Czytelnia pod Platanem – wymieniamy się książkami

Czytelnia-pod-Platanem-wymieniamy-się-książkami
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑
„Czytelnia pod Platanem" to pierwsza z cyklu imprez edukacyjnych, które będą miały na celu promocję książek i zwrócenie uwagi na rolę propagowania czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych – organizatorzy zadbali o atrakcje dla wszystkich grup wiekowych.

O projekcie

Projekt „Czytelnia pod Platanem" to akcja edukacyjna skierowana do wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzieży szkolnej, dorosłych. Pragniemy promować czytanie książek jako przyjemność i sposób spędzania wolnego czasu – zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, którzy często traktują tę czynność jako szkolny obowiązek.

Nie bez znaczenia jest również termin w jakim odbywa się akcja – okres przedwakacyjny to doskonały moment na zwrócenie uwagi na tę właśnie formę aktywności i spędzania wolnego czasu. Przewrotna nazwa ma to również delikatnie zasugerować.

Wszystkich chętnych zapraszamy do Centrum Handlowego Platan w piątek 10 czerwca w godzinach 16:00 – 20:00 oraz w sobotę 11 czerwca w godzinach 12:00 – 18:00.

W ramach „Czytelni pod Platanem" zorganizowana zostanie giełda książki, która polegać będzie na bezpłatnej wymianie książek pomiędzy chętnymi osobami, które w tych dniach przyniosą swoje przeczytane, i znajdujące się w dobrym stanie lektury, i wymienią je na inne, interesujące ich tytuły przyniesione przez pozostałych uczestników giełdy.

Giełda książki to także wymiana historii – każda książka z uwagi na treść ma swoją historię, ale używana książka niesie w sobie również historię jej właściciela co dodatkowo podnosi jej wartość – zaznaczenia ulubionych fragmentów, zakładki…

Nie zapominamy o maluchach, bo do nich również chcemy dotrzeć. Wszystkie dzieci zapraszamy do naszego kącika malucha, w którym czytane będą bajki i inne opowiadania dla najmłodszych. Dodatkowo prowadzone będą warsztaty plastyczne, w ramach których dzieciaki będą uczyły się ilustrowania opowiadań. Dla wszystkich chętnych – malowanie buziek, tutaj także w nawiązaniu do ulubionych bohaterów książkowych. By atrakcji było jeszcze więcej – planowane są liczne konkursy dla najmłodszych.

Idea
Pomysł zorganizowania „Czytelni pod Platanem" jest wewnętrzną inicjatywną pracowników biura Dyrekcji Centrum Handlowego Platan.

„Wiemy, że odwiedzający nasze Centrum nie przychodzą tu wyłącznie w celu zrobienia zakupów i bardzo nam zależy, by czas u nas spędzony był wykorzystany jak najpełniej. Chcąc wykorzystać potencjał i zaangażowanie naszych Klientów, pragniemy dawać im możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach. Dlaczego tym razem postawiliśmy na książkę? Bo jest to fantastyczny temat, który może być bogato rozwijany i kierowany do wszystkich grup wiekowych. Bardzo zależy nam na szerzeniu go wśród dzieci i młodzieży, którym chcemy pokazać, że książka to przyjemność a nie obowiązek. Nie zapominamy także o dorosłych – tym z kolei, pragniemy zaproponować ciekawą formę odświeżenia swojego księgozbioru poprzez możliwość wymiany przeczytanych, zalegających na półkach książek oraz… opinii na ich temat z innymi uczestnikami. Sądzę, że temat jest szczególnie aktualny przed wakacjami. Mam głęboką nadzieję, że akcja ta zostanie przyjęta z entuzjazmem ponieważ od tego zależy czy będziemy organizować ją cyklicznie" – Aneta Górska, Dyrektor Centrum Handlowego Platan.

Konkursy wakacyjne z przesłaniem
To jednak nie koniec atrakcji. W czasie książkowego weekendu ruszają dwa wakacyjne konkursy, których rozstrzygnięcie odbędzie się po wakacjach – w czasie kolejnej, planowanej już akcji.

Pierwszym z nich są „Pozdrowienia z wakacji". Konkurs ten polega na przesłaniu do Centrum tradycyjnej kartki pocztowej z wakacji z ciekawymi pozdrowieniami – koniecznie podpisanej imieniem i nazwiskiem. Termin nadsyłania kartek to 30.09.2011. Wizytówka z adresem dostępna będzie w punkcie informacyjnym.

 

Wszystkie nadesłane pocztówki zostaną wyeksponowane na terenie pasażu – każdy będzie mógł odnaleźć swoją widokówkę w czasie odwiedzin Centrum.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

„Chcemy przypomnieć wszystkim o tym miłym zwyczaju wysyłania pozdrowień z wakacji. Kartki pocztowe stanowią fantastyczną pamiątkę z odwiedzanych miejsc i mogą być przechowywane przez lata. Mają nieco inny charakter i znaczenie niż częściej wysyłane w ostatnim czasie sms′y." – dodaje Aneta Górska.

Spośród nadesłanych kartek nagrodzonych zostanie pięć. Oceniane będą najciekawsze i najbardziej oryginalne życzenia oraz formy samych kartek. Głowna nagroda w konkursie to karta podarunkowa na kwotę 500zł oraz 4 karty na kwotę 100zł możliwe do zrealizowania w CH Platan. Nazwiska zwycięzców zostaną podane we wrześniu na stronie internetowej www.chplatan.pl

Drugim konkursem startującym podczas książkowego weekendu jest konkurs na… bajkowe opowiadanie. Konkurs ten kierowany jest do różnych kategorii wiekowych. Tematem przewodnim ma być bajka lub opowiadanie rozpoczynające się od klasycznych słów, świetnie wszystkim znanych – „dawno, dawno temu…".
Dorosłym również proponujemy napisanie bajki dla dzieci, utrudnieniem jest natomiast fakt, iż musi to być bajka z morałem.

Na opowiadania czekamy do 30 września. Prace objętościowo powinny zamykać się w 5 stronach a4, pisanych czcionką 12. Prace mogą być nadsyłane w formie elektronicznej na adres mailowy: platan@chplatan.pl lub tradycyjnie za pośrednictwem poczty na adres Centrum. Do opowiadania należy dołączyć formularz (do pobrania ze strony www.chplatan.pl)

Nagrody w konkursie na opowiadanie są również wyjątkowe – tą symboliczną będzie specjalnie wydana książka, w której opublikowane zostaną zwycięskie prace.
Zwycięzcy w kategorii dzieci i młodzież (z uwzględnieniem kategorii wiekowych pod kątem szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz licealnych – dwóch zwycięzców z każdej z nich) nagrodzeni zostaną „spełnieniem marzenia" w wysokości do 300 zł każdy.
Dorośli z kolei nagrodzeni zostaną kartami podarunkowymi również o wartości 300 zł. W tej kategorii wyłonionych zostanie pięciu zwycięzców.

Partnerzy akcji
Przy organizacji i koordynacji giełdy książkowej oraz kącika malucha pomagać będę wolontariusze z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach, który jest partnerem akcji.
W projekt zaangażowały się również księgarnie – Matras i Świat Książki, którzy są fundatorami nagród książkowych.

Informacje dodatkowe
Więcej informacji oraz regulaminy konkursów zostaną umieszczone na stronie internetowej www.chplatan.pl

CENTRUM HANDLOWE PLATAN

Pl. Teatralny 12
41-800 Zabrze
tel. 032/278 67 62

Polecamy również  Wielkie Czytanie oraz Czytanie od narodzin

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent