Co przemawia za tym, by zrobić kurs KPP w Kielcach? Całkiem sporo!
UD

Co przemawia za tym, by zrobić kurs KPP w Kielcach? Całkiem sporo!

Co przemawia za tym, by zrobić kurs KPP w Kielcach? Całkiem sporo!
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Wbrew temu co mogłoby się wydawać, uprawnienia ratownika po kursie KPP to świetna opcja nie tylko dla pracowników służb mundurowych. Z takiego szkolenia z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy mogą – a wręcz powinni – skorzystać wszyscy: od osób prowadzących własne firmy, przez rodziców i opiekunów osób starszych, aż po pracowników, którzy za sprawą wykonywanych zadań są szczególnie narażeni na urazy.

Co o bezpieczeństwie w Polsce mówią statystyki? Niewiele dobrego

Stare przysłowie mówi, że wypadki chodzą po ludziach. Należałoby jednak stwierdzić, że takie zdarzenia mogą przytrafić nam się zawsze i praktycznie wszędzie: w domu, w sklepie, w pracy, ale i podczas intensywnego treningu lub wręcz przeciwnie – gdy wolnym krokiem spacerujemy po miejskim parku.

Już pobieżny rzut oka na statystyki wypadkowości w świętokrzyskim potwierdza tę tezę. W zeszłym roku na tamtejszym rynku pracy doszło do 168 zdarzeń śmiertelnych. Poza tym zgłoszono ponad 320 wypadków ciężkich, które wymagały długotrwałej opieki medycznej.

Rok 2023 był też niepomyślny dla kierowców: na drogach województwa świętokrzyskiego odnotowano aż 10 tysięcy kolizji i niemal 700 wypadków. Zginęło w nich 85 osób, a 789 zostało rannych.

To zatrważające dane, a nie obejmują one m.in. wypadków w domach, czy pechowych zdarzeń, po których osoby poszkodowane zgłaszały się do lekarza lub wzywały karetki. Słowem: licho nie śpi i lepiej wiedzieć, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia. Warto więc zawczasu zainteresować się kursem KPP w Kielcach, jaki organizuje Centrum Ratownictwa.

Jakie wymagania do kursu KPP trzeba spełnić?

Tak naprawdę niemal każdy może zapisać się na takie szkolenie. Wystarczy być osobą pełnoletnią oraz cieszyć się choćby poprawną kondycją fizyczną. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ niektóre zadania – na przykład prowadzenie RKO czy przenoszenie osoby poszkodowanej na noszach, będą wymagały odrobiny wysiłku.

Najlepsze jednostki szkoleniowe, jak wspomniane wcześniej Centrum Ratownictwa, stawiają na bardzo realistyczne pozoracje, które mają przygotować kursantów do radzenia sobie w każdych warunkach. Ostatecznie nigdy nie wiemy, czy pomocy będziemy udzielać w domu, piwnicy, na górskim szlaku lub w wielkiej galerii handlowej.

Warto pamiętać też o tym, że program tego kursu jest bardzo dokładnie omówiony i rozpisany w ustawie z 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Kwestie związane z egzaminem oraz bazę pytań, jakie mogą się na nim pojawić reguluje dodatkowe rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Jak wygląda kurs i egzamin na KPP?

Cały program zajęć obejmuje aż 66 godzin nauki. W Centrum Ratownictwa organizowane są zjazdy w dwa następujące po sobie weekendy. Dominuje oczywiście wiedza praktyczna, jednak profesjonalni instruktorzy omawiają też dokładnie podstawy prawne.

Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej (trzeba poprawnie odpowiedzieć na co najmniej 27 z 30 pytań) oraz praktycznej – ta może być wykonywana pojedynczo lub w grupie. Test zdaje się przed specjalnie powołaną w tym celu komisją.

Tytuł ratownika – po zaliczeniu obu części egzaminu – otrzymuje się na trzy lata. Recertyfikacja kursu KPP jest opcjonalna i ogranicza się do ponownego zdania egzaminu po 36 miesiącach.

W jaki sposób będziesz mógł pomóc osobom poszkodowanym w wypadkach?

Nabyte umiejętności sprawdzą się zawsze: czy to w przypadku ratowania małego dziecka, kolegi z pracy czy anonimowej osoby, która pilnie potrzebuje profesjonalnej pomocy, zanim na miejsce dotrze karetka.

Wśród tych najważniejszych kompetencji z całą pewnością trzeba wskazać na:

  • prowadzenie akcji RKO,
  • umiejętne stosowanie defibrylatora AED,
  • zasady ewakuacji poszkodowanych z miejsca wypadku,
  • zabezpieczanie urazów: złamań, krwotoków, poparzeń chemicznych lub zwichnięć,
  • zapoznanie się z zasadami udzielania pierwszej pomocy osobom z cukrzycą zdekompensowaną, udarem czy chorym sercem.

 

To tylko niektóre zalety KPP. Zdecydowanie warto wybrać się na ten kurs. Dwa weekendy zajęć mogą zapewnić bezpieczeństwo nie tylko Tobie, ale i wszystkim ważnym dla Ciebie osobom!

Artykuł sponsorowany

292 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent