Weleda
Weleda Baby

Gimnastyka naszego umysłu – proste ćwiczenia mózgu

Zabawy na koncentrację dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Mózg

Ta niewielka ‘maszyna’, zbliżona wielkością do kokosa, steruje wszystkimi istotnymi dla życia funkcjami organizmu, takimi jak oddychanie, napinanie mięśni, obieg krwi i przemiana materii. Odpowiada także za organizację rodzaju i sposobu myślenia. Składa się przynajmniej ze stu milionów komórek nerwowych (neuronów). Każda komórka mózgu połączona jest, za pomocą rozgałęzionych końcówek nerwowych, nawet z dziesięcioma tysiącami innych komórek.

50% zdolności człowieka do uczenia się rozwija się w pierwszych czterech latach życia. Kolejne 30% wykształca się do ósmego roku życia. Podczas tych decydujących lat tworzą się drogi nerwowe, na których opiera się cała przyszła zdolność uczenia się. Po ukończeniu przez dziecko dziesięciu lat dendryty, które nie wytworzyły połączeń, obumierają. W tym wieku mózg osiąga swoją maksymalną wielkość. Lecz dopóki jest poddawany działaniu różnych bodźców, mogą w nim przyrastać dendryty.

Europejski Dzień Mózgu

Ponieważ zbliża się 18 MARCA – Europejski Dzień Mózgu, może warto pomyśleć o gimnastyce naszego umysłu? Oprócz powszechnie znanych rebusów, zagadek, krzyżówek, które są wspaniałą rozrywką dla mózgu, jest wiele innych gier i zabaw. Wspólne układanie puzzli czy gra w Memory pozwoli rozwijać pamięć. Zadbamy zarówno o umysł naszego dziecka, jak i o nasz własny! Jest to najlepszy sposób na zachowanie sprawności umysłowej przez całe życie! Marian Diamond powiedział bardzo mądre zdanie: „Nasz mózg może nieustannie się uczyć- od urodzenia aż po kres życia”. Nieważne ile mamy lat, czy 10 czy 110- nasz mózg może jeszcze zaskoczyć! Poniżej przedstawiam kilka ćwiczeń, które mogą być wspaniałą zabawą dla dzieci w wieku szkolnym:

Ćwiczenie koncentracji uwagi

Poproś przyjaciela, lub kogoś z rodziny o przygotowanie zbioru przypadkowych liczb i liter, np.

N D 8 4 K L F G 6 T Y U

D K 9 T R W 3 N 7 7 R K

Q 1 J F D O U F U 3 0 J L

S 0 9 4 3 J 0 U J D 9 3 J O

L D 9 M C N W 9 2 N 9 D

Następnie poproś tę osobę o określenie przedziału czasowego i wybierz kilka liczb, liter lub ich kombinację. Gdy już będziesz wiedział, czego szukać, zakreśl tyle liczb i liter, ile zdołasz wybrać w wyznaczonym czasie. Możesz na przykład zakreślić każdą liczbę 8 i każdą literę S w czasie 15 sekund.

Łamigłówka słowna

Rozwiązaniem jest słowo kojarzące się z czterema wymienionymi hasłami:

np. rower – młyn – fortuna – tortura – … (odp. koło)

armata – geometria – karabin – kręgle – …

owoc – Newton – Ewa – robak – …

kura – pisanka – białko – Kolumb – …

nafta – wrzód – Kuwejt – baryłka – …

grzywa – puszcza – odwaga – Tołstoj – …

Sałatka literowa

Po przestawieniu poniższych liter odczytamy nazwy zwierząt:

Kurs online - Jak rozwijać koncentrację i uwagę dzieci

Mindfulness dla dzieci

Twoje dziecko ma trudności z koncentracją? Nie potrafi się na niczym skupić? Jest zestresowane?
Jeżeli chcesz pomóc dziecku rozwinąć pełnię jego możliwości, lepiej zrozumieć siebie, zbudować odporność na stres i nauczyć się słuchać głosu własnego serca – ten kurs jest właśnie dla was!

Np. ils- lis

seip-

jaczą-

lórikl

amotihpop-

rugank-

opeintezr-

yrsgyt-

Powiedzonka

Należy wypisać przysłowia, powiedzonka i porzekadłą, w których występują części ciała, np.

paluszek i główka to szkolna wymówka.

Jest taka melodia

Należy wypisać piosenki, w których występują zwierzęta, np.

Widziałam orła cień.

Uczenie się na pamięć:

Codziennie naucz się na pamięć np. cytatu, wierszyka, nowych słów z języka obcego, numeru telefonu czy adresu.

Obecnie w księgarniach można znaleźć wiele pozycji poszerzających naszą wiedzę na ten temat oraz pełnych ćwiczeń, zagadek, rebusów. Wyżej wymienione propozycje oraz wiele innych znajdą Państwo m.in. w : „Rewolucja w uczeniu” Gordon Drygen, Jeannette Vos; „Trening pamięci. Ćwiczenia słowne, zagadki, rebusy” Ursula Norman; „Gimnastyka dla mózgu” Allen D. Bragdon i Leonard Fellows; „Techniki trenowania umysłu. 400 ćwiczeń” Dieter Raifenschneider; „Gimnastyka. Stosuj gimnastykę mózgu“ Monique Le Poncin.

690 ocen
4.99
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Renata Szadkowska

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent