Dzień Dziecka w Lublinie

Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzimy już kilkadziesiąt lat. Święto powstało z inicjatywy organizacji pozarządowej The International Union for Protection of Childhood. Pierwszy raz celebrowano Dzień Dziecka 1 czerwca 1952 roku.

Jednak nie wszędzie świętuje się właśnie pierwszego czerwca – ONZ obchodzi dzień dziecka 20 listopada, tureckie dzieci cieszą się swoim świętem 23 kwietnia. We Francji zamiast Dnia Dziecka obchodzi się Dzień Rodziny (6 stycznia). W Japonii – dziewczynki i chłopcy świętują osobno (dziewczynki mają Dzień Dziewczynek – 3 marca, chłopcy – Dzień Chłopca – 5 maja).

Niezależnie od daty w ten szczególny dzień dzieci powinny się szczególnie dobrze bawić a rodzice, babcie, dziadkowie, wychowawcy głowią się jak sprawić dzieciakom wyjątkową radość.

Większość dzieci dostanie prezenty – ale nie to powinno być główną atrakcją dla dziecka. Najważniejszy jest wspólnie spędzony czas – bez rozmów o szkole, sprzątaniu pokoju i innych kłopotach. Czysta, wspólna radość i zabawa!

Świętować można nie tylko w poniedziałek, ale cały poprzedzający Dzień Dziecka weekend – w Lublinie i okolicach spędzicie czas naprawdę przyjemnie.

Krótkie wycieczki to jedna z najprzyjemniejszych form spędzania czasu z rodziną. Już w piątek można wybrać się do Lubartowa na Festyn z okazji Dnia Dziecka i pokaz zabytkowych pojazdów. Ciekawie zapowiada się Sobota z Radiem Lublin w Łęcznej. Warsztaty i pokazy dawnych rzemiosł na pewno zainteresują dzieciaki a pokaz sztucznych ogni zawsze jest ekscytujący:) A może Edukacyjny Dzień dla Dziecka w Galerii Orkana? Tu z okazji swojego święta dzieci odwiedzające galerię będą mogły wykonać prawdziwe doświadczenia fizyczne i chemiczne pod opieką instruktorów.

W niedzielę warto wybrać się na Dzień Matki i Dziecka w skansenie. Oprócz dziecięcego festynu w programie którego znalazły się piosenki, wierszyki, robienie laurek i kilka niespodzianek, Muzeum Wsi Lubelskiej przygotowało także harce i zabawy przy ognisku! Godny uwagi jest też jarmark łęczyński organizowany w ramach Dni Łęcznej. Impreza obejmie m.in. pokazy tańca, paradę motocykli i koncerty. Rodziny z dziećmi na Dzień Dziecka zaprasza również Empik, który przygotował pokaz gier planszowych. Dla najmłodszych uczestników przewidziano drobne upominki. A może Dzień Dziecka na sportowo? Zapraszamy na korty przy ulicy Radziszewskiego 15 na Dzień Dziecka z Tenisem! Dla młodych kinomaniaków wielką gratką będzie Filmowy Dzień Dziecka w Cinema City. Warto zajrzeć na Dzień Otwarty Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie „Czujemy tak samo”. Czekają atrakcje dla dzieci – między innymi pokaz iluzji!

Ogromną gratką dla każdego dziecka będzie z całą pewnością najnowsza premiera Teatru im. H. Ch. Andersena – Przygody Pszczółki Mai. Już 30 maja prapremiera spektaklu! A w niedzielę – premiera Małego Czarodziejskiego Fletu w Teatrze Muzycznym.A w sam Dzień Dziecka – Teatr Osterwy zaprasza na spektakl „O dwóch krasnoludkach i jednym końcu świata”.

A już w Dzień Dziecka rozpoczyna się kiermasz „Koniki bujane, ptaszki malowane…czyli świat dziecka na ludowo”   – to cudowna okazjaby pozachwycać się ludowymi zabawkami. A może kupić glinianego, grającego ptaszka? Czekają warsztaty, masa zabawek i konkursy z nagrodami!

 

Autor tekstu : Małgorzata Klejn

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Dzień Dziecka w Lublinie