Weleda
Weleda Baby

II trymestr ciąży

Rozwój dziecka w łonie matki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Jest to bardzo piękny czas w życiu przyszłej mamy.

Zaczyna ona odczuwać (w 4 miesiącu) pierwsze ruchy maleństwa. W trakcie drugiego trymestru, który trwa od 15 do 24 tygodnia ciąży, dziecko osiągnie długość 30 cm, wagę około 700 gramów oraz wyraźnie będzie widać, czy jest to chłopczyk czy dziewczynka. Matka może czuć się i wyglądać bardziej korzystnie. Wiele wcześniejszych dolegliwości ustanie. W trakcie tego trymestru może przybrać na wadze od 4 do 6 kg i będzie odczuwała ruchy dziecka.

W czwartym miesiącu Ogólnie dziecko rośnie bardzo szybko. Może mieć 20 – 25 cm długości i będzie ważyć około 150 g. Pępowina staje się coraz większa i grubsza, by móc dostarczyć odpowiednie ilości krwi, a w ten sposób – pożywienia dla płodu.

W trakcie czwartego miesiąca przybywa się na wadze od 1 do 2 kg, a ciąża staje się widoczna.

Zaś w piątym miesiącu dziecko może mieć już około 30 cm długości i ważyć około 500g. Lekarz ma możliwość osłuchania jego serca. Ty coraz silniej będziesz odczuwała ruchy dziecka. Sutki mogą stać się większe i ciemniejsze, jako że piersi przygotowują się do wytwarzania mleka.

Prawdopodobnie przybierzesz na wadze kolejne kilogramy: od 1 do 2 kg.

Fakt, że mały człowieczek rośnie pod Twoim sercem, uświadamia Ci teraz z całą wyrazistością, że stałaś się mamą. Jest to okazja do pierwszych kontaktów z maluchem – rozmów z nim, dotykania lub masowania swojego brzucha, który teraz jest przecież jego domem. Dziecko nie rozumie słów, ale może porozumiewać się z Tobą językiem ciała. Od 5. miesiąca ciąży słyszy głos, którym Ty lub Twój mąż mówicie do niego, a od 6.-7. miesiąca rozróżnia już melodie.

Pod koniec drugiego trymestru możesz mieć już zdecydowanie większą wagę. Rosnące dziecko ma bowiem zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Dowiedz się, co Cię czeka w III trymestrze ciąży.

Poczytaj także:

Ciąża – mamy opowiadają
Ciąża, ruch i kłopoty
Zdrowie i uroda w ciąży

 

 

 

515 ocen
4.95
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Irmina Szadkowska

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent