Benny i Omar. Recenzja

Benny i Omar to książka, która wciąga, rozbawia i zaskakuje.  

Przygody, jakie chwytają w swe objęcia Benniego, chłopca z Irlandii, który chce czy nie chce musi porzucić świat ukochanego hokeja i wyruszyć wraz z rodzicami i bratem do Afryki Północnej, wywrą na Was wielkie wrażenie. Dodajmy – do Afryki, która o zgrozo nie ma pojęcia, czym są rozgrywki hokejowe!

Kim jest główny bohater opowieści?

Benny to nie jest grzeczny chłopczyk z wybujałą wyobraźnią – Benny to zbuntowany nastolatek, który dobrze wie, czego chce, twardziel z niewyparzonym językiem. Do tchórzy na pewno nie należy, ale i jego samego kilka sytuacji zaskoczy! To, co się dzieje od momentu przyjazdu do Afryki to istna lawina kłopotów i dramatycznych sytuacji. Spotkanie ze skorpionem to tylko początek.  

Ale! Czytając książkę nie tylko podniesiecie sobie poziom adrenaliny, czytając ją ubawicie się do łez. Benny z Omarem – bezdomnym, samotnym tubylcem (na oko rówieśnikiem Benniego) porozumiewają się językiem angielskim, którego Omar nauczył się z programów telewizyjnych i filmów, oglądanych zresztą w zaskakujących warunkach. Styl życia i sytuacja, w jakiej znajduje się Omar, z każdą stronicą książki będą otwierały szerzej Wasze oczy i … serce. Po to, by na koniec odcisnąć na Was swe piętno.

Książa ani przez sekundę nie nudzi, a wczytując się w nią zupełnie nie będziecie zdawali sobie sprawy z tego, o jak poważnych sprawach opowiada.

Książka przeznaczona dla dzieci mających lat naście: jedenaście, dwanaście, trzynaście, czternaście… może piętnacie i szesnaście też. I dla rodziców, z pewnością sprawi Wam przyjemność i pozwoli nabrać dystansu do zachowań Waszych i Waszych nastoletnich dzieci. Czas burzy hormonów ma swoje prawa, a dzieci w tym wieku godność, upór i wielką odwagę.

Autor książki Eoin Colfer pracując jako nauczyciel miał do czynienia z tzw. „trudną młodzieżą”, dlatego też postaci jego książek są tak „krwisto czerwone”, bliskie sercom wszystkich młodych buntowników przepoczwarzających się, mozolnie i w bólach, w dorosłe osobniki.

Polecam również inne książki tego autora – nastoletnim czytelnikom (i ich rodzicom pewnie też), spodobają się opowieści o Artemisie Fowl’u. Również tu bohaterem jest nastolatek, nastolatek geniusz wierzący w świat wróżek, gnomów i skrzatów… ale..  Nie myślcie sobie, że są to miłe i grzeczne, zacofane technologicznie stworzonka. O nie! Przewyższają nas ludzi i świadomością procesów zachodzących na ziemi i zaawansowaną technologią… A ich charakterki nie jednego z Waszych znajomych będą przypominać. Sprawdźcie koniecznie!

Miłej lektury

Benny i Omar
Autor Eoin Colfer
Wydawnictwo W.A.B.

termin wydania: 6 marca 2008
tytuł oryginału: Benny and Omar
przekład z angielskiego: Dominika Cieśla-Szymańska
oprawa: miękka, skrzydełka
format: 12,3 x 19,5 cm
ISBN 978-83-7414-379-0

Książka pod patronatem Miasta Dzieci.

Polecamy również  Julek i Maja w labiryncie oraz Mors, Pinky i zagadka Ludolfiny

Autor tekstu : Kamila Waleszkiewicz

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie