Jak leczyć objawy AZS u niemowlaka?

Jak leczyć objawy AZS u niemowlaka?
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Egzema u niemowląt jest schorzeniem, które może pojawić się pomiędzy 6 miesiącem a 1 rokiem życia. Jest to przewlekła dermatoza, która w okresie wczesnego dzieciństwa może przejść w fazę uśpienia. Należy pamiętać, że nie jest to choroba w pełni uleczalna i może nawrócić nawet w wieku dorosłym. Niemniej odpowiednia profilaktyka może opóźnić ten proces. Jak leczyć AZS u niemowlaka?

AZS u niemowlaka – jak je rozpoznać i nie pomylić z łuszczycą?

Jest wiele dermatoz, które można ze sobą pomylić. Objawami AZS i łuszczycy są zaczerwienienie i łuszczenie się skóry. Jednak trzeba wiedzieć, że u chorujących na łuszczycę rogowacenie jest znacznie silniejsze. Wyróżniającym symptomem AZS u niemowlaka jest silny świąd, który raczej nie towarzyszy dermatozie jaką jest łuszczyca, gdyż w tym przypadku swędzenie jest raczej delikatne. W tych chorobach dermatologicznych mamy do czynienia z nieprawidłowym funkcjonowaniem bariery hydrolipidowej i obie mają podłoże genetyczne. Wśród popularnych stanów zapalnych są oczywiście również potówki czy odpieluszkowe zapalenie skóry. Oczywiście tu miejsce występowania zmian na skórze jest charakterystyczne. Niemniej jednak, gdy ma się wątpliwości, najlepiej zgłosić się z dzieckiem do pediatry, który może właściwe rozpoznać chorobę, a dzięki temu wdrożyć odpowiednie leczenie objawowe.

Jak leczyć objawy AZS u niemowlaka – o czym należy pamiętać?

W przypadku AZS mamy do czynienia z upośledzeniem funkcjonowania i budowy bariery hydrolipidowej. Produkcja ceramidów oraz lipidów jest zbyt mała, a w związku z tym występują zaczerwienienia, widoczne przesuszenia skóry oraz silny świąd. Aby ulżyć maluszkowi należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Polega ono przede wszystkim na optymalnej pielęgnacji skóry, która ma spowodować uzupełnienie niedoborów w warstwie hydrolipidowej, tak by przesuszenia były jak najmniejsze i zmiany zostały zniwelowane. Bardzo dobrze sprawdzają się kremy i balsamy, które zawierają lipidy. W składzie kosmetyków powinny znajdować się naturalnie występujące w skórze substancje o działaniu wzmacniającym i nawilżającym. Mowa przede wszystkim o skwalanie i ceramidach, ale i substancjach zapobiegających przesuszeniu, choćby maśle shea. Bardzo ważnym elementem kosmetyków stosowanych przy AZS jest niacynamid, który ma działanie normalizujące wydzielanie sebum, a tym samym zapobiegające przesuszeniom. Obecność niacynamidu zmniejsza uczucie swędzenia. Oczywiście odpowiednie środki na receptę, pozwalające na zwalczanie objawów AZS, może przepisać lekarz.

Jakie profilaktyczne działania można podjąć, by AZS nie nawracało?

AZS jest dermatozą, którą może aktywować wiele czynników środowiskowych. Należy zadbać, by przestrzeń, w której przebywa maluszek była wolna od alergenów kurzu domowego, roztoczy, ale i dymu papierosowego. Istotne znaczenie ma także eliminacja innych alergenów, substancji drażniących skórę dziecka. Trzeba unikać środków piorących, które mogą powodować reakcje alergiczne. Zawsze trzeba stosować hipoalergiczne proszki i płyny zmiękczające tkaniny. Również odzież powinna być wolna od substancji drażniących. Należy wybierać taką, która posiada certyfikat Oeko-Tex Stanadard 100, będący gwarancją, że w produkcie nie znajdują się szkodliwe substancje chemiczne, w tym formaldehydy czy pestycydy, wywołujące objawy alergii czy astmy oskrzelowej. Skórę dziecka należy regularnie nawilżać i dbać o dietę wzmacniającą zdrową barierę hydrolipidową. Po 4 miesiącu życia należy wprowadzać do niej produkty bogate w kwasy Omega-3, witaminy z grupy B, witaminę A oraz E.

Artykuł sponsorowany 

765 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent