Idealna zabawka dla niemowlaka – czym się kierować przy wyborze?

Idealna zabawka dla niemowlaka – czym się kierować przy wyborze?

Pokolenie obecnych rodziców i dziadków pamięta czasy, gdy zdobycie zabawek graniczyło z cudem. Próbujemy więc nadrabiać zaległości naszego dzieciństwa kupując współczesnym maluchom mnóstwo kolorowych drobiazgów. A okazji nie brakuje: urodziny, chrzciny, roczek, Dzień Dziecka, Boże Narodzenie, zajączek czy zwykłe spotkania rodzinne i towarzyskie…

Zabawek w pokoju malucha regularnie przybywa i szybko okazuje się, że wiele z nich była – delikatnie mówiąc – prezentem nie do końca trafionym. Czym więc kierować się wybierając zabawkę dla niemowlaka, aby mieć pewność, że i rodzice i główny zainteresowany będą się z niej cieszyć?

1. Zapytaj rodziców!

To oni najlepiej znają swojego maluszka i wiedzą, czego mu najbardziej potrzeba. Czy wyrósł już z etapu grzechotek, czy zbyt głośno grające samochodziki będą go drażnić i czy na pewno przyda mu się trzeci jeździk… Zdanie rodziców jest tutaj kluczowe i warto zasięgnąć ich opinii chociażby dlatego, by nie powtórzyć prezentu.

2. Główny priorytet – bezpieczeństwo

Teoretycznie wszystkie zabawki dla dzieci są bezpieczne. To tyle teorii, a jeśli chodzi o praktykę to decydując się na dany produkt należy dokładnie przeczytać jego ulotkę ze szczególnym uwzględnieniem wieku dziecka, materiału z którego zabawka została wykonana oraz kraju, w którym ją wyprodukowano. Przyda się też zdrowy rozsądek i odrobina wyobraźni. Zobaczmy czy produkt nie zawiera małych, łatwych do połknięcia elementów, ostrych krawędzi, łatwo odrywających się części. Pomocny może być także Internet, gdzie użytkownicy coraz częściej dzielą się opiniami o konkretnych artykułach. Wyszukiwanie tutaj informacji to jednak czasochłonna zajęcie ponieważ wśród wielu entuzjastycznych i negatywnych recenzji trzeba znaleźć te najbardziej obiektywne i rzetelne.

3. Postaw na prezent uniwersalny

Czy jest w ogóle coś takiego jak lista prezentów, które zawsze się sprawdzą? Jako rodzice półrocznego niemowlaka zostaliśmy przez ostatnie miesiące wręcz zasypani zabawkami. Są wśród nich takie po które zarówno my, jak i dziecko sięgamy z niesłabnącą radością i zainteresowaniem. Oto kilka z nich:

Książeczki dla niemowląt

Ten prezent zawsze się sprawdzi! Do ukochanych książek wracają wielokrotnie nie tylko dorośli, ale też dzieci. Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że czytanie od pierwszych dni życia to mnóstwo korzyści dla dziecka. Oczywiście książki dla maluszków różnią się od tych dla starszaków, ale to nadal wyrabianie nawyków czytelniczych, rozwijanie wyobraźni i stymulowanie zmysłów. Dla wszystkogryzących niemowlaków polecamy miękkie książki interaktywne pełne szeleszczących i piszczących niespodzianek. Jeśli decydujemy się na bardziej tradycyjną formę książki, to strony muszą być sztywne, aby nie zniszczyły się przy pierwszym czytaniu.

Gryzaki

Walka z ząbkowaniem może zacząć się już w trzecim miesiącu życia dziecka i trwa nieprzerwanie przez wiele kolejnych tygodni. Dlatego gryzak jako prezent dla niemowlaka jest dobrym pomysłem, bo – wcześniej czy później – będzie używany. I nie ma się co martwić, że to mało wyszukany drobiazg! Oferta gryzaków jest obecnie tak bogata i różnorodna, że nawet w tym temacie można mocno zaszaleć: żelowe, silikonowe, drewniane, elastyczne, materiałowe, interaktywne, z wypustkami, z grzechotką, maskotką, piszczące, szeleszczące, z przyssawką lub klipsem. Uff… Teraz trzeba tylko się na któregoś zdecydować. I sprawdzić czy jest wykonany z materiału przyjaznego dziecku.

