Czerwony i zielony. Recenzja
UD

Czerwony i zielony. Recenzja

Czerwony-i-zielony
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Czerwony i zielony to ludziki mieszkające w sygnalizatorze świetlnym.

Już samo ożywienie tych postaci i uczynienie z nich bohaterów jest niezwykle atrakcyjne dla małego czytelnika, którego pokłady wyobraźni są przecież bardzo duże. No więc czerwony i zielony wykonują swoją pracę dobrze i sumiennie, a więc komunikują ludziom „NIE” i „TAK”. „NIE”, czyli nie przechodzimy albo nie jedziemy, „TAK”, czyli idziemy lub jedziemy. Dzięki temu na ulicach miasta panuje porządek, każdy wie, co do niego należy i jaki wykonać ruch.

Systematyczność i regularność poszczególnych czynności oraz postępowanie według ustalonych reguł – to wszystko zapewnia ład, spokój i harmonię.
Do czasu… Pewnego dnia czerwony i zielony kłócą się ze sobą, a skutki tej kłótni stają się dotkliwie nie tylko dla nich samych, ale również dla całego otoczenia.

Co się wydarzyło, gdy zielony opuścił sygnalizator? Co go spotkało? Jak wyglądało wówczas miasto? I jak zakończyła się ta historia? Tego nie zdradzę. Warto samemu sięgnąć po książkę, żeby prześledzić losy czerwonego i zielonego ludzika. Mogą być one inspiracją do rozmów na temat wytyczania reguł, łamania zasad, przejrzystej komunikacji i efektów chaosu informacyjnego. Przykład przepisów dotyczących ruchu drogowego jest tutaj niezwykle trafiony, a tchnięcie życia w sygnalizator świetlny jest o wiele bardziej sugestywne i zapadające w pamięć niż niejedna, pogadanka pełna wielkich słów.

Do wyobraźni czytelnika przemawiają też z pewnością ilustracje.

Każda z nich zajmuje niemal całą stronę i opatrzona jest jednym lub kilkoma zdaniami tekstu. Soczyste i mocne kolory, dokładne zobrazowanie poszczególnych wydarzeń czynią lekturę niezwykle wymowną i zawierającą ładunek emocjonalny.

Od kiedy moja prawie 3-letnia córeczka zna książkę Czerwony i zielony, zawsze na przejściu dla pieszych zwraca uwagę na sygnalizator. Nie jest to jednak dla niej jakaś tam rzecz, kawałek metalu czy plastiku. Sprawdza, czy są tam ludziki i czy nie uciekły. Czasem stwierdza, że zielony pewnie teraz rozmawia z czerwonym, ale dobrze, że się nie kłócą…

Katarzyna Klimek-Michno

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Czerwony i Zielony
Gabriel Gay
Wymiary: 20 x 22 cm
Liczba stron: 40
Oprawa twarda
Wiek: 3+
Wydawnictwo Widnokrąg

 

 

897 ocen
4.97
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Katarzyna Klimek-Michno

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent