Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Ból gardła może mocno dać się we znaki dorosłemu, a co dopiero w przypadku małego dziecka. Wraz z pojawieniem się dolegliwości bólowych gardła wiele dzieci traci apetyt, a przy tym stają się one rozdrażnione i płaczliwe. Jak pomóc dziecku przy przykrych objawach, z którymi się zmaga? Co można podać, by zmniejszyć ból gardła i wspomóc leczenie podrażnionej śluzówki? Jakie są dodatkowe działania, które można wdrożyć, by poprawić komfort małego pacjenta? Sprawdzamy!

Ból gardła u dziecka – najczęstsze przyczyny i objawy towarzyszące

Dolegliwości bólowe gardła to szczególnie uciążliwe objawy, które mogą pojawiać się nie tylko u osób dorosłych, ale też u dzieci w każdym wieku. Przyczyn ich wystąpienia u dziecka może być wiele. Najczęściej jednak za ból gardła u dziecka odpowiadają czynniki infekcyjne, w tym infekcje wirusowe i bakteryjne układu oddechowego. Ból gardła może wskazywać między innymi na anginę bakteryjną lub wirusowe zapalenie gardła. Może pojawiać się również z innych przyczyn, a zaliczyć można do nich chociażby:

film

  • przesuszenie śluzówki gardła,
  • przebywanie w zanieczyszczonym środowisku lub w dymie tytoniowym,
  • przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu,
  • alergię,
  • podrażnienia mechaniczne śluzówki gardła.

Do najczęściej występujących objawów przy bólu gardła zaliczyć można uczucie suchości, drapanie lub pieczenie w czasie przełykania. Maluchy niekiedy mają również trudności z jedzeniem i piciem czy nawet z normalnym mówieniem. Bólowi gardła u dzieci czasem towarzyszy gorączka, katar i kaszel, poza tym maluch może być osłabiony, rozdrażniony i płaczliwy. 

Domowe sposoby na ból gardła u dzieci

Gdy u dziecka pojawiają się dolegliwości bólowe gardła, warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, które były stosowane już przez nasze mamy i babcie. Dobrą i sprawdzoną metodą na ból gardła u dziecka  jest chociażby miód. Nie można go jednak podawać małym dzieciom, które nie ukończyły 12 miesięcy, poza tym z jego stosowaniem należy zachować ostrożność, gdyż jako produkt pszczeli może uczulać. Miód działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu sprawdza się bardzo dobrze, kojąc dolegliwości bólowe i redukując obrzęk śluzówki. Miód można podawać dziecku chociażby w formie słodkiego napoju do picia – dobrze działa napój z miodem i cytryną, który przy okazji uzupełnia poziom witaminy C w dziecięcym organizmie, co wspomaga odporność. 

Starszym dzieciom można zaproponować płukanie gardła mieszankami ziołowymi bądź ciepłą wodą z solą. Jeśli chodzi o płukanki ziołowe, wykorzystać można rumianek bądź szałwię. Polecane są również inhalacje, które nawilżą śluzówkę, przynosząc dziecku ukojenie. 

Co podać dziecku na ból gardła?

Na rynku farmaceutycznym obecnych jest wiele medykamentów na gardła, które można stosować już u najmłodszych dzieci. Producenci dbają o to, by były to preparaty o atrakcyjnych smakach, których podanie dziecku nie będzie problematyczne, a przy tym ulży mu przy dolegliwościach, z którymi się zmaga. Zazwyczaj są to środki na bazie składników roślinnych, w tym chociażby porostu islandzkiego. Niekiedy te produkty mają w składzie również witaminy, benzydaminę o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym czy nanosrebro.

Do leków i wyrobów medycznych z tej grupy zaliczyć można między innymi łagodzący syrop na ból gardła dla dzieci, w tym chociażby taki na bazie porostu islandzkiego, który będzie powlekać podrażnioną śluzówkę warstwą ochronną, wspomagając jej regenerację. Inną opcją są spraye na gardło, których zaletą jest możliwość precyzyjnego podania w miejsce dolegliwości bólowych. Atrakcyjną formą są również lizaki na ból gardła, które chętnie są stosowane przez dzieci, gdyż choć odrobinę uprzyjemniają im one trudny czas choroby. Nieco starsze pociechy mogą stosować tabletki na gardło dla dziecka lub pastylki do ssania, jednak w tym przypadku należy zachować odpowiednie środki ostrożności – nie podajemy ich maluchom, które mogłyby przypadkowo połknąć tabletkę albo się nią zachłysnąć.

Ból gardła u dziecka – jak jeszcze można ulżyć maluchowi?

Przy dolegliwościach bólowych gardła u dzieci rodzic może działać również niefarmakologicznie, dbając o jak najlepszy komfort małego pacjenta i złagodzenie dolegliwości, z którymi zmaga się pociecha. Przy bólu gardła u dzieci bardzo ważne jest pilnowanie prawidłowego poziomu nawilżenia powietrza dziecięcej sypialni. Jest to szczególnie istotne w sezonie grzewczym, gdy rozkręcone kaloryfery znacząco wysuszają otoczenie. Pokój dziecka należy regularnie wietrzyć, poza tym ważne jest pilnowanie w nim porządku, by kurz i pyły dodatkowo nie drażniły dziecięcej śluzówki. Bardzo pomocnym rozwiązaniem jest również nawilżacz, który zmniejszy podrażnienie gardła i ułatwi dziecku sen. 

Należy też pamiętać o regularnym i obfitym nawadnianiu swojej pociechy. Pozwoli to odpowiednio nawilżyć śluzówkę gardła. Picie odpowiedniej ilości płynów pozwoli również uniknąć odwodnienia, o które wcale nie jest trudno, gdy dziecko ma chociażby gorączkę. Maluchowi, który zmaga się z bólem gardła, dobrze również podawać do jedzenia chłodniejsze potrawy o miękkiej, niedrażniącej śluzówki konsystencji.

Artykuł sponsorowany

433 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent