Fotel czasu. Recenzja
UD

Fotel czasu. Recenzja

Fotel-czasu
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Tytułowy fotel, niczym wehikuł czasu, przenosi nas do okresu, w których żył Aleksander Fredro. Do przeszłości zaglądamy razem z jedenastoletnim Olkiem, praprapraprawwnukiem słynnego komediopisarza. Olek właśnie się rozchorował i przebywa u swojej babci, która się nim opiekuje pod nieobecność rodziców. Jej opowieści również stanowią dla chłopca źródło wiedzy na temat swojego przodka.
Podczas pobytu u babci Olek siada na ulubionym fotelu Aleksandra Fredry i… pokonuje dwa wieki, żeby poznać najważniejsze momenty z życia polskiego twórcy. Śledzi wydarzenia z jego dzieciństwa, młodości i późniejszego wieku. Poznaje go nie tylko jako twórcę utworów, które zyskały popularność, ale również jako żołnierza, ziemianina, męża, ojca, dziadka. I przede wszystkim – człowieka. Jego osobowość, charakter, system wartości, sposób postrzegania świata. Książka nie jest bowiem zbiorem faktów i dat, a opowieścią o człowieku i jego życiu, na które złożyło się wiele różnych elementów.

Fotel czasu to lektura, którą czyta się jednym tchem.
Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach – teraźniejszej i przeszłej. Słuchając o Olku, współczesnym chłopcu, znajdującym się we współczesnym domu, już po chwili stykamy się z inną rzeczywistością. Ta wielowymiarowość książki jest jej wielką zaletą i sprawia, że treść bardzo angażuje czytelnika, który chce jak najszybciej dowiedzieć się „co było dalej”. Mnóstwo ciekawostek i przydatnych informacji podanych z humorem, w łatwy i przystępny sposób powoduje, że czytelnik czuje się ubogacony i wyposażony w wiedzę, której raczej nie znajdzie w szkolnej ławie. Ciekawa i wciągająca fabuła pozwala zanurzyć się w minione wieki i poczuć koloryt dawnych czasów. Pomagają w tym również zamieszczone w książce zdjęcia, np. słynnego fotelu, talerzy, półmisków, dzbanów czy wazy rodziny Fredrów, portret samego Fredry, rękopis przepisanej roli Papkina z „Zemsty”.

Różnorodne rekwizyty to ślady z przeszłości.
Są świetnym uzupełnieniem obrazu, który kreślimy w swojej wyobraźni w trakcie lektury. Nie brakuje również słownictwa charakterystycznego dla czasów, w których żył Fredro, dzięki czemu jeszcze bardziej odczuwamy różnice między współczesnością a przeszłością. Z treścią doskonale komponują się ciepłe, jakby szkicowane na delikatnym tle ilustracje. Na końcu książki znajdziemy też kalendarium z życia Fredry, najważniejsze wydarzenia w jego biografii. Zamieszczony został również wykaz wydarzeń rozgrywających się w czasach, w których żył komediopisarz. Dzięki temu mamy szerszą perspektywę, poznajemy rzeczywistość, w której funkcjonował opisywany bohater. Książkę zamykają znane utwory Fredry takie, jak „Małpa w kąpieli”, „Osioł” czy „Paweł i Gaweł”.

Fotel czasu to książka, po którą z pewnością warto sięgnąć.
Zyskamy także my, siadając z dzieckiem do lektury. Myślę, że sporo informacji będzie dla dorosłych nowością. Oby jak najwięcej było takich „foteli”, które będą nas zabierać w podróż po literaturze i ożywiać pomniki.

Katarzyna Klimek-Michno

Fotel czasu
Autor: Anna Czerwońska – Rydel
Wydawca: Fundacja Rodu Szeptyckich, Pelplin 2014 r.
Dane techniczne: 145 x 200, s. 144 oprawa twarda
Książka dostępna w dobrych księgarniach, Empiku oraz na www.bernardinum.com.pl

 

741 ocen
4.97
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Katarzyna Klimek-Michno

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent