Bezsenność u niemowląt – co może być przyczyną?

Bezsenność u niemowląt – co może być przyczyną?
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Bezsenność niemowlaka może wywoływać dużo obaw i frustracji u wiecznie niewyspanych rodziców, jednak to, co dla dorosłych wygląda na problemy ze snem, jest często etapem rozwoju kształtowania się snu. Kiedy zacząć martwić się o sen dziecka? Dużo zależy nie od jego ilości, ale częstotliwości, a także tego, jak zachowuje się sam maluszek.

Ile powinien spać niemowlak?

Na samym początku dzieci niespecjalnie odróżniają dzień od nocy i śpią tyle, ile potrzebują. W pierwszym miesiącu życia może to być nawet 18 godzin – około 11 w nocy i 5-7 w trakcie dnia w postaci drzemek. W 2. i 3. miesiącu dziecko wciąż powinno przesypiać około 11 godzin w nocy i do 5 godzin w 3-5 drzemkach. Od 4. do 18. miesiąca dziecko powinno przesypiać w ciągu doby około 14-15 godzin: 11-12 w nocy i pozostałe w postaci coraz dłuższych drzemek (zmniejsza się ich ilość w ciągu dnia, od nawet 8 po narodzinach, do 1-2 po 12. miesiącach).

Należy pamiętać, ze sen nocny jest przerywany ze względu na porę karmienia. W okolicach 4. miesiąca i później płacz dziecka po pokarm nie powinien następować częściej niż 2 razy w ciągu snu.

Objawy bezsenności u niemowląt

Stwierdzenie bezsenności u dziecka jest niezwykle trudne, ze względu na charakterystykę snu dzieci poniżej 12. miesiąca życia oraz kształtujące się indywidualne zapotrzebowanie na sen. Dobowe zapotrzebowanie na sen w wieku od 4. do 12. miesiąca wynosi 12-16 godzin na dobę (z uwzględnieniem drzemek w ciągu dnia).

Jeśli dziecko śpi krócej, należy przyjrzeć się jego zachowaniom – czy jest rozdrażnione, zmęczone, budzi się niewyspane. Znalezienie przyczyny zmian zachowania może zupełnie rozwiązać problem niedosypiania. Gdy mimo tego problem nie znika, należy udać się do specjalisty.

Jeśli dziecko mimo krótszego snu jest aktywne, nie wykazuje objawów zmęczenia w ciągu dnia, a rozdrażnienie towarzyszy mu tylko przy drzemkach, to prawdopodobnie jest to jego indywidualna cecha – po prostu potrzebuje mniej snu.

Problem diagnozowania bezsenności u dzieci wynika z różnic między snem niemowlęcym a dojrzałym, który dopiero kształtuje się w młodym organizmie. Dzieci śpią inaczej – należy dokładnie zrozumieć, jak wyglądają ich fazy cyklu i potrzeby.

Co może być przyczyną bezsenności u niemowlaka?

Dzieci w okresie niemowlęcym często wybudzają się w nocy z podobnych przyczyn zewnętrznych co dorośli, jednak nie są w stanie poradzić sobie same i wołają rodziców płaczem. Wśród powodów można wymienić:

  • mokrą pieluszkę;
  • źle ustawione łóżeczko – zbyt mocno nasłonecznione w ciągu dnia;
  • nieodpowiednią temperaturę – dziecku może być za ciepło lub za zimno;
  • zatkane zatoki, kaszel itp.;
  • głód lub przejedzenie;
  • nieregularny tryb dnia – drzemki, pora spania i karmienia powinny odbywać się regularnie i w tym samym czasie, aby dziecko uczyło się, kiedy następuje dana czynność;
  • nieodpowiednią porę snu – próba położenia dziecka spać w za krótkim odstępie od drzemki lub w momencie, gdy nie jest senne;
  • nadmiar wrażeń i emocji;
  • potrzebę bliskości z rodzicem;
  • kolkę;
  • ząbkowanie;
  • infekcję.

Ząbkowanie

Ból związany z wyrzynaniem się zębów bywa tak silny, że dzieci nie mogą spać w nocy, są rozdrażnione i obolałe. Dorośli mogą tego doświadczyć, gdy zaczynają im się wyrzynać ósemki. Przez wyrastające zęby dziecko jest poirytowane – dyskomfort sprawia nie tylko jedzenie, ale także zabawa, czy mocniejsze zaciśnięcie szczęk. Niekontrolowany ból może się wiązać z odczuwaniem lęku, co będzie wywoływać wzmożoną potrzebę przebywania przy rodzicu lub agresję z bezsilności.

Gdy ból jest nie do opanowania, po konsultacji z lekarzem warto wypróbować maści przeciwbólowe do wsmarowywania w dziąsła, mogące uśmierzyć ból i pozwalające spokojnie przespać noc.

Infekcja

Dzieci, podobnie jak dorośli, gdy dopada je choroba, mają problemy ze snem, są rozdrażnione, osłabione, a utrudnienia w komunikacji powodują wzmożoną frustrację. Jeśli dziecko nie może zasnąć, a wydaje się, że ma wszystko, czego potrzebuje, należy sprawdzić temperaturę. Zmiana może świadczyć o rozwijającej się chorobie. Podanie leku przeciwgorączkowego powinno zbić temperaturę i pozwolić na spokojny sen maluszka.

Lęk

Dzieci doświadczają emocji tak samo, jak dorośli, jednak nie mają możliwości na komunikowanie się inaczej niż płacząc. Lęk może być spowodowany różnymi czynnikami, w nocy może to być np. koszmar lub obawa przed samotnością w ciemnym pokoju i zamknięciem w łóżeczku. Nagromadzenie emocji uniemożliwia małemu dziecku sen, a towarzyszący niepokój wpływa na poczucie braku bezpieczeństwa i strachu. Dziecko powinno móc zasnąć ponownie po kontakcie z rodzicem i wyciszeniu. Komunikację może uławiać wstawienie łóżeczka do sypialni rodziców.

 

Bibliografia:

  1. M. Forszpaniak, Bezsenność – przyczyny, leczenie, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a592-Bezsennosc__przyczyny_i_leczenie, [dostęp: 20.12.2022]
  2. 13 popularnych powodów bezsenności u niemowląt, https://canpolbabies.com/pl_PL/7936-13-najczestszych-powodow-bezsennosci-u-niemowlat, [dostęp: 20.12.2022]
  3. Bezsenność u niemowląt, https://sembella.pl/porady/bezsennosc-u-niemowlat/, [dostęp: 20.12.2022]

Materiał promocyjny

353 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent