Dubelt. Ciekawostki o polskich ptakach

Dubelt ciekawostki o ptakach

W kilku miejscach w Polsce, tam gdzie jeszcze zostało trochę bagien i mokradeł, każdej wiosny, o zmroku rozpoczyna się niezwykły turniej.
Słychać cichutkie klekotanie i jakby zduszony szczebiot. Widać (do czasu) podskakujące w podnieceniu ptaki, które przybierają najdziwaczniejsze pozy – jakby chciały stanąć na baczność i zasalutować, machają skrzydłami…
To Dubelty przeżywają swoje krótkie chwile uniesienia pośród bagiennych uroczysk.

W końcu, na całych bagnach, zapada zmrok. Nie widać już nic. Słychać – chóry żab, ciągnące Słonki, klangor Żurawi, Słowiki wypełniające noc swoimi fletami… Spośród bagiennej symfonii wciąż dochodzą tłumione okrzyki Dubeltów.
Nie można oprzeć się wrażeniu, że uczestniczymy w czymś niezwykłym i odświętnym.
To Życie!
Nic dziwnego, że na wieczorne spektakle z Dubeltami w roli głównej przyjeżdżają do nas ludzie z całej Europy. Dołączają do nich goście z Japonii, Kanady i USA… Birdwatcherzy.
Wpadają tam także samiczki Dubeltów. Tylko na chwilę…
Skromny Dubelt – jeden z najbardziej tajemniczych i najmniej poznanych ptaków naszego kontynentu. Bardzo już rzadki. W zaledwie kilku miejscach w Polsce.

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: David Kjaer

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:przyrodaptaki