Mata edukacyjna

To bez wątpienia przyjaciel każdego rodzica. Cudowny wynalazek, który aktywizuje dziecko i zajmuje je nawet na całe kilka – kilkanaście minut. 😉 Jako pierwsza, już u noworodka, najlepiej sprawdzi się mata o kontrastowych kolorach. Maluszki na początku widzą bardzo niewyraźnie dlatego czarno-białe i wyraziste kształty pozwalają im dostrzegać rysunki i skupiać uwagę.

Dziecku powyżej trzech miesięcy spodobają się kolorowe maty pełne szeleszczących (czasem nawet poukrywanych) szczegółów. Wiele mat ma pałąki, na których wiszą zabawki. To świetny pomysł, bo te elementy można wymieniać i dzięki temu zabawka długo się nie znudzi. Dobrze, aby mata była wykonana z materiału, z którego łatwo usuwać napoje i inne zabrudzenia. Ciekawostką są maty wodne, które pozwalają dziecku na obserwowanie ruchu „podwodnego” świata.

Przytulanki

Miłe w dotyku maskotki to coś, co kochają dzieci w każdym wieku. Jeżeli jednak decydujemy się na zakup przytulanki dla niemowlaka, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby była właśnie dla takiego wieku przeznaczona. Zatem nie pluszowa, a bawełniana. Nie klejona, a szyta. I bez guziczków czy plastikowych oczu, które mogłyby być niebezpieczne. Maskotki dla maluszków mogą pełnić także dodatkowe funkcje – są przytulanki z kocykiem, projektorem światła, pozytywką czy uspokajającymi szumami. Dobrze jeśli zabawka będzie posiadała możliwość zapięcia do wózka lub fotelika. Internet pełen jest postów zrozpaczonych rodziców, których dzieci nie mogą zasnąć bez ukochanego, zgubionego podczas spaceru, misia…

Zabawki do wózka

To kolejny zawsze trafiony prezent. Każdy niemowlak korzysta z wózka i każdy trochę się w tym wózku nudzi zatem chętnie sięga po umieszczone tam zabawki. Nawet jeśli ktoś już wcześniej obdarował maluszka tego typu drobiazgiem, nie ma się co martwić. Kluczem do sukcesu jest częsta wymiana wózkowych atrakcji, bo dzięki temu dziecko zawsze będzie nimi zainteresowane. Nasz prezent będzie więc pojawiał się i znikał, ale na pewno często będzie w użyciu. Zabawki do wózka to najczęściej kolorowe zawieszki, karuzelki, tablice aktywności, pojedyncze grzechotki i maskotki z plastikowym uchwytem do łatwego zamocowania.

Zabawki edukacyjne

To bardzo szerokie pojęcie, bo przecież wszystko, co dostaje do rączki kilkumiesięczne dziecko czegoś go uczy. Kompleksowy rozwój każdego maluszka zaczyna się od prostych zabaw i interakcji z kolorowymi przedmiotami. U kilkutygodniowego dziecka sprawdzą się najprostsze zabawki. Natomiast im dziecko starsze tym lepiej radzi sobie z dodatkowymi bodźcami dlatego już u półrocznego bobasa świetnie sprawdzają się zabawki, które przy naciśnięciu czy pociągnięciu migają światełkami, grają, śpiewają i zachęcają malucha do wszelkiej aktywności. Kolejny etap to zabawki uczące kolorów i kształtów takie jak wszelkie nakładanki, a zaraz potem sprawdzą się zabawki z kółeczkami albo piłeczki, które poruszając się zachęcą dziecko do nauki raczkowania.

W masie zabawek łatwo się pogubić, a to często skutkuje zakupami nie do końca zgodnymi z naszymi oczekiwaniami. Jeśli więc po wejściu do sklepu zabawkowego ogarnia Was atak paniki, spokojnie opuście lokal i zajrzyjcie do takiego internetowego, gdzie znajdziecie sprawdzone zabawki dla niemowląt. I – jak to zazwyczaj bywa – okazuje się, że pierwsze, najprostsze pomysły są tymi najbardziej trafionymi.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie