Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Czego nie uczy tradycyjna szkoła? Homeschooling oczami dziecka

Nowoczesna szkoła. Homeschooling oczami dziecka
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Większość z nas doskonale wie, czego i jak uczy tradycyjna szkoła. Co jednak, gdy porównać ją z edukacją domową (homeschoolingiem)? Przekonajmy się, do jakich wniosków doszedł 13-letni Logan LaPlante, który od 9 roku życia ma okazję testować go na własnej skórze.

Jak wspomina Logan – po tym, jak rodzice zabrali go ze szkoły, zdarzało mu się widzieć łzy w oczach mamy, gdy znajomi zarzucali jej szaleństwo i głupotę. Jest to dość powszechne zjawisko również w Polsce, gdzie edukacja domowa wzbudza zdziwienie, a często i głosy potępienia. Nie zraziło to jednak rodziców Logana – dziś ich syn będąc poza „systemem”, doskonale sobie radzi i rozwija swoje talenty.

Szczęście i zdrowie na zadanie domowe?

Przyglądając się tradycyjnemu nauczaniu i homeschoolingowi – Logan doszedł do ciekawego wniosku –„Szkoła nie uczy, jak być szczęśliwym i zdrowym”. Jest to od niej oderwane i odstawione na jakiś plan dalszy, poza szkołę (a przecież to bardzo istotne). Wszyscy tego chcemy zarówno dla siebie, jak i swoich dzieci – gdzie jednak mamy się nauczyć, jak do tego dążyć?

W naszych umysłach funkcjonuje pewnego rodzaju schemat, który przenosimy na dzieci – skończ szkołę, studia, znajdź pracę, weź ślub… i będziesz szczęśliwy. To jednak tylko ułuda. W zderzeniu z rzeczywistością wychodzi smutna prawda… Dzieci dorastają i okazuje się, że kompletnie nie wiedzą, czym jest dla nich szczęście, a co dopiero, jak sprawić, by było w jakiś sposób obecne w ich życiu. Nie potrafią określić swoich priorytetów, wartości, nie nauczono ich odpowiedzialności, sztuki podejmowania decyzji więc czemu się dziwić, że zamiast poczucia zadowolenia z życia pojawia zagubienie, frustracja i stres. Ze zdrowiem też różne bywa.

Mimo że to tak ważna kwestia – w szkole poświęca się więcej czasu na naukę szkieletu królika (przynajmniej z mojego doświadczenia), niż na uświadamianie, jak duży wpływ na organizm ludzki ma dieta, ruch, styl życia… Czy wbijanie do głowy dzieciom układu kostnego królika powinno być ważniejsze od wpajania im zasad dbania o swoje zdrowie? Sami sobie odpowiedzcie…

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

 

8 obszarów, które tworzą szczęście i zdrowie – Dr Roger Walsh

„Zaczynam myśleć, że już wiem, co mogę chcieć robić w przyszłości.mówi Logan. Jeśli mnie jednak zapytacie, jaki chce być, gdy dorosnę, to zawsze odpowiem, że szczęśliwy„. W jaki sposób chce to osiągnąć ? Obecnie wykorzystuje w swoim życiu wskazówki dotyczące bycia szczęśliwym i zdrowym według dr Rogera Walsha.

Jeśli chcecie się sami przekonać, jak wygląda edukacja Logana i jak on sam do niej podchodzi (m.in. czym jest hackschooling) – obejrzycie  – ten filmik.

Joanna Wilgucka-Drymajło

Joanna Wilgucka

Dziennikarka, redaktorka, autorka e-booka "50 pomysłów na proste życie z dziećmi". Specjalizuje się w dziennikarstwie internetowym. Podejmuje tematy m.in. w obszarach: psychologia, edukacja, ekologia, rodzina i wychowanie dzieci, zdrowy styl życia, minimalizm, slow life. Na co dzień "biega" po Internecie, szuka sposobów na prostsze życie i walczy ze stresem.... nie tylko własnym. W wolnych chwilach czyta 3 książki naraz.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent