UD

Ciekawe, co myśli o tym królowa. Recenzja

Ciekawe-co-myśli-o-tym-królowa
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

To kartonowa propozycja dla zwolenników absurdu. Nie ma tutaj fabuły jasnej, logicznej, uporządkowanej. Brak ciągu przyczynowo-skutkowego. Może się nawet pojawić myśl: "gdzie tu jest sens?". Nie o to jednak chodzi w tej książce. Zamiast szczegółowo rozpisanej opowieści, tłumaczącej logicznie wszystko dokładnie, od początku do końca, znajdziemy zbiór luźnych skojarzeń, zabawnych połączeń wyrazowych, z pozoru chaotycznych zdań, które wzajemnie się zaskakują. I to one zapraszają dzieci do zabawy, śmiechu, uruchamiania wyobraźni i domyślania się treści, która mogłyby się pojawić za poszczególnymi zdaniami.

Każda strona to jedno zdanie oraz ilustracja – kolorowa, w stylu retro, nawiązująca do tego, o czym mówi zdanie. Tekst jest wierszowany, rymowany, dzięki czemu jego czytanie staje się dynamiczne i rytmiczne. Poznajemy na przykład bociana motocyklistę, kaczkę wydającą z siebie „kwa kwa”, robota, który ma problem z jedzeniem sztućcami. Barwne postaci wyłaniają się z poszczególnych stron, m.in. Indianin, chowający się w zaroślach oraz pan w meloniku mówiący „szach mat”. Każda karta to zachęta do poznania innej aktywności. Mowa jest np. o pływaniu i bulgotaniu, które słychać pod wodą, oglądaniu świata z lotu ptaka, grze w piłkę w kosmosie czy wyprawie do dżungli. Pojawia się muzyka, zabawa, sport, architektura, motoryzacja….Rozmaite wątki, postaci, motywy – to niewątpliwie stanowi walor lektury.

Małe dzieci zafascynują kolorowe ilustracje i zabawne, rymowane treści, ale starsze pociechy z pewnością będą chciały rozwinąć zdania i poszukać we własnej wyobraźni ich dokończenia. To doskonała okazja do rozmów, rozwijania słownictwa, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, uruchamiania kolejnych skojarzeń, wymyślania własnych historii. Do opowiadania i aktywizowania się podczas lektury zachęca już zdanie tytułowe: "Co myśli o tym królowa?". Odpowiedzi może być tyle, ilu czytelników książki, a każda z nich wyjątkowa, oryginalna i przede wszystkim: własna.
Polecam tę książkę nie tylko ze względu na oryginalną formę, ale także przykuwające wzrok ilustracje, która świetnie współgrają z tekstem. Na stronie Wydawnictwa Dwie Siostry, możemy przeczytać, że autor książki Paweł Mildner jest rysownikiem, a fascynację klasyczną grafiką z połowy XX wieku łączy z zainteresowaniem międzynarodową sceną graffiti. Warto więc przyjrzeć się graficznej stronie tej lektury.

Katarzyna Klimek-Michno

Ciekawe, co myśli o tym królowa
tekst i ilustracje: Paweł Mildner
Wydawnictwo Dwie Siostry

858 ocen
4.96
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Katarzyna Klimek-Michno

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent