnie przynoszą różne przedmioty. Niekoniecznie zawsze czyste i świeżo wyprane.

Samą kołdrę i poduszkę też należy odpowiednio pielęgnować. Często ją wietrzyć, gdy tylko to możliwe. Wykorzystując dobrą pogodę, można spokojnie pozostawić kołdrę lub poduszkę na balkonie, lub w ogrodzie. Nie warto rezygnować z tej czynności również w chłodniejsze dni. Pozbędziemy się dzięki temu nie tylko zapachów, ale i roztoczy (giną w ok. -18oC).

5. Zainwestuj w dobry oczyszczacz powietrza

Usuwanie zanieczyszczeń w sposób mechaniczny (za pomocą specjalnych urządzeń) jest nie tylko łatwe, ale i komfortowe. Oczyszczacz powietrza dla dziecka działający w trybie automatycznym samoczynnie eliminuje zarówno najdrobniejsze zanieczyszczenia, jak i najbardziej uciążliwe zapachy. Za redukcję niechcianych woni odpowiedzialny jest filtr węglowy. Jeśli zależy więc nam na naturalnie czystym powietrzu bez dokuczliwych zapachów, warto kupić model wyposażony właśnie w taką warstwę. Aktywny węgiel tworzący ten filtr jest w stanie skutecznie wyeliminować nawet najbardziej dokuczliwe zapachy. Szybko pozbędzie się z pokoju dziecka aromatów kuchennych czy zapachu dymu papierosowego. Co ważne, filtry węglowe nie zagrażają zdrowiu użytkowników, więc mogą być bez obaw stosowane w otoczeniu dzieci.

Wybierając oczyszczacz, należy zwrócić uwagę na jakiej powierzchni dany model będzie pracował najbardziej efektywnie. Przykładowo w pokoju dziecięcym doskonale sprawdzą się następujące urządzenia:

  • Philips Dual Scan AC2958/53 – oczyszczacz przeznaczony do powierzchni 39m2. Jest to jeden z najcichszych oczyszczaczy na rynku. W trybie nocnym osiąga głośność na poziomie 16 dB, za co otrzymał certyfikat Quiet Mark.
  • Sharp UA-HD40E-L – oczyszczacz przeznaczony do powierzchni 26 m2, który poza funkcją oczyszczania wyposażony jest także w nawilżacz powietrza oraz jonizator
  • LIFAair LA350+ – oczyszczacz przeznaczony do powierzchni 39 m2 w zestawie ze stacją kontrolno-pomiarową, która dostarcza informacji o jakości powietrza i umożliwia sterowanie oczyszczaczem.

6. Zabezpiecz materac pokrowcem

Materace dość ciężko się czyści. A że dzieci bardzo lubią robić bałagan, także na łóżku, warto odpowiednio je zabezpieczyć. Specjalny pokrowiec uchroni go przed nasiąkaniem potem, ślinieniem czy nocnym moczeniem. Pokrowce często wyposażone są w gumki, które nakłada się na rogi materaca. Dzięki czemu łatwo można je ściągnąć i wyprać w pralce lub przewietrzyć.

7. Sprawuj kontrolę nad sprzętem sportowym

Większość dzieci uwielbia aktywnie spędzać czas. Uprawianie przez nich sportów dobre jest nie tylko dla ich zdrowia, ale także rozwoju psychicznego. Niestety, sprzęt do ćwiczeń ma to do siebie, że często zatrzymuje woń potu i brud. Szczególnie podatne na zapachy są te elementy, które mają zabezpieczyć dziecko przed bolesnym upadkiem. Należy więc dbać o to, by ochraniacze, kask i inne sportowe gadżety stale utrzymywać w należytej czystości. Dobrze jest odświeżać je po każdym użyciu.

Każdy sprzęt sportowy należy przechowywać z dala od dziecięcej sypialni. Warto pamiętać, że nie tylko elementy ochrony osobistej przyjmują zapachy. Rowerek, hulajnoga czy deskorolka, stworzone z różnych materiałów konstrukcyjnych, także mogą wydzielać nieprzyjemne wonie.

8. Korzystaj z osuszacza i pochłaniacza wilgoci

Wilgoć może pojawić się w pokoju dziecka z wielu powodów. Również tych niezależnych od nas (np. źle wykonana elewacja budynku). By wyeliminować problem pojawiającej się wilgoci i towarzyszącej jej woni, należy odpowiednio osuszać pomieszczenie. Tu rewelacyjnie sprawdzą się osuszacze powietrza i pochłaniacze wilgoci.

Odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią pomieszczenie, pomoże zapobiegać również rozwojowi pleśni. Patogenny czynnik może nie tylko wydzielać specyficzny zapach, ale także powodować alergie i inne choroby układu oddechowego.

9. Zrezygnuj ze zwierząt domowych w sypialni

Zwierzęta posiadają swój własny, indywidualny zapach, który nie zawsze jest miły dla człowieka. O ile pies czy kot, są w stanie samodzielnie opuścić w każdej chwili pokój dziecka, o tyle pupile mieszkające w klatkach, zazwyczaj zostają tam na stałe. Chcąc ograniczyć transmisję zapachów zwierzęta takie jak chomiki, rybki, czy żółwie warto trzymać z dala od dziecięcych przestrzeni. Oczywiście należy pamiętać przy tym o regularnym czyszczeniu klatek i akwariów.

Powinno się zwrócić uwagę także na to, czy czworonożni przyjaciele śpią z dziećmi w łóżkach. Zapachy zwierzęcej sierści bardzo szybko przedostają się do podłoża, na którym leżą pupile. Pozwalając dziecku na wspólne spanie ze zwierzakiem, narażamy je na dodatkowe patogeny i brud.

10. Sprawdzaj zawartość kosza na śmieci

Kosze na śmieci to często prawdziwa skrzynia dziecięcych „skarbów”. Zapomniany ogryzek z jabłka, czy niedokończone szkolne śniadanie pozostawione w koszu na dłużej mogą naprawdę uprzykrzyć przebywanie w pokoju. Pleśń i trudny do wyeliminowania odór to nie najlepsi kompani dziecięcych zabaw. Warto dzieciom przypominać o regularnym opróżnianiu kosza lub samemu kontrolować jego stan. Można też nauczyć dziecko, że kosz w jego pokoju służy wyłącznie do wyrzucania papieru i śmieci „czystych”, a do kosza ogólnego lądować mają skórki z owoców, ogryzki itp.

 

 

Materiał promocyjny

423 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent