Ile nasze dziecko potrzebuje wody?
UD

Ile nasze dziecko potrzebuje wody?

dziecko i woda
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Woda jest jednym z najbardziej istotnych składników pokarmowych w organizmie

Ludzie mogą przeżyć sześć tygodni bez jedzenia, ale nie mogliby przeżyć dłużej niż tydzień lub bez wody. To dlatego, że woda jest podstawą wszystkich funkcji organizmu. Jest to najbardziej bogata substancja w organizmie, średnio 60 procent ciężaru ciała to właśnie woda. Woda pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała na poziomie około 36,6  stopni Celcjusza, transportuje substancje odżywcze i tlen do wszystkich komórek ciała oraz pomaga wydalić produkty przemiany materii poza organizm. Woda pomaga w utrzymaniu właściwej gęstości krwi i pomaga w nawadnianiu stawów i tkanek, takich jak tych w jamie ustnej, oczu i nosa.

Ile wody dzieci potrzebują?

Dzienna ilość wody, którą potrzebuje dziecko zależy od takich czynników, jak wiek, waga i płeć. Temperatura powietrza, wilgotności, poziom aktywności danej osoby i jego ogólny stan zdrowia wpływają na dzienne zapotrzebowanie na wodę. Poniższa tabela może pomóc w identyfikacji ile szklanek wody dziecko lub nastolatek potrzebuje każdego dnia. Zalecenia te są ustawione dla ogółu zdrowych dzieci żyjących w klimacie umiarkowanym.

Zakres wiekowyPłeć dzieckaZapotrzebowanie na wodę (szklanki/Dzień)
4 – 8 latChłopcy i dziewczynki5
9 – 13 latDziewczynki7
Chłopcy8
14 – 18 latDziewczynki8
Chłopcy11

 

Ilość wody której dziecko lub nastolatek potrzebuje każdego dnia może się wydawać duża, ale należy pamiętać, że zalecenia zawarte w tabeli dotyczą całkowitej ilości wody, która zawarta jest we wszystkich źródłach: wody pitnej, żywności i innych napojach. Zauważmy, że owoce i warzywa mają znacznie większą zawartość wody niż inne pokarmy stałe. Ta wysoka zawartość wody pomaga utrzymać poziom kalorii z owoców i warzyw na niskim poziomie, zaś ich poziom składników odżywczych pozostaje na wysokim poziomie – to kolejny doskonały powód aby dzieci jadły jak najwięcej produktów właśnie z tej grupy.

Jak więc utrzymać właściwe nawodnienie organizmu Twojego dziecka?

Aby dostarczyć wystarczającą ilość wody, dziecko lub nastolatek powinien pić co najmniej sześć do ośmiu szklanek wody dziennie i jeść zalecaną liczbę porcji owoców i warzyw każdego dnia. Ponadto, należy zwrócić szczególną uwagę na zużycie wody dziecka lub nastolatka, gdy on lub ona jest aktywna fizycznie. Przed, w trakcie i po każdej aktywności fizycznej, dzieci muszą pić dużo wody, zwłaszcza w czasie upałów. Celem jest, aby wypić 0,5 – 2 szklanek wody co 15 do 20 minut w trakcie ćwiczeń. Podczas ćwiczeń duża ilość wody jest spożytkowana na chłodzenie organizmu i wydalana w postaci potu. Właśnie tą wodę trzeba uzupełnić, aby dziecko nam się nie odwodniło podczas ruchu.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Woda to podstawowy składnik naszej diety, pamiętajmy więc aby nasze pociechy zawsze miały jej pod dostatkiem.

Mała butelka wody powinna na stałe zagościć w każdej torebce czy plecaku, zarówno w przypadku dzieci jak i osób dorosłych.

 

Zobacz także:

187 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
Aneta Strelau

Aneta Strelau

Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem, wspomaga osoby potrzebujące pomocy w ustaleniu zbilansowanej diety dla osób borykających się z nadwagą, niedowagą czy chorobami dieto-zależnymi. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy: strelmedica.pl

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent