Gadająca blacha i inne bajkowe opowieści. Recenzja

Gadająca-blacha-i-inne-bajkowe-opowieści

Moja córka od razu zwróciła uwagę na tę książkę, głównie ze względu na mocno kolorową okładkę. Wzbudziła ona jej zainteresowanie do tego stopnia, iż mała nie mogła się doczekać wieczora, kiedy zacznę czytanie. Książka zawiera duże, barwne i bardzo proste obrazki, które na szczęście nie odwracają uwagi dziecka od treści.

 Na duży plus zasługuje kolorowa tęcza, która pojawia się niemal na każdej stronie i zdecydowanie rozwesela ona czytany tekst. Nie podoba mi się natomiast, że strony są całkowicie zadrukowane przez to czytanie, staje się czasem dość nudne i człowiek czeka końca rozdziału. Nie można tej książki przeczytać jednym tchem.

Pojawia się też kolejny problem. Książka wzbogacona jest dość trudnym słownictwem, które za każdym razem musiałam tłumaczyć dziecku, przez to kilkakrotnie traciłam wątek i musiałam zaczynać od nowa. Być może książka będzie dobra dla starszych dzieci, moja 6-letnia córka niektóre słówka słyszała po raz pierwszy, a czytam jej naprawdę sporo.

Książka jest w dość sporym formacie, więc niestety nie będzie wygodna, aby zabrać ją np. w podróż. Jednak zarówno kartki jak i sama okładka jest sztywna, twarda i – mam nadzieję – wytrzymała.

Składa się z kilku oddzielnych, nie wiążących się z sobą, opowiadań. Każde z nich przedstawia swoją własną historię z morałem. Podoba mi się, że książka nie odnosi się tylko do bajkowych postaci, ale zawiera ona historie wzięte z naszego życia. Autorka przepięknie połączyła dwa światy, ten bajkowy i realny. Opowiadania są różnorodne, więc każdy znajdzie na pewno coś dla siebie. Możemy więc przeczytać o zwykłej dziewczynce, która zrobiła prawo jazdy i stoi przed dylematem wyboru samochodu, o księżycu, który marzy, aby być kim innym czy o zwierzątkach i ich problemach.

Myślę, że dość pomysłowym rozwiązaniem są cytaty Norwida występujące przed niektórymi rozdziałami. Świetnie wprowadzają one w tematykę jaka zaraz zostanie poruszona w opowiadaniu, naprawdę zmuszają do myślenia. Jednak wydaje mi się, że są one ciekawe zdecydowanie dla starszych czytelników, gdyż nie każde dziecko je zrozumie.

Katarzyna Jakuszko 

Gadająca blacha i inne bajkowe opowieści
Kustra Grażyna
Wydanie I,
Kraków 2014,
Format A4,
Objętość 92 strony,
Oprawa miękka,
Oficyna Wydawnicza Impuls

Zapraszamy do działu recenzji książkowych Miasta Dzieci! 

 

Autor tekstu : Katarzyna Jakuszko

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Gadająca blacha i inne bajkowe opowieści. Recenzja