Każdy jej członek ma swoje przezwisko: mama – Mamiszon („wylali ją z komitetu rodzicielskiego, bo w obecności całego grona nazwała naszego dyra „śledziowym łebkiem””), tata – Papiszon, siostry – Kaszydło i Mały Potwór. Jak każda rodzina, Miziołkowie mają swoje radości i zmartwienia, dobre i złe dni.
W pamiętniku znajdują się także zapiski z wydarzeń szkolnych. A że Miziołkowi nie brakuje pomysłowości (kto z nas podłożyłby na krzesło nauczycielki serek topiony?), czytanie jego wspomnień jest świetną zabawą.
Zaletą tej książki jest także jej język – używa się w niej często zwrotów, które stosujemy w codziennych rozmowach z kolegami w szkole i na podwórku. Wszystko to sprawia, że „Dynastię Miziołków” czytamy z zapartym tchem i nie chcemy żeby się skończyła.
Chociaż książka przeznaczona jest dla dzieci, to myślę, że spodoba się także dorosłym (czytając ją moi rodzice bawili się równie dobrze jak ja).
„Dynastia Miziołków” otrzymała w 1994 roku nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a rok później została nagrodzona w konkursie „Dziecięcy Bestseller Roku”. Tym, którym się spodoba polecam „Trudne słówka” tej samej autorki, w których znów spotykamy tą nietypową rodzinę.
NATALIA CIEPLIŃSKA Kl. IV b SP 111 Kraków
Natalia dostaje od redakcji Miasta Dzieci w nagrodę za piękną recenzję – książkę "Od bajki do basni" wydaną przez Ośrodek Kultury Ochoty Warszawa 2006 r.
Zapraszamy dzieci i młodzież do pisania recenzji. Opublikowane na portalu recenzje nagrodzimy książkami!! Przesyłajecie je na adres redakcja@miastodzieci.pl
Joanna Olech
Dynastia Miziołków
Wydawnictwo Egmont
Rok wydania 2003
Polecamy również Najlepsze książki na wiosnę 2010 oraz Książka dla dziecka… Pisanie, ilustrowanie dar i praca