Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Dziecko wyjeżdża na ferie lub wakacje – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Zabawy dzieci. Zalety dziecięcych zabaw
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Atrakcyjny okres ferii i wakacji

Jeśli nie dane nam jest w tym czasie skorzystać z dobrodziejstw urlopu, a tym samym rodzinnego wyjazdu, na przykład w góry, zadbajmy o to, aby okres ferii był dla naszych milusińskich atrakcyjny i ciekawy. Nie obarczajmy ich nadmiarem zajęć i obowiązków. Tego mają dosyć w czasie zajęć szkolnych. Ale też pamiętajmy, aby nie pozostawić ich samym sobie, bez opieki, bez nadzoru, bez planu. Wspólnie z dziećmi ustalmy plan zajęć feryjnych tak, aby mogły one w tym czasie robić to, co sprawia im prawdziwą przyjemność. Przede wszystkim jednak zadbajmy o ich bezpieczeństwo. W domu i poza nim.

Jeśli nasze dziecko wyjeżdża na zorganizowane zimowisko lub obóz, bez względu na wszystko powinniśmy upewnić się, że przebywa pod okiem osób odpowiedzialnych i kompetentnych. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim organizator wypoczynku powinien posiadać zezwolenie na organizowanie zimowiska, zapewnić fachową opiekę medyczną i wykwalifikowanych opiekunów, a do przewozu dzieci zatrudnić rzetelnego przewoźnika posiadającego niezbędne koncesje.

KURSY ONLINE:
Kurs online Zrelaksowana MamaZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc online
w wychowaniu dzieci. Sprawdź!

Jakie kryteria powinna więc spełniać firma przewozowa, która dowieźć ma nasze dzieci?

Powinna posiadać zezwolenie na przewóz osób na terenie kraju lub poza jego granicami, w przypadku wyjazdów za granicę. Kierowca musi posiadać ważne prawo jazdy właściwej kategorii, a pojazd wyznaczony do przewozu dzieci, powinien mieć aktualne badania techniczne i ubezpieczenie – minimum OC. W ustaleniu tych faktów pomoże nam Policja. Jeśli na kilka dni przed wyjazdem powiadomimy najbliższą jej jednostkę o planowanym wyjeździe, podając termin i miejsce wyjazdu, funkcjonariusz Policji sprawdzi wymagane dokumenty, stan techniczny pojazdu i oczywiście stan trzeźwości kierowcy. Organizator zaś powinien dopilnować, aby w czasie przejazdu jeden opiekun przypadał na grupę nie większą niż piętnaścioro dzieci.

Zasady bezpieczeństwa

Podczas wyjazdu także nasze dzieci będą musiały wykazać się troszkę większą odpowiedzialnością i samodzielnością. Dlatego dobrze będzie, jeszcze raz uczulić dziecko na pewne sprawy, przypomnieć o:

· zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię i poruszania się po drogach,

· konieczności przestrzegania regulaminu zimowiska i zakazie samodzielnego oddalania się od grupy;

· bezwzględnym zakazie nawiązywania przypadkowych znajomości, szczególnie z osobami dorosłymi,

· zakazie przyjmowania upominków, słodyczy itp. od nieznajomych osób, a także

· poinstruować gdzie szukać pomocy kiedy się zgubią.

Odpowiednie przygotowanie

Tego typu informacje podane w niewłaściwy sposób mogą wystraszyć dziecko, a nie o to nam przecież chodzi, żeby w czasie ferii, które mają być przyjemnością, nasze dziecko w przerażeniu i napięciu wypatrywało potencjalnych zagrożeń. Starajmy się też unikać monotonnego i niekończącego się biadolenia na ten temat. Coś takiego może spowodować, że dziecko wymęczone tematem, najzwyczajniej w świecie nie będzie słuchało tego co do niego mówimy. To temat dosyć delikatny i tak też należy do niego podejść. Można wykorzystać np. odgrywanie scenek, czyli zabawę w teatr domowy. Skuteczne jest także przywoływanie przykładów odpowiedzialnego zachowania naszego dziecka w sytuacjach niebezpiecznych i chwalenie go za takie zachowanie. Można też zwrócić się do nauczyciela, aby wspomógł nas w tym zadaniu i przeprowadził ciekawą lekcję z wykorzystaniem chociażby gotowych scenariuszy dotyczących bezpieczeństwa podczas wyjazdów wakacyjnych.

Nie oczekujmy również, że po powrocie z ferii zawartość walizki naszej pociechy będzie taka sama jak w momencie wyjazdu. Dzieciom zdarza się, że gubią rzeczy, wymieniają się z kolegami, a później najzwyczajniej w świecie zapominają o tym. Dlatego pakując naszą pociechę pamiętajmy o tym, żeby pozostawić w domu rzeczy wartościowe, a jeśli nie bądźmy przygotowani także na to, że dziecko wróci bez nich.

Podsumowując

Tyle, jeśli chodzi o wyjazdy, a co możemy zrobić, kiedy dzieci zostaną w domu. W czasie ferii wiele placówek edukacyjnych, takich jak domy kultury, biblioteki, kluby młodzieżowe lub szkoły organizują ciekawe zajęcia dla dzieci. Decydując się na taka formę spędzania ferii, także powinniśmy sprawdzić placówkę i jej wiarygodność, zadbać o bezpieczną drogę dziecka na zajęcia. Jeśli dziecko jest już na tyle duże ze może pozostać samo w domu, upewnijmy się że pamięta o tym, żeby:

· nie otwierać drzwi osobom obcym lub znajomym, także dzieciom,

· w czasie samodzielnego przebywania na podwórku nie przyjmować nic i nie nawiązywać kontaktów i nie oddalać się w towarzystwie osób obcych .

Zastosujmy tzw. zasadę ograniczonego zaufania, prosząc na przykład zaprzyjaźnionego sąsiada o zwrócenie uwagi na dziecko, sprawdzenie czy dziecko zamknęło drzwi na klucz wychodząc lub wracając z podwórka. Dziecko będzie czuło się bezpieczniej wiedząc, że w pobliżu jest ktoś, do kogo może się zwrócić o pomoc. My zaś będziemy spokojni, wiedząc o tym, ze właściwie i rozważnie zadbaliśmy o bezpieczny i beztroski wypoczynek naszych skarbów.

 

Autor tekstu : Magda Wawrzyniak

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent