UD

Jak dobrze wybrać rower dla dziecka?

Jak dobrze wybrać rower dla dziecka?
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Kupując pierwszy rower dla dziecka, dajemy początek wspaniałej przygodzie, która może towarzyszyć naszemu maluchowi przez całe jego życie. Niezwykle istotne jest tutaj dopasowanie zarówno tego pierwszego, jak i każdego kolejnego jednośladu do możliwości i umiejętności naszej pociechy.

W innym wypadku możemy na długo zniechęcić go do jazdy na rowerze, czego z pewnością nie chcemy zrobić! Jak się przed tym ustrzec i jak dobrać rower idealnie? Podstawą jest tutaj dopasowanie rodzaju i wielkości roweru do jego wieku, wzrostu – w tym niezwykle istotna jest wysokość kroku mierzona po wewnętrznej stronie uda oraz indywidualnych predyspozycji fizycznych malucha.

Rowery dla dzieci – na czym polega ich dopasowanie?

Niezwykle ważnym warunkiem przy wyborze roweru dla dziecka jest dopilnowanie tego, aby jego konstrukcja umożliwiała maluchowi swobodne dotykanie podłoża palcami z poziomu siodełka . Kształt i wielkość ramy musi umożliwiać również bezpieczny zeskok, w razie awaryjnych sytuacji, a także bezproblemowe zachowanie wyprostowanej sylwetki w trakcie jazdy. Kierownica natomiast powinien znajdować się w odległości pozwalającej na łatwe i wygodne manewrowanie rowerem.

Wszystko to wydaje się dość skomplikowane, kiedy nie możemy przymierzyć malucha do konkretnego roweru. Wybór ułatwić może poniższa, przykładowa specyfikacja obejmująca rozmiary kół i ram rowerów dziecięcych, dopasowanych do wieku oraz wzrostu dziecka:

  • wiek od 2 do 4 lat (80-108 cm wzrostu) – rowerki biegowe lub trójkołowe o kołach 10-12 cali i wielkości ramy od 4 do 9 cali
  • wiek od 4 do 6 lat (95-122 cm wzrostu) – rowerki z mechanizmem pedałowym o kołach 14-18 cali i wielkości ramy od 9 do 9,5 cali
  • wiek 5-8 lat (110-120 cm wzrostu) rowerki z mechanizmem pedałowym o kołach 20 cali i wielkości ramy od 10 do 11 cali
  • wiek 7-12 lat (120-145 cm wzrostu) rowerki z mechanizmem pedałowym o kołach 24 cali i wielkości ramy 12 cali
  • wiek od 9 lat (wzrost powyżej 145 cm) rowerki z mechanizmem pedałowym o kołach 26 cali i wielkości ramy od 13 do 15 cali

Rowerki dla początkujących maluchów

Pierwszymi jednośladami dla większości maluchów są z reguły rowerki biegowe, czyli pojazdy pozbawione układu napędowego, które w ruch wprawiane są za pomocą siły nóg lub rowerki trójkołowe – również biegowe lub z napędem pedałowym.

Na takich pojazdach z powodzeniem śmigają nawet dwuletnie brzdące. Sprawdzają się one doskonale do 4 roku życia. Następnie wraz z rozwojem umiejętności ruchowych i zdobywaniem kolejnych centymetrów wzrostu przychodzi kolej na dwukołowe rowery dla dzieci.

Rowery dla starszych dzieci

Następnym etapem w rozwoju małego rowerzysty jest odłączenie bocznych kółek. Jeśli taki rowerek wprowadzony został stosunkowo wcześnie, czeka nas zapewne zakup jeszcze jednego przejściowego jednośladu, który będzie pasował do wzrostu naszej pociechy.

Ostatnim nabytkiem, który może wystarczyć na kilka ładnych lat, jest najczęściej podarowany na pierwszą komunię rower o gabarytach zbliżonych lub nawet takich samych, jak jednoślady dla dorosłych. Są to rowery z 24 lub 26 calowymi kołami o dużo większej ramie, które jeśli tylko wyższa siła pozwoli, wystarczą dziecku na bardzo długo.

Kupując rowery dla dzieci, warto pamiętać też o akcesoriach rowerowych, takich jak kask czy ochraniacze na łokcie. A także dodatkowych elementach samego jednośladu, czyli wachlarzach, ochronce na łańcuch czy bagażniku albo koszyczku na kierownicę oraz oświetleniu.

Wybierając rower dla dziecka, wystarczy trzymać się powyższych zasad, a z pewnością nasze pociechy pokochają jednoślady, które będą uczyć je koordynacji ruchowej, koncentracji, a także odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem swojego własnego, jakby nie było, pojazdu, który trzeba zaparkować czy schować przed deszczem.

 

Jak dobrze wybrać rower dla dziecka?

 

578 ocen
4.99
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Projekt Junior, www.projektjunior.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent