Depresja dzieci i młodzieży. Recenzja kursu online dla rodziców

depresja dzieci kurs online dla rodziców recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
W połowie kwietnia opublikowano raport projektu Młode Głowy dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości osób młodych: dzieci i nastolatków. Wyniki badania przeprowadzone na ogromnej grupie niepokoją. Musimy zacząć działać. Od razu. Jeśli nie wiecie jak, warto wesprzeć się kursem Akademii Miasta Dzieci Depresja dzieci i młodzieży. To cenne narzędzie, w którym swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się znany polski psychoterapeuta.

Wojciech Eichelberger, bo o nim mowa, to psycholog i psychoterapeuta, autor wielu wysoko ocenianych książek. W kursie Akademii Miasta Dzieci zaprosił do rozmowy grupę młodzieży, by pomóc odbiorcom zrozumieć przyczyny problemów i znaleźć rozwiązania. Jego propozycje są cenne i trafne, ale wymagają czasu, poświęcenia i podjęcia odpowiedzialności.

Kurs składa się z 6 modułów, z których każdy podzielony jest na kilka lekcji. Każda z nich dotyczy jednej z pięciu głównych przyczyn popadania dzieci i młodzieży w depresję. Znajdą się tam zatem podstawowe informacje i ćwiczenia związane z mediami społecznościowymi, szkołą, relacjami z rodzicami, kryzysem wartości i autorytetów oraz wizją niepewnej przyszłości.

Tematy omawiane są za pomocą szerokiego spektrum narzędzi i metod: charakterystyki problemu w pigułce, filmów, wykładów, ćwiczeń, propozycji rozmów z dziećmi i młodzieżą, artykułów, suwaków. Zawarte na slajdach różnorodne techniki pracy pomagają dorosłym otworzyć się na potrzeby dziecka i pomóc mu poradzić sobie z niezrozumiałymi emocjami.

Kurs Depresja dzieci i młodzieży to zbiór wiedzy i doświadczeń psychologa, ale również młodzieży, która odwołując się do wielu aspektów życia, opowiada o problemach ze swojej perspektywy. Dzięki temu całość jest rzetelna i profesjonalna, zrozumiała dla wszystkich.

Dostępne szkolenie to ciekawe narzędzie pracy, z którego skorzystają psychologowie, pedagodzy, ale przede wszystkim rodzice, którzy chcą uchronić dziecko przed chorobą lub pomóc mu wyjść z jej początkowych etapów. Kurs daje możliwość pogłębienia swojej wiedzy i zaproszenia dziecka do wspólnej pracy nad relacjami rodzinnymi. Jednak tylko sumienne zapoznanie się z zaprezentowanymi materiałami przyniesie efekty. By skorzystać z kursu, trzeba być gotowym poświęcić swój czas, być otwartym na dialog z dzieckiem, chcieć zapytać o jego perspektywę i być gotowym na to, co się usłyszy. Trudne zadanie, ale bardzo owocne. Proces zmiany, jaki uruchamia kurs, to jego największa zaleta.

Ostatnim z walorów jest dostępność. Materiały umieszczone są bezterminowo na platformie Akademii Miasta Dzieci, na koncie użytkownika, w związku z czym nigdy nie zaginą i będą dostępne w każdym momencie. Wystarczy tylko telefon lub komputer.

Podsumowując, kurs Depresja dzieci i młodzieży to niedrogie, uświadamiające i wartościowe narzędzie dla każdego rodzica (i nie tylko), który chce poprawić lub wzmocnić kontakt ze swoim dzieckiem. Przerobiony uczciwie kurs zapewni rodzinie poczucie bezpieczeństwa i będzie milowym krokiem w kierunku zmiany „na lepsze”.

Eliza Idczak