Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Grypa u dziecka bardzo często bywa bagatelizowana. W końcu nie wymaga podawania antybiotyku, nie ma na nią też żadnych konkretnych leków, więc chyba można na nią przymknąć oko. Błąd! Przebieg choroby bywa burzliwy, a nieleczona grypa może doprowadzić do wielu groźnych powikłań, takich jak m.in. zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego.

Dziecko ma gorączkę, źle się czuje, skarży się na ból mięśni, nie ma apetytu. Oto historia, którą znamy doskonale – zwłaszcza jeśli jej bohaterem jest debiutujący w nowej roli przedszkolak. To też historia, którą rozpoczyna powtarzane od pokoleń pytanie: czy to jeszcze przeziębienie, czy już grypa? W ostatnich latach do tego zestawu wątpliwości dołączył również COVID-19. Tym razem jednak skupimy się na grypie.

film

Objawy grypy. Jak wygląda przebieg choroby u dziecka?

Grypa, wbrew pozorom, znacznie różni się od innych infekcji układu oddechowego. Choroba zaczyna się nagle i gwałtownie, nie rozwija się stopniowo, jak ma to miejsce w przypadku przeziębienia. Charakterystyczne objawy grypy to:

  • gorączka (powyżej 39°C),
  • dreszcze,
  • intensywne bóle mięśni i głowy,
  • suchy, męczący kaszel.

Zdarza się, że do powyższych objawów dołącza ból gardła lub katar, jednak zwykle nie mają one dużego nasilenia. W przypadku grypy u małych dzieci z kolei często można zaobserwować nudności, wymioty i łagodną biegunkę. Większość objawów choroby utrzymuje się do siedmiu dni, po czym samoistnie ustępuje – z wyjątkiem kaszlu i uczucia rozbicia, które mogą dokuczać dziecku nawet do dwóch tygodni.

Zakażenia wirusowe u dzieci. Leczenie grypy

Grypa u dzieci ma charakter samoograniczający się, jednak nie oznacza to, że możemy zignorować towarzyszące jej objawy. W leczeniu grypy nie stosuje się antybiotyków (chorobę wywołuje wirus grypy – A, B lub C – a antybiotyki działają wyłącznie na bakterie), nie ma również żadnych specyficznych leków, które pomogłyby szybciej wrócić dziecku do zdrowia. Grypę leczy się objawowo, dlatego pediatra prawdopodobnie przepisze naszemu dziecku lek z paracetamolem lub ibuprofenem, który obniży wysoką temperaturę ciała, a przy okazji zmniejszy bóle mięśniowe i dreszcze. Leki przeciwkaszlowe stosowane są rzadko, tylko w przypadku bardzo uporczywego kaszlu.

Grypa u dzieci. Leczenie naturalne w przebiegu grypy – czy jest skuteczne?

Podawanie leków przeciwgorączkowych jest koniecznością, gdy temperatura ciała dziecka przekracza 39°C  – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Obniżanie gorączki można natomiast rozważyć, jeśli termometr wskazuje znacznie niższe wartości (ok. 38°C), a małe dziecko czuje się dobrze i nie ma żadnych niepokojących objawów. Wówczas bardzo pomocne mogą okazać się naturalne sposoby: zimne okłady na gorączkę u dziecka, a nawet kąpiele (w obu przypadkach maks. o 2°C chłodniejsze od temperatury jego ciała!). Warto podać dziecku również napar z kwiatów bzu czarnego lub kwiatów lipy, które wykazują działanie napotne. Pamiętajmy również, że gorączka to naturalny mechanizm obronny organizmu – aby go wspierać, warto zadbać o to, by dziecko jak najwięcej odpoczywało. Jest to jeden z najlepszych sposobów na walkę z wirusem grypy! Bardzo ważne jest również częste nawadnianie, które zapobiegnie groźnym zaburzeniom gospodarki wodno-elektrolitowej.

892 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